ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch

Toksoplazmozą w ciąży możesz zarazić się nie tylko od kota!

Mówisz toksoplazmoza, myślisz kot. Tymczasem tą chorobą możesz zarazić się, nawet jeśli nigdy nie byłaś właścicielką puszystego Mruczka. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci się przed nią chronić w ciąży.
Małgorzata Wódz
ciąża, mama, leżeć, kobieta, brzuch
Toksoplazmoza jest chorobą odzwierzęcą. Wywołuje ją pierwotniak Toxoplasma gondi, który występuje w kocich odchodach, ale nie tylko.
 

Jak chronić się przed toksoplazmozą?

1. Jedz tylko dobrze ugotowane lub upieczone mięso – zarazki toksoplazmozy mogą znajdować się w surowym mięsie (z niego przyrządza się np. tatara). Giną już po 10 minutach gotowania w temperaturze 60 stopni C. Największe ryzyko niesie zjedzenie surowej wieprzowiny, mniejsze – baraniny i wołowiny. Bez obaw możesz jeść drób (sprawdź też: Co jest dozwolone, a co nie w ciąży?)
 
2. Unikaj mięsa grillowanego, wędzonego, wędlin (np. salami) – zjedzenie go niesie ryzyko zachorowania na toksoplazmozę w ciąży. Trudno mieć pewność, w jakiej temperaturze były poddawane podczas przygotowania. Dopisz je do listy produktów zakazanych w ciąży, która powinna obowiązywać wszystkie przyszłe mamy.
 
3. Owoce i warzywa umyj przed zjedzeniemziemia, z którą miały kontakt lub w niej rosły mogła być zanieczyszczona zarazkami toksoplazmozy.
 
4. Myj dokładnie noże i naczynia, których używałaś, przyrządzając surowe mięso.
 
5. Chroń ręce rękawiczkami, gdy pracujesz w ogrodzie, koty lubią zagrzebywać odchody na grządkach. Nawet jeśli nie masz kota, może zrobić to zwierzę z sąsiedztwa. 
 
6. Pij tylko przegotowane mleko – surowe też niesie ryzyko zarażenia.
 
7. Unikaj zabawy z dziećmi w piaskownicy, która nie jest zamykana, często bywa ona toaletą dla bezpańskich kotów.
 
8. Jeśli masz kota, staraj się, by jego kuwetę czyścił ktoś inny. Zarazki toksoplazmozy znajdują się w kocich odchodach. Jeśli musisz zrobić to sama, zakładaj gumowe rękawiczki. Kuwetę należy czyścić często, a przy wymianie żwirku sparzyć ją wrzątkiem i myć płynem dezynfekującym.
 
9. Nie zapominaj o częstym myciu rąk - to doskonały sposób ochrony przed różnymi zarazkami, nie tylko toksoplazmozą. Dbając o higienę, możesz uniknąć zachorowania na grypę czy zminimalizować szansę na rozwój niebezpiecznych nie tylko dla ciebie, ale także dla zdrowia mającego się narodzić dziecka infekcji intymnych
 
Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.

Czy każdy kot zaraża toksoplazmozą?

Jeśli masz typowo domowego kota, który nie jest wypuszczany na wolność, ryzyko zarażenia nie jest duże. Koty zarażają się toksoplazmozą, jeśli mają szansę polować na gryzonie lub jedzą surowe mięso. Możesz upewnić się, czy kot jest wolny od zarazków, wykonując proste badanie kociego kału. Jeśli wynik jest negatywny, możesz być spokojna. Od tej pory karmiąc kota tylko suchą karmą lub mięsem z puszek lub saszetek, pojąc czystą wodą, sprawisz, że nie będzie stanowił źródła zagrożenia dla ciebie i twojego dziecka, ani dla pozostałych domowników. Ciąża to doskonały czas na wprowadzanie różnych zmian w stronę zdrowego stylu życia. Skorzystasz na nich i ty, i dziecko.

Czytaj więcej: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy