Zabawki NAPRAWDĘ ważne dla rozwoju – top 5 Doroty Zawadzkiej

Klocki, patyk czy może wszystkomające grające kombo? Zobaczcie nasze wideo – psycholog Dorota Zawadzka przedstawia swój zestaw zabawek najlepszych dla niemowlaka, toddlera i przedszkolaka.
Każdy rodzic, ciocia czy babcia ma swoje hity zabawkowe – kupuje to, co wydaje się prezentem nie tylko do zabawy, ale też wspiera rozwój dziecka. Czy na pewno wiemy, co wybierać w sklepach z zabawkami? Zapytaliśmy Dorotę Zawadzką. Jest psychologiem, mamą i babcią – kto lepiej podpowie, jakie zabawki są nie tylko fajne, ale i mądre? 

Zabawka – zawsze na miarę malucha

Zabawka musi być dostosowana do wieku, a właściwie do okresu rozwojowego dziecka – mówi Dorota Zawadzka. Ani za trudna, ani za łatwa. Powinna też zaspokajać potrzeby malucha, czyli jeśli mamy niemowlaka, powinna być zabawką manipulacyjną. Pozwala wówczas na oglądanie, potrząsanie, dotykanie, poznawanie smaku i kolorów oraz manipulowanie. Jeśli mamy starszaka, musi być zabawką do budowania, tworzenia, kreowania. Tu ekspertka poleca klocki, plastelinę, ciastolinę. Brudzą, ale są niezastąpione. Równolegle powinny pojawiać się zabawki muzyczne. Jednak nie działające na guziczek, tylko takie, z których wydobywamy dźwięk dzięki jakiemuś działaniu: uderzamy, potrząsamy itp. My gramy, nie automat. Poza tym, ważne są zabawki do aktywności ruchowych, np. guma do skakania, rowerki biegowe itp.   

W domu dziecko musi mieć swoją bazę

Ważne, by dziecko mogło sobie stworzyć jakąś przystań – świetne do tego jest tipi. Można też taką bazę zbudować z koca i krzeseł. I tak powstanie pałac, dom, namiot... Co tylko maluch sobie wymyśli. 
Dorota Zawadzka namawia też do prezentów składkowych – lepiej złożyć się na jedne ekstraprezent niż zasypywać malucha bezużytecznymi lub bezsensownymi gadżetami.
 

Artykuł powstał z udziałem marki Kinder Niespodzianka

Zobacz także

Popularne tematy