Młoda kobieta u lekarza
fot. Fotolia

To dotyczy nie tylko osób starszych! Zobacz, na co są narażone młode mamy

Przyczyn zawału serca jest wiele. Jedną z nich może być ciąża!
Hanna Szczesiak
Młoda kobieta u lekarza
fot. Fotolia
Wbrew obiegowej opinii, ataki serca nie dotyczą wyłącznie osób, które mają problemy ze zdrowiem, chorobami układu krążenia lub są otyłe. Na zawał może wpływać wiele czynników, a jednym z nich jest... ciąża. 
 

Zmiany hormonalne w organizmie

Poród zaburza równowagę hormonalną. Może to prowadzić do depresji poporodowej czy baby bluesa, które z czasem, przy odpowiedniej opiece, ustępują. Wszystkie zmiany w gospodarce hormonalnej organizmu, które mają negatywny wpływ na kondycję psychiczną młodej mamy, mogą również być przyczyną zawału serca!
Redakcja poleca: "Matki Polki potrzebują wsparcia jak nigdy wcześniej!" - mówi socjolog [WIDEO]
Samotna i zaharowana, także na własne życzenie! – taka jest współczesna Matka Polka. Według dr socjologii, Agaty Grabowskiej, młode mamy w Polsce bardzo potrzebują wsparcia, tymczasem obecnie dostają go bardzo mało…

Ból w klatce piersiowej może być sygnałem ostrzegawczym

Sam proces porodu może podwyższyć ryzyko ataku serca u młodej mamy. Kobieta wkłada w poród wiele wysiłku, wykorzystuje siłę niemal wszystkich mięśni. Towarzyszący narodzinom dziecka ból odczuwalny jest w całym ciele, także w mięśniach klatki piersiowej.

Leslie Zeigon, mama dwóch córeczek, 10 dni po narodzinach trzeciego dziecka trafiła do szpitala z rozrywającym bólem w klatce piersiowej. Nie miała w ciąży żadnych komplikacji, urodziła zdrowego synka, jednak jej ciało nie wytrzymało tak dużego obciążenia. Wewnętrzna warstwa naczyń krwionośnych rozwarstwiła się, co uniemożliwiło dopływ krwi do serca,

Obserwuj swoje ciało

Choć tego typu sytuacje nie są częste, lekarze apelują do mam o ostrożność. To normalne, że po porodzie kobieta czuje się osłabiona i zmęczona. Nie powinna jednak lekceważyć bólu w okolicy klatki piersiowej.

Czytaj także: Apel zmęczonej matki do męża
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy