GRY
 
 

Encyklopedia zdrowia w ciąży

A B C D E G K L Ł M N O P R S T W Z Ż Wszystkie

Toksoplazmoza

Jest to choroba wywoływana przez pasożyta (pierwotniaka Toxoplasma gondi), który występuje u kotów i w surowym mięsie.

Choroba ta jest groźna, kiedy zapadnie na nią ciężarna kobieta, która wcześniej jej nie przechodziła – wtedy jej organizm nie posiada przeciwciał (przy wcześniejszym zarażeniu organizm człowieka trwale się na nią uodparnia). Niebezpieczne jest również to, że infekcja wywołana przez Toxoplasma gondi przebiega bezobjawowo – rzadko pojawia się osłabienie organizmu, stan podgorączkowy, wysypka.

Zagrożenia
Jeżeli ciężarna zetknie się z tą chorobą po raz pierwszy w ciąży, to jej konsekwencją może być uszkodzenie zarodka i poronienie, a w późniejszej ciąży może doprowadzić do porodu przedwczesnego, niskiej masy urodzeniowej dziecka, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego dziecka, urodzenia martwego dziecka, a także urodzenia dziecka z wrodzoną toksoplazmozą i innymi poważnymi schorzeniami.
Jeżeli ciężarna zarazi się toksoplazmozą, możliwe jest leczenie dziecka antybiotykami jeszcze w jej łonie, a także zaraz po narodzinach maleństwa.
Na szczęście nie zawsze zachorowanie matki na toksoplazmozę w czasie ciąży oznacza zakażenie dziecka. Bezpieczniej jest jednak zastosować kurację zleconą przez lekarza – trzeba ją rozpocząć jak najszybciej. Do kuracji należy przyjmowanie leków przeciw pasożytom, które znacznie zmniejszają ryzyko poważnego uszkodzenia płodu. Najczęściej jest to antybiotyk – Rovamycyna. Dziecko po urodzeniu będzie miało wykonane badania z krwi pępowinowej, które potwierdzą, czy nie zostało zakażone. Jeśli tak, konieczne jest podjęcie leczenia. Bywa, że dziecko ma przeciwciała przeciw toksoplazmozie, ale nie uwidoczniają się żadne objawy choroby. Jednak nawet wtedy warto, by było pod opieką pediatry i neurologa.

Jak uniknąć zakażenia?
Rutynowe badania krwi na początku ciąży wykażą, czy organizm ciężarnej jest uodporniony na toksoplazmozę. Jeżeli wcześniej nie zetknęła się ona z tą chorobą, powinna bezwzględnie unikać obcych i bezdomnych kotów, odchodów kocich, a także surowego mięsa i skorupiaków, jajek i niepasteryzowanego mleka. Należy również przebadać swojego kota pod kątem obecności w jego organizmie pasożytów. Wszelkie prace w ogródku powinny odbywać się w rękawicach ochronnych. Jeśli w domu jest starsze dziecko, nie może się ono bawić w piaskownicy niezabezpieczonej przed zwierzętami. Po powrocie zarówno matka, jak i dziecko powinni umyć ręce. Trzeba sprawdzić, czy w domu nie zalęgły się karaluchy lub pchły. Mogą one przenieść skażoną ziemię albo kocie odchody na żywność. Należy też myć dokładnie owoce i warzywa przed jedzeniem – nawet one mogą być zanieczyszczone.

Tekst: Dorota Pierzchalska
Konsultacja: Anna Durko, położna, pracownica Zakładu Dydaktyki Ginekologiczno-Położniczej Akademii Medycznej w Warszawie