test ciążowy, ginekolog, ciąża, objawy ciąży, brak miesiączki
fot. Fotolia

Czy kobiety chore na toczeń mogą zajść w ciążę?

Czy kobieta cierpiąca na toczeń rumieniowaty układowy, w skrócie TRU, może zajść w ciążę? Kiedy jest najlepszy moment na urodzenie dziecka? Czy leki podawane w leczeniu tocznia mogą zaszkodzić dziecku?
Monika Karbarczyk
test ciążowy, ginekolog, ciąża, objawy ciąży, brak miesiączki
fot. Fotolia
Toczeń rumieniowaty układowy (TRU) to choroba autoimmunologiczna, która atakuje wiele narządów, m.in. nerki, serce, skórę, oraz układów, w tym układ mięśniowo-szkieletowy, centralny i obwodowy układ nerwowy. Choroba najczęściej pojawia się między 15. a 40. rokiem życia; częściej u kobiet niż u mężczyzn (proporcja 9:1).
Naukowcy od dawna starają się ustalić, jakie są przyczyny tej choroby. Wśród istotnych czynników wymienia się m.in.:
  • wrażliwość genetyczną,
  • czynniki środowiskowe, w tym nadmierną ekspozycję na promienie słoneczne, zakażenie wirusem Epsteina-Barra,
  • czynniki hormonalne.  

Jakie są objawy tocznia?

Objawy choroby mogą być różnorodne w zależności od uszkodzenia konkretnych układów czy narządów, a także nakładania się symptomów innych chorób tkanki łącznej. Najczęściej chorzy skarżą się na ból stawów (ponad 90%), ból mięśni (prawie 50%). Często obserwuje się objawy ogólne, takie jak: gorączka, powiększenie węzłów chłonnych, objaw Raynaud, wypadanie włosów czy powiększenie śledziony. Pojawiają się również zmiany skórne, a nawet owrzodzenia podudzi.

Warto wiedzieć: Komu grozi rzucawka ciążowa?
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Toczeń rumieniowaty układowy a ciąża

Kobiety, które chorują na toczeń rumieniowaty układowy, mogą zostać matkami, ale ciążę powinny planować w konsultacji z lekarzami (ginekologiem oraz reumatologiem), w późniejszym okresie ciąży ważna jest również współpraca z pediatrą (neonatologiem).
Najlepszym momentem na zajście w ciążę jest okres remisji choroby lub jej małej aktywności. Dzięki temu można w czasie ciąży ograniczyć leki i odstawić te, które mogą mieć działanie teratogenne.
W większości przypadków ciąża w czasie remisji choroby rozwija się prawidłowo i kończy o czasie, a przebieg choroby jest niepowikłany.
W przypadku ciąży przebiegającej w czasie większej aktywności tocznia, może się ona zakończyć przedwcześnie i prowadzić do powikłać zdrowotnych u noworodka.

Zobacz też: Jak zajść w ciążę

Jakie leki stosuje się podczas ciąży u kobiet z toczniem?

– Wieloletnie doświadczenia wskazują na bezpieczeństwo niektórych leków przeciwzapalnych i immunosupresyjnych stosowanych u pacjentek z zaostrzeniem tocznia w ciąży – wyjaśnia dr n. med. Marzena Olesińska, Kierownik Kliniki i Polikliniki Układowych Chorób Tkanki Łącznej Instytutu Reumatologii w Warszawie. I dodaje: – Najczęściej korzysta się z glikokortykosteroidów. Podane w małych dawkach szybko zwalczają objawy niewielkich zaostrzeń choroby. Mają także duże znaczenie w poważnych powikłaniach tocznia, w zajęciu narządów wewnętrznych, np. nerek, płuc, serca. W tych przypadkach można zastosować także leki immunosupresyjne, np. azatioprynę, której aktywne składniki nie są metabolizowane przez tkanki płodu. Uważa się także, że leki antymalaryczne, takie jak hydroksychlorochina i chlorochina zabezpieczają przed zaostrzeniem tocznia i można je podawać bezpiecznie w czasie ciąży. Również większość tych leków można stosować w okresie karmienia piersią.

Opieka nad kobietą w ciąży chorej na TRU

U kobiet w ciąży cierpiących na TRU zaleca się stały monitoring ciśnienia tętniczego (czy nie występuje nadciśnienie), diagnostykę w kierunku cukrzycy oraz zakażeń dróg moczowych. Choroby te mogą się przyczynić do przedwczesnego rozwiązania ciąży.
Ważne też jest monitorowanie stanu zdrowia rozwijającego się w brzuchu mamy dziecka – w przypadku tocznia u noworodka ważnym powikłaniem jest blok serca. 

Zobacz także: Dlaczego zakrzepica żył częściej pojawia się u kobiet w ciąży?
Oceń artykuł

Ocena 3 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy