Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek topoli, uczulenie na topolę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Topola

Drzewo spotykane nad rzekami oraz w parkach. Potocznie nazywane również osiką, choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednego gatunku - topoli drżącej. Rzadko wywołuje uczulenia. Pyłek produkują tzw. kotki, które zwisają z jego gałązek. Zwykle jednak uważa się, że jest za nie odpowiedzialny biały puch, który unosi się wokół topól, gdy zaczynają wytwarzać nasiona. To błędne przypuszczenie wynika stąd, że objawy alergiczne dokuczają, gdy w powietrzu fruwa puchu z topoli, mogą być wywołane pylącymi w tym czasie trawami. Uczuleniu na pyłek topoli często towarzyszy nadwrażliwość na pyłek wierzby. Oba drzewa należą do tej samej rodziny - wierzbowatych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy