ranking państw, gdzie najlepiej wychowować dziecko
fot. Adobe Stock

Gdzie najlepiej wychowywać dziecko? - ranking państw najlepszych dla rodziny

W tych krajach rodzice mają najlepsze warunki do wychowania swoich dzieci. Zobacz TOP 10 i gdzie w tym zestawieniu znalazła się Polska.
Agnieszka Majchrzak
ranking państw, gdzie najlepiej wychowować dziecko
fot. Adobe StockRanking powstał na podstawie analizy poziomu życia rodzin w 80 krajach świata. Bezapelacyjnie wygrywają go państwa skandynawskie, ale miłym zaskoczeniem może być miejsce, na którym uplasowała się Polska. Można powiedzieć, że nie jest źle! Zobacz listę państw, gdzie najlepiej jest rodzić i wychowywać dzieci.

Szwecja najlepszym miejscem na ziemi

Szwecja wygrywa ranking i właściwie trudno się dziwić. Każdy z rodziców w tym kraju ma 240 dni płatnego urlopu rodzicielskiego (w sumie jest to 16 miesięcy). Kobiecie ciężarnej od początku przysługuje darmowa opieka położnej, zaś po urodzeniu dziecka ma przyznawane wysokie zasiłki, gwarantowane miejsce w przedszkolu, możliwość pracy na niepełny etat.

Na drugim miejscu uplasowała się Dania. Oficjalna strona internetowa Unii Europejskiej nazywa duński system urlopów rodzicielskich "jednym z najbardziej hojnych i elastycznych w całej Unii". Oboje rodzice otrzymują 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego, a matkom przysługują cztery tygodnie urlopu macierzyńskiego przed oczekiwanym terminem porodu. Warto podkreślić, że Duńczycy sami też z własnej kieszeni dużo płacą na system pomocy rodzinie - w kraju tym są bardzo wysokie podatki, z czego pokrywane są koszta m.in. opieki zdrowotnej i edukacji. Duńczycy poniekąd sami płacą za jakość swojego życia.

Trzecie miejsce na podium przypadło Norwegii. To także kraj z hojnymi zasadami dotyczącymi urlopów rodzicielskich - mamy mogą mieć 46 tygodni pełnopłatnego urlopu lub nawet 56 tygodni, ale wówczas otrzymują 80 procent wynagrodzenia. Ojcowie mogą wziąć 10-tygodniowy urlop rodzicielski.

Na czwartym miejscu jest Kanada (rodzice mają prawo do 17 tygodni urlopu macierzyńskiego; jeżeli oboje opiekują się noworodkiem lub nowo adoptowanym dzieckiem, mają prawo do łącznego okresu urlopu rodzicielskiego trwającego 63 tygodni), zaś piąte miejsce przypadło Finlandii, w której urlop macierzyński wynosi 105 dni roboczych, a ojcom przyznano 54 dni płatnego urlopu ojcowskiego.

Szóste miejsce zajęła Holandia, siódme - Szwajcaria - ósme Australia, dziewiąte - Nowa Zelandia, zaś dziesiąte - Belgia.
Redakcja poleca: Jak reagować na histerię dziecka [WIDEO]
Wielu rodziców, których dziecko robi sceny w miejscach publicznych, zastanawia się, jak reagować na histerię dziecka. W takiej sytuacji nie warto zwracać uwagi na reakcję i krytyczne uwagi otoczenia. Najważniejsze jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa. Na rozmowę przyjdzie czas, gdy dziecko się uspokoi.

Polska na 22 miejscu

Nasz kraj bardzo dobrze radzi sobie w tym zestawieniu, z 22 miejscem wyprzedził wszystkie państwa Europy Środkowo-Wschodniej. Za Polakami są m.in. Czesi (24 miejsce), Węgrzy (26 pozycja), Litwini (29 miejsce), Słoweńcy (32 miejsce). Dużo w tyle są Rosja (46 pozycja), Chiny (53 miejsce) i Ukraina (58 pozycja).

Wyżej od Polski stoją bogate kraje Europy Zachodniej:
 
 • Irlandia (11 miejsce),
 • Anglia (12 pozycja),
 • Niemcy (13 miejsce),
 • Francja (15 pozycja),
 • Hiszpania (16 miejsce),
 • Włochy (17 pozycja).

Drugą dziesiątkę rankingu zamykają Japonia (19 miejsce) i Stany Zjednoczone (20 pozycja).

Wojna niszczy wszystko

Smutnym podsumowaniem kondycji dzisiejszego świata są końcowe pozycje rankingu. Wynika z niego, że najtrudniej wychować dzieci w krajach dotkniętych wojną i niepewnym systemem politycznym. Zestawienie pokazuje, że najciężej jest w:
 
 • Libanie (76 pozycja),
 • Nigerii (77 miejsce),
 • Pakistanie (78 pozycja),
 • Iraku (79 miejsce),
 • Iranie (80 pozycja).

Ranking "Najlepsze kraje do wychowywania dzieci 2019" postał przy współpracy BAV Group (zajmującej się globalną komunikacją marketingową) z VMLY & R i Wharton School of University of Pennsylvania. Oparty jest na przebadaniu 20 tys. ludzi z 80 krajów świata. Brano w nim pod uwagę aż 75 czynników, skupiając się przede wszystkim na:
 
 • poszanowaniu praw człowieka,
 • prawie przyjaznym rodzinie,
 • równość płci,
 • równości dochodów,
 • systemie bezpieczeństwa,
 • publicznym systemie edukacji,
 • opiece zdrowotnej.

Napiszcie w komentarzach, jak oceniacie wyniki rankingu, czy zgadacie się z nim? Najlepiej wychowywać dzieci w krajach skandynawskich? Jak oceniacie polski system pomocy rodzinie? Podzielcie się swoim zdaniem!

Źródło: usnews.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy