toksokaroza u dziecka
fot. Adobe Stock

Toksokaroza: przyczyny, objawy i leczenie

Toksokarozę czyli chorobę pasożytniczą powoduje glista – najczęstszy pasożyt u kota albo psa. Najcięższe przypadki toksokarozy grożą utratą wzroku.
Sylwia Niemczyk
toksokaroza u dziecka
fot. Adobe Stock
Toksokaroza to choroba pasożytnicza, na którą narażone są głównie dzieci. Wywołują ją glista kocia i glista psia. Dziecko może zarazić się tymi pasożytami od domowego pupila albo podczas zabawy w piaskownicy czy błocie.

Toksokaroza:

Co to jest toksokaroza

Toksokaroza (inaczej zwana glistą psią lub kocią) to jedna z najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych. Wywołujące ją larwy glisty umiejscawiają się nie tylko w przewodzie pokarmowym, lecz także w różnych narządach, np. oku, wątrobie lub mózgu, doprowadzając do ich uszkodzenia. Pasożyty dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową – do zachorowania może dojść w wyniku spożycia zanieczyszczonej żywności lub wody. Możliwe jest także bezpośrednie przeniesienie jaj do ust brudnymi rękami.

Zobacz też: Po czym poznać, że dziecko ma pasożyty? 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Objawy toksokarozy

Po spożyciu jaj w jelicie człowieka uwalniają się larwy, które z krwią docierają do różnych narządów: najczęściej do wątroby,  a także do ośrodkowego układu nerwowego czy oka. W zależności, gdzie się zadomowią, mogą wywołać różnorodne objawy, takie jak:
 • gorączka,
 • bóle brzucha,
 • kaszel u dziecka,
 • duszności,
 • zapalenia oskrzeli,
 • wysypki,
 • powiększenie węzłów chłonnych.

Często objawy zarażenia glistą są mylone z alergią albo astmą.
 
 •  
Jeżeli pasożyt zatrzyma się w wątrobie, toksokaroza przebiega bezobjawowo albo z niewielkimi objawami: powracającymi stanami podgorączkowymi, lekkim powiększeniem wątroby albo pokrzywkami z pozornie niewiadomego powodu. 

Toksokaroza ośrodkowego układu nerwowego charakteryzuje się objawami zapalenia mózgu, często z napadami padaczkowymi, a także zmianami osobowości i zachowania dziecka.

Toksokaroza w oku – objawy:  Jeżeli larwy osiedlą się w oku, mogą u zarażonego dziecka pojawić objawy:
 • zez
 • jednostronne osłabienie wzroku
 • biały odblask w siatkówce oka (bielmo)
 • ból gałki ocznej
 • w przewlekłych zakażeniach – zaburzenia lub utrata wzroku.

Diagnoza i leczenie toksokarozy u dzieci

Ponieważ glisty psie i kocie nie przebywają w przewodzie pokarmowym dziecka, nie można ich wykryć poprzez badanie kału, tylko po stwierdzeniu obecności przeciwciał przeciwko larwom glisty we krwi (badanie te same, co w przypadku borelizowy: test ELISA i Western blot). Wskazane będą też badania RTG lub USG, w przypadku toksokarozy nerwowej także tomografia głowy.

Po stwierdzeniu zarażenia, dziecko dostanie lek przeciwpasożytniczy, zawierający substancję czynną albendazol. Podczas leczenia toksokarozy u dziecka, nie ma potrzeby objęcia leczeniem całej rodziny, jak np. jest w przypadku owsików.

Zapobieganie toksokarozie

Najważniejsze będzie regularne odrobaczanie domowych zwierząt - przynajmniej raz w roku. Ryzyko zarażenia zmniejszają też takie działania, jak: częste mycie rąk, częste obcinanie paznokci, staranne mycie owoców i warzyw.

Liczba zarażeń glistą psią znacznie by spadła, gdyby właściciele psów sprzątali po swoich pupilach – w świeżym kale psa nie ma inwazyjnych larw (którymi można się zarazić), tylko jaja, które nie zarażają. Dopiero po kilku tygodniach z jaj wylęgają się larwy. Jaja są bardzo odporne na warunki atmosferyczne (mróz, deszcz) i mogą przebywać w skażonym piasku lub ziemi nawet kilka lat!
 

Zobacz także:
Lambioliza – choroba prawie wszystkich dzieci
Piaskownica siedliskiem pasożytów
 

Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy