Theo Taylor
fot. Twitter

Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli

Mały Theo Tylor to najmniejszy noworodek w historii Wielkiej Brytanii. Po wielu miesiącach walki o życie w końcu wyszedł do domu.
Dominika Bielas
Theo Taylor
fot. Twitter

Wielu z nas widziało wcześniaki tylko i wyłącznie na zdjęciach. Fotografie, choć najbardziej poruszające, nie zawsze oddają to, jak maleńkie są to dzieci. Na wyobraźnię niesamowicie działa porównanie wagi takiego okruszka do czegoś, co każdy z nas niejednokrotnie miał w ręku. Mały Theo Tylor, gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli.

Najmniejszy noworodek w Wielkiej Brytanii

Gdy mama Theo była w 19. tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej synek przestał rosnąć. Katie ze względu na sytuację zaproponowano nawet aborcję. Kobiet postanowiła jednak walczyć o swoje dziecka. Była pod specjalnym nadzorem lekarzy, niestety w 26. tygodniu ciąży okazało się, że w sercu malucha znajduje się płyn. Jedyną szansą na ratowanie dziecka był przedwczesny poród. Przeprowadzono natychmiastowe cesarskie ciecie.


Ryzyko było olbrzymie. Za szacowaną wagę dziecka, niezbędną do przeżycia medycyna uznaje 500 gramów. Lekarze podejrzewali, że Theo nie będzie ważył "aż tyle", niestety nie spodziewali się, że tak wiele będzie brakowało to tej granicy. Chłopiec ważył niecałe 350 gramów, czyli tyle, co puszka Coca-Coli. Dziecko miało niewielkie szanse na przeżycie. Mimo to lekarze postanowili walczyć. Rodzice mieli świadomość, że mogą spodziewać się najgorszego. Tata Theo w rozmowie z dziennikarzami powiedział: – Wciąż powtarzałem Katie [mamie Theo], że wszystko będzie dobrze, że mały będzie zdrowy. Dopiero kiedy go zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja. Byłem przerażony. [content:0_24556,0_25785,0_24887,8_1602:undefined]
Choć noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25 procent szans na przeżycie i około 7 procent szans na rozwój bez przewlekłego uszkodzenia mózgu, to chłopcu się udało. Theo trafił najpierw na oddział intensywnej terapii, a później na normalny odział noworodkowy. 7 lipca chłopiec został wypisany ze szpitala, ważąc 3 kilogramy. Dziecko musi wciąż otrzymywać tlen, jednak lekarze wierzą, że mały będzie się rozwijał bez żadnych komplikacji. Ten cud pokazuje, jaka siła drzemie w tych małych wojownikach i jak lekarze mogą się mylić.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Wcześniak może być geniuszem: jak Einstein – film
Einstein, Newton, Churchill, Napoleon Bonaparte - wszyscy oni byli wcześniakami. Wcześniaki często dlatego rodzą się wcześniej niż dzieci urodzone o czasie, bo mają więcej do zaoferowania światu niż dzieci urodzone o czasie - mówi prof. Ryszard Lauterbach.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy