Zmiany klimatyczne
fot. AdobeStock

To nasze dzieci będą największymi ofiarami zmian klimatu

Jeśli nic się nie zmieni, to negatywne skutki będą miały olbrzymi wpływ na jakość życia naszych pociech.
Dominika Bielas
Zmiany klimatyczne
fot. AdobeStock
Fale upałów, braki żywności, choroby, zanieczyszczenie i mięsożerne bakterie - to nie scenariusz filmu katastroficznego, a przerażające wnioski płynące z raportu prestiżowego czasopisma „Lancet". Jeśli nie zostaną podjęte radykalne działania, to w takim świecie przyjdzie żyć naszym dzieciom.

Przyszłość pod znakiem zapytania

100 naukowców pochodzących z 35 różnych instytucji, m.in. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz uniwersytetów, przygotowało raport dla konsorcjum „The Lancet Countdown". Z dokumentu wynika, że jeżeli nadal będziemy emitować taką samą ilość dwutlenku węgla, urodzone dziś dzieci w wieku 71 lat będą zmagać się z klimatem cieplejszym o 4 stopnie Celsjusza. 

Nie chodzi o to, że będzie „trochę cieplej”. Te kilka stopni Celsjusza wpłynie na otaczający nas świat. Dojdzie do niekontrolowanych zmian klimatu, czy degradacji środowiska. To może sprawić, że w przyszłości będziemy musieli się zmagać z groźnymi chorobami i zarazkami, które w danym klimacie nigdy nie występowały. Np. na polskim wybrzeżu wzrośnie ryzyko pojawienia się i zakażenia „mięsożernymi” bakteriami przecinkowca (Vibrio vulnificus), którym właśnie sprzyja cieplejsza woda. Ale to nie jedyny problem.

Uszkodzenia serca, płuc i innych istotnych narządów już dziś dotykają osoby starsze, a zaczną także najmłodszych. „Dzieci są szczególnie narażone na negatywne skutki zdrowotne zmieniającego się klimatu. Ich ciała i systemy immunologiczne wciąż się rozwijają, przez co są bardziej podatne na choroby i zanieczyszczenia środowiska. Szkody wyrządzone we wczesnym dzieciństwie są trwałe i rozległe, a konsekwencje utrzymują się przez całe życie” – powiedział Nick Watts, dyrektor projektu the Lancet Countdown.
Redakcja poleca: Jak można zarazić się gruźlicą? [WIDEO]
Gruźlicą można zarazić się od osoby, która na nią choruje. Na gruźlicę w Polsce wcale nie zapadają przede wszystkim ludzie w podeszłym wieku. Według danych Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc grupy ryzyka nieco się zmieniły i dzieci mogą zarazić się gruźlicą także od osób w średnim wieku.

Katastrofy można uniknąć?

„Bez natychmiastowych działań ze strony wszystkich krajów na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, pogorszeniu ulegnie jakość życia i jego oczekiwana długość, a zmiany klimatyczne będą miały wpływ na zdrowie całego pokolenia” – ostrzega Nick Watts.

Już dziś rozwijają się niskoemisyjne źródła energii, ale to niewystarczające zmiany. Zdaniem twórców raportu tragicznej sytuacji można uniknąć, ale świat musi podjąć bardziej radykalne działania w celu ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Eksperci opowiadają się za szybkim i całkowitym zerwaniem z produkcją energii elektrycznej w elektrowniach węglowych na całym świecie. Domagają się także zainwestowania większych sum w systemy ochrony zdrowia, co złagodzi negatywne skutki zmiany klimatu dla dotkniętych nimi ludzi (w tym dzieci).

Wiele zależy od decyzji podejmowanych przez polityków, biznesmenów, ale i przez nas samych. Jednym z działań, które możesz podjąć już teraz, jest wspieranie organizacji działających na rzecz zapobiegania skutkom katastrofy klimatycznej. Naukowcy zalecają także wspieranie rozwoju transportu publicznego, chodzenie jak najczęściej pieszo i korzystanie z rowerów. 

Źródło: interia.pl, gazeta.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy