GRY
 
 

To, że moje dziecko jest chude, nie oznacza, że jest chore!

Dlaczego szczupłość dziecka wzbudza większe zainteresowanie, niż otyłość?

chude dziecko
fot. Fotolia
Gdy widzimy dziecko z nadwagą mówimy – oj jaki uroczy grubasek, pulpecik, pączuszek i zapewniamy jego mamę, że maluch zrzuci zbędny tłuszczyk, gdy tylko zacznie biegać. 

Gdy widzimy chudziutkie dziecko pojawiają się zupełnie inne pytania – a czy on coś w ogóle je, czy wy go na pewno karmicie, lub może jest chory, bo taki chudy i blady? Pytania, kwestionujące nasze wybory odnośnie żywienia i oceniające nas, jako rodziców.

Niektóre dzieci mogą jeść obfite i wysokokaloryczne posiłki, a jednak nadal są wyjątkowo szczupłe. Taka ich uroda, która wypływa z genów, przemiany materii, oraz innych predyspozycji, na które rodzice nie mają wpływu. Są oczywiście dzieci, które rzeczywiście mało jedzą i ich szczupła sylwetka wynika z przyjmowania zbyt małych ilości jedzenia.

Rodzice, którzy mają chude dzieci, oprócz często negatywnej oceny przez innych, borykają się  także z całą masą innych problemów. Jakich?

8  problemów rodziców chudych dzieci

1.    Kupowanie ubrań – to rzeczywiście bardzo trudne przedsięwzięcie. Dobranie spodni, które będą pasować zarówno obwodem pasa, jak i długością nogawki, to wyzwanie. No i dziecko nie powinno też wyglądać w ubraniu jak strach na wróble.

2.    Pieluszki zawsze spadają – choćbyśmy dociskały rzepy, pieluszki nadal potrafią się zsunąć z małej pupy. 

3.    Komentarze ludzi – bardzo krzywdzące i... nudne. Tak, karmię swoje dziecko! Nie, nie głodzę go! Ależ zabawne...

4.    Nikt nie wierzy w jego apetyt – choćbyś wszystkim tłumaczyła, że twoje maleństwo je dużo, ale na bieżąco spala, gdyż ma dobrą przemianę materii, a zamiast siedzenia przed telewizorem wybiera rower i piłkę nożną, nikt ci nie uwierzy.

5.    Wszyscy dokarmiają słodyczami – przecież on jest taki chudziutki! Masz czekoladę, na zdrowie, może choć trochę przytyjesz! Zwłaszcza babcie zapędzają się w takich pomysłach, nie myśląc, że tak naprawdę szkodzą dziecku.

6.    A może jest chore? – to pytanie pada najczęściej. Robiliście mu jakieś badania? – nikt naprawdę nie wierzy, że chude dziecko może być zdrowe i szczęśliwe.

7.    Dziecko chude może się łatwiej połamać – mało kto pamięta, że ważne jest zdrowie i ilość wapnia zawartego w produktach, które dziecko spożywa, by mieć mocne kości.

8.    Dziecko ma dość przezwisk – niektóre dzieci potrafią być bezlitosne, a słowa "szkieletor", czy "szczurek", mogą być przykre dla twojego dziecka.

Rodzice szczupłych dzieci, mają naprawdę sporo problemów. Warto o tym pamiętać i nie zamęczać ich zbędnymi komentarzami. 

A Twoje dziecko także jest szczupłe? Czy musisz się z tego tłumaczyć?

Waga dziecka
Co robić, by dziecko nie wstydziło się swojej figury?
Redakcja poleca: Przepis na słodkie rainbow lassie bogate w wapń
Czy myślałaś o przygotowaniu własnoręcznego jogurtu owocowego? Zobacz, jak prosto go zrobić.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci