Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, alergia na pyłek topoli, uczulenie na topolę, alergeny krzyżowe, alergia na pyłki, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Topola

Drzewo spotykane nad rzekami oraz w parkach. Potocznie nazywane również osiką, choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednego gatunku - topoli drżącej. Rzadko wywołuje uczulenia. Pyłek produkują tzw. kotki, które zwisają z jego gałązek. Zwykle jednak uważa się, że jest za nie odpowiedzialny biały puch, który unosi się wokół topól, gdy zaczynają wytwarzać nasiona. To błędne przypuszczenie wynika stąd, że objawy alergiczne dokuczają, gdy w powietrzu fruwa puchu z topoli, mogą być wywołane pylącymi w tym czasie trawami. Uczuleniu na pyłek topoli często towarzyszy nadwrażliwość na pyłek wierzby. Oba drzewa należą do tej samej rodziny - wierzbowatych.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.