karmię piersią 2-latka
fot. Abby Theuring

"To zupełnie normalne, że karmię piersią 2-latka!"

Czy dwuletnie dziecko jest już zbyt duże, by ssało pierś? Ta mama mówi – zdecydowanie nie! 
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
karmię piersią 2-latka
fot. Abby Theuring
Czy karmić, jak karmić, jak często?... setki pytań mam, które bardzo przeżywają swoją przygodę z kp. Gdy już padną wszystkie trudne pytania odnośnie karmienia, zawsze pozostanie jeszcze jedno, jak niektórzy mówią, najtrudniejsze – kiedy przestać?

Lekarze zalecają mamom, by karmiły jak najdłużej, bo to korzystne dla dziecka. Jeżeli mama nie spieszy się do pracy, może pozwolić sobie na dłuższe karmienie. Niektóre kobiety uważają jednak, że długie karmienie nie przynosi dziecku żadnych korzyści, jest tylko kwestią przyzwyczajenia i próbą oddalenia od siebie widma szybkiego dorastania bobasa. 

Ta mama postanowiła wytłumaczyć wszystkim, dlaczego karmi 2-latka i 5-latka. Posłuchajcie jej historii.

"Karmię dwóch synów: 2- i 5-letniego. Jestem jedną z tych mam o których słyszałaś, karmiącą w tandemie. Nie zamieszczam zdjęć jak karmię swojego starszego syna, bo on ssie pierś jedynie w nocy  i czasem przez kilka sekund w dzień. Zdjęcia, które widzą ludzie dotyczą mojego 2-letniego syna Exleya.
Pewnego dnia ktoś skomentował takie zdjęcie: "czy on nie jest zbyt duży by go karmić?". Byłam w szoku, mam nie karmić 2-latka?

Wielu rzeczy nie rozumiem na świecie, choć się staram. Nie mogę na przykład zrozumieć, dlaczego dzieci muszą tak szybko dorastać we współczesnym świecie? Mój 2-letni syn nie jest noworodkiem, wiem, ale ma dopiero 2 latka i wszyscy mówią, musisz dać mu dorosnąć. 
Pamiętam jak to było ze starszym synem Jackiem. Gdy skończył rok, powiedziałam – nie jesteś już dzidziusiem, teraz jesteś małym dzieckiem, brzdącem. Byliśmy podekscytowani i chcieliśmy by rósł jak najszybciej. Ale potem, gdy skończył 5 lat i społeczeństwo uznało go za wystarczająco dużego i oczekiwało konkretnych zachowań, zaczęłam się zastanawiać, że bliżej mu jednak do dzidziusia, niż do dorosłego.

Exley zachowuje się jak dziecko. Będę traktować go jak maleństwo, dopóki nie przestanie wyglądać jak dzidziuś. 2-latek za stary by ssać pierś? W jakim świecie my żyjemy? Kiedy powinnam przestać go karmić, gdy m 23, 22, czy 21 miesięcy? A może 18? Kto ustalił te zasady, w jakiej książce są wytyczne kiedy mam przestać? Jak mam powiedzieć synkowi, że jest już zbyt duży według norm, kiedy on ssie pierś i w dzień i w nocy i uważa, że to zupełnie normalne?

Kobiety są napiętnowane.Ich decyzje, ich ciała. To smutne, że ktoś kto patrzy na matkę, która karmi piersią dziecko i może jej powiedzieć, że coś jest z nią nie tak. Że jej dziecko jest zbyt stare na karmienie. A czy ktoś Was pytał o zdanie? Zatrzymajcie swoje opinie dla siebie!"

O tym jak długo karmi się dziecko piersią, decyduje każda kobieta indywidualnie. Niektóre kończą wraz z wprowadzaniem pokarmów stałych. Inne czekają, aż dziecku pojawią się zęby. Jeszcze inne decydują się na długie karmienie i znane są przypadki mam, które potrafią w miejscu publicznym karmić 5-letnie dziecko. Czy to źle? 
 
A Wy jak długo karmiłyście swoje dzieci?

Przeczytaj także: Kiedy przestać karmić piersią?

źródło: scarymommy
Redakcja poleca: Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Radzi Magdalena Komsta, promotorka karmienia piersią
Odstawienie dziecka od piersi to proces na wiele dni, a nawet tygodni. Nie śpiesz się z definitywnym zakończeniem karmienia, rezygnuj z kolejnych karmień stopniowo, zaspokajając przy tym potrzebę bliskości dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy