Greta - coraz bardziej popularne imię dla dziewczynki
fot. Adobe Stock

To imię dla dziewczynki robi się coraz modniejsze. Nic dziwnego!

Coraz więcej kobiet spodziewających się dziecka chce nadać je swoim córeczkom. Czy spodoba się wszystkim mamom?
Agnieszka Majchrzak
Greta - coraz bardziej popularne imię dla dziewczynki
fot. Adobe Stock
Imię robi furorę w Niemczech. To niewątpliwie zasługa pewnej nastolatki ze Szwecji bardzo zaangażowanej w walkę o ochronę klimatu na ziemi.

Imię Greta coraz bardziej popularne

Greta Thunberg to 16-letnia aktywistka klimatyczna protestująca przeciwko zmianom klimatu wynikającym z działalności człowieka. To z jej inicjatywy doszło do Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Teraz okazuje się, że młoda Szwedka inspiruje nie tylko młodzież do walki o ratowanie środowiska, ale także młodych rodziców oczekujących narodzin dziewczynek.

Coraz więcej par chce nadać córeczce na imię Greta. Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie Deutsche Welle przez portal Babelli.de już wkrótce w Niemczech będzie znacznie więcej dziewczynek o imieniu Greta.

Dwa proc. ankietowanych podało, że chce dać na imię córeczce Greta. Dla co piątych przyszłych rodziców Szwedka jest wzorem do naśladowania i dlatego jej imię wybrali dla swojego dziecka.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Co decyduje o wyborze imienia

Ekspert od imion z portalu beliebte-vornamen.de (z niem. ulubione imiona) Knut Bielefeld podkreślił, że rodzice decydują się na imię dla dziecka już w początkach ciąży. Kluczową rolę w wyborze imienia odgrywa:
  • jego brzmienie,
  • dobre skojarzenie, jakie budzi,
  • unikanie imion noszonych przez dzieci w kręgu rodziny lub przyjaciół.

Greta, czyli Małgorzata

Imię Greta to germańskie zdrobnienie od łacińskiego imienia Margarita, czyli Małgorzaty (greckiego pochodzenia). Imię oznacza „perłę", „pąk kwiatowy", „kwiat".

Słynne Grety to przede wszystkim gwiazda przedwojennego filmu i „Złotej ery Hollywood" szwedzka aktorka Greta Garbo oraz włoska aktorka Greta Scacchi. Imieniny Grety przypadają na 16 listopada. 

Jako ciekawostkę warto podać, że wraz z fenomenem Grety Thunberg pojawiło się natomiast nowe słowo: „greteln". Jest ono stosowane na określenie zaangażowania się na rzecz ochrony klimatu i środowiska.

Czy imię Greta przyjmie się także w Polsce? Podoba się wam? Napiszcie w komentarzach, czy nadałybyście tak córeczce na imię?

Źródło: dw.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy