tokofobia
fot. Adobe Stock

Tokofobia - na czym polega? Czy jest wskazaniem do cesarki?

Lęk związany z porodem, który towarzyszy przyszłym mamom jest zjawiskiem naturalnym. Z tokofobią mamy do czynienia, gdy lęk staje się patologiczny. Strach jest wtedy silniejszy i dużo bardziej wpływa na zachowanie i życie kobiety. Zaświadczenie od psychiatry o tokofobii jest wskazaniem do wykonania cc.
Joanna  Biegaj
tokofobia
fot. Adobe Stock
Tokofobia jest bardzo silnym strachem przed porodem, ma podłoże psychiczne i bywa wręcz paraliżujący. Tokofobia objawia się także fizycznie, np. wymiotami, skokami ciśnienia lub przyspieszoną akcją serca. Zaświadczenie od psychiatry o tokofobii jest wskazaniem do wykonania cc. Motedoą leczenie tokofobii jest psychoterapia.

Spis treści: 
Tokofobia – co to jest?
Tokofobia – objawy
Czy tokofobia jest wskazaniem do cesarki?
Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia
Tokofobia – leczenie

Tokofobia – co to jest?

Dużo kobiet czuję strach przed porodem, jednak niektóre przeżywają to znacznie bardziej – mamy wtedy do czynienia z tokofobią. Tokofobia jest jedną ze specyficznych fobii - strach spowodowany jest porodem, czyli nieznaną sytuacją, której kobieta się obawia. Łagodna forma strachu przed porodem dotyka nawet 80 % kobiet. U 14 % przyszłych mam ten strach jest jednak bardzo silny, a u 2% wręcz ekstremalny. Wyróżnia się tokofobię pierwotna i wtórną. Z pierwotną mamy do czynienia, gdy kobieta nigdy wcześniej nie była w ciąży i nie rodziła. Tokofobię wtórną rozpoznaje się u kobiet, które już rodziły, jednak doświadczyły traumy podczas ciąży lub trwania porodu.
Redakcja poleca: Za próbę kradzieży łożyska żony ma wyrok w sądzie. Czy słusznie? [WIDEO]
Mężczyzna uciekał z łożyskiem w plecaku. Zatrzymała go policja. Sąd wydał wyrok. Czy łożysko rzeczywiście nie należy do kobiety rodzącej?

Tokofobia – objawy

Tokofobia, czyli bardzo silny strach przed porodem powoduje reakcję stresową, a ta z kolei poza objawami o podłożu psychicznym ma także objawy fizyczne. Zaliczamy do nich między innymi:
  • tachykardię, czyli przyspieszoną akcję serca,
  • skoki ciśnienia,
  • biegunkę,
  • niepowściągliwe wymioty.

Objawy w sferze psychiki to:
  • koszmary senne,
  • bezsenność,
  • nawracający niepokój,
  • ciągłe myśli o zagrożeniu podczas porodu.

Objawy tokofobii mogą zakłócać pracę kobiety ciężarnej, a także utrudniać normalne funkcjonowanie w życiu codziennym.

Czy tokofobia jest wskazaniem do cesarki?

Cesarskie cięcie wykonuje się z powodu różnych wskazań medycznych, jednym z nich nie jest jednak tokofobia. W Polsce tokofobia oficjalnie nie jest wskazaniem do wykonania cesarki, w przeciwieństwie do np. Niemiec. Jeśli jednak przyszła mama przedstawi zaświadczenie od psychiatry o tokofobii i zaleceniach do cesarki – powinno zostać ono uwzględnione. Bez takiego zaświadczenia tokofobia nie jest wskazaniem do cesarki. 

Tokofobia – zaświadczenie do cesarskiego cięcia

Silny stres kobiety może doprowadzić do braku współpracy między nią a personelem medycznym w trakcie porodu naturalnego, czego skutkiem będą trudności w przyjściu na świat maleństwa. Po stwierdzeniu tokofobii przyszła mama może otrzymać zaświadczenie, które da możliwość wykonania cesarskiego cięcia. Zaświadczenie do cesarskiego cięcia wystawia lekarz psychiatra. Takie zaświadczenie od psychiatry zawiera wskazania do wykonania cc – jest w nim uwzględniona informacja, że ze względu na stan zdrowia pacjentki wymagane jest przeprowadzenie porodu właśnie w takiej formie.

Tokofobia – leczenie

Tokofobię powinno się odpowiednio leczyć. Kobieta, która mówi lekarzowi, że boi się porodu nie powinna otrzymywać od razu propozycji wykonania cesarskiego cięcia, ale nie powinna być także zbywana, a jej strach lekceważony. Kobieta powinna skorzystać z psychoterapii, uzupełnianej konsultacją psychiatryczną. Jeśli u kobiety zostanie zdiagnozowana tokofobia przez psychiatrę – powinien zająć się nią zespół na który składa się: psychiatra, psycholog, położna i położnik prowadzący ciążę. Tokofobia pierwotna może uniemożliwić zajście w ciążę - kobiety boją się zajść w ciążę, a jednocześnie mogą pragnąć dziecka. Jeśli kobieta zgłosi się do specjalisty przed zajściem w ciążę – jest wtedy możliwość pracy nad jej lękiem, czego skutkiem może być zmniejszenie go i zajście przez nią w ciążę.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy