mama i córka oglądają w telefonie aplikację
fot. Fotolia

To dopiero zaskoczenie! Telefony pomagają w ciąży?

Trudne do uwierzenia, a jednak prawdziwe. Po tylu badaniach na temat wpływu telefonów komórkowych na organizm, płodność i ciążę – grom z jasnego nieba. Telefony mają na nie dobry wpływ!
mama i córka oglądają w telefonie aplikację
fot. Fotolia
Wyniki badań Norwegian Institute of Public Health w Oslo zdecydowanie podkreślają, że to, że przyszła mama często rozmawia przez telefon komórkowy, jednocześnie narażając rozwijające się w jej łonie dziecko na działanie fal elektromagnetycznych, nie ma wpływu na układ neurologiczny płodu. Nie przeszkadza zatem, a nawet jak się okazuje - pomaga.

W badaniu wzięło udział 45 tys. kobiet, które odpowiedziały na pytania związane z używaniem telefonów komórkowych w ciąży oraz z tym, jak rozwijały się ich w dzieci między 3. a 5. rokiem życia. Wyniki tego badania są zaskakujące i zaprzeczają dotychczasowym doniesieniom.
 

Poprzednie badania były wykonywane na zwierzętach

Jak podkreśla autorka badań, dr Eleni Papadopoulou, do tej pory w mediach dało się często słyszeć głosy na temat negatywnego wpływu pola magnetycznego pochodzącego z urządzeń mobilnych nie tylko na płód, ale także na dorosłych i ryzyko zachorowania na raka prostaty, mózgu lub ślinianek przyusznych. Bardzo często zdarza się jednak, że badania, których wyniki wskazują na takie zagrożenie, są przeprowadzane na zwierzętach i nie są w 100% spójne. Nie oznacza to jednak, że są też błędne i od teraz możemy spać z komórką zamiast przytulanki. Dr Papadopoulou tłumaczy, że jej obserwacje poczyniono na przestrzeni kilku lat i grupie tysięcy kobiet. Nic nie wskazuje na to, że przez telefon którekolwiek dziecko gorzej mówi lub ma problemy z koordynacją.

Zobacz także: Czy twoje dziecko używa bezpiecznego dla zdrowia telefonu?

 
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Pole magnetyczne pomaga w mówieniu

Skoro nie stwierdzono zaburzeń pod kątem układu neurologicznego dziecka, dlaczego mówi się o zaletach używania komórki? Przede wszystkim dzieci mam, które nagminnie w czasie ciąży korzystały z telefonu, w wieku 3 lat lepiej się wysławiały oraz lepiej radziły sobie z czynnościami wymagającymi sprawności motorycznej. Nie można jedynie mylić stwierdzenia, że telefon „nie szkodzi” ze stwierdzeniem, że „zapobiega” czemukolwiek. Można go używać, bo nie szkodzi, a jak pokazują badania – również pomaga.
 
Źródło: rynekzdrowia.pl
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy