Torbiel jajnika

Torbiele jajników mogą pojawić się u kobiety w każdym wieku. Nie zawsze wymagają leczenia, ale trzeba je kontrolować. Poznaj przyczyny i objawy torbieli jajników. Wczesne rozpoznanie takiej zmiany w organizmie może cię uchronić przed rakiem jajnika!
kobieta, ból brzucha
fot. Panthermedia

Torbiel jajnika to wypełniona płynem surowiczym, krwią lub inną tkanką zmiana, która często powstaje na jajniku. Może wytworzyć się z komórki jajowej – jeśli nie pęknie otaczający ją pęcherzyk Graffa (to w nim dojrzewa jajeczko).

Inne przyczyny torbieli jajników:

  • zaburzenia hormonalne – występujące np. przy nieregularnych miesiączkach czy zespole policystycznych jajników
  • endometrioza – torbiele powstają wtedy z fragmentów śluzówki macicy, które docierają do jajników
  • stany zapalne – wtedy w torbielach może znajdować się ropa
Małe, pojedyncze torbiele na jajnikach nie powodują z reguły dolegliwości. Mogą też ustępować samoistnie. Gdy jednak torbiele są duże, jest ich wiele albo znajdują się np. w jajowodzie, potrafią być bardzo dokuczliwe.
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!

Objawy torbieli jajnika

O tym, że masz torbiel jajnika (lub kilka torbieli), mogą świadczyć:
  • krwawienia występujące między okresami
  • zaburzenia miesiączkowania
  • bóle podbrzusza – często po tej stronie, gdzie znajduje się jajnik z torbielami
  • ból podczas stosunku
  • pogorszenie samopoczucia – bóle głowy, nerwowość, omdlenia, czasem również nudności i wymioty
Objawy takie mogą występować grupowo lub pojedynczo. O każdym z nich trzeba poinformować ginekologa (przeczytaj: jak wybrać dobrego ginekologa). By sprawdzić, czy chodzi rzeczywiście o torbiele, lekarz zleci zrobienie USG przezpochwowego, a w razie potrzeby także badanie poziomu hormonów we krwi czy biopsję torbieli – by wykluczyć powstanie nowotworu (na szczęście większość torbieli to zmiany łagodne).

Leczenie torbieli jajników

Jeśli torbiele na jajnikach są duże, mogą pęknąć i spowodować stan zapalny, mogą też utrudniać zajście w ciążę. W takich przypadkach trzeba podjąć leczenie. Zależnie od przyczyny powstania torbieli i ich rodzaju lekarz może zlecić kurację hormonalną lub antybiotykoterapię, ewentualnie zabieg laparoskopowy. W tym ostatnim przypadku chirurg pobiera tkankę do dalszych badań lub usuwa torbiel za pomocą małej sondy (w środku sondy znajdują się wszystkie konieczne do wykonania zabiegu narzędzia). Tradycyjne operacje wykonuje się stosunkowo rzadko.

Jak zbadać jajniki?

By obejrzeć dokładnie jajniki i ich okolice, lekarz zleca USG przezpochwowe. Do badania nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Polega na włożeniu do pochwy końcówki (cienkiej, gładkiej, podłużnej) ultrasonografu. By czynność ta nie powodowała dyskomfortu, końcówka aparatu do USG smarowana jest środkiem nawilżającym.

Po 35. roku życia każda kobieta powinna robić kontrolne USG raz na 3 lata. Co roku trzeba się badać, jeśli kobieta zażywa środki hormonalne (również antykoncepcyjne). Jeszcze częściej (np. raz na 6 miesięcy), gdy zostaną stwierdzone niewymagające leczenia torbiele.

Polecamy: Poznaj 5 najczęstszych przyczyn, dlaczego nie zachodzisz w ciążę
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Od miłości wszystko się zaczyna

Przygotuj się do ciąży