Torbiele jajnika mogą powodować ból

Mam torbiele czekoladowe – jak je leczyć?

Czekoladowe, bo są wypełniona krwią. Torbiele czekoladowe są jedną z form endometriozy. Czasem powodują ból. Co możesz zrobić? Radzi dr n. med. Krzysztof Dynowski, ginekolog endokrynolog.
Konsultacja: dr n. med Krzysztof Dynowski
Torbiele jajnika mogą powodować ból
Wpadłam w panikę, bo dowiedziałam się, że mam torbiele czekoladowe, to znaczy cysty endometrialne. Dlaczego tak się nazywają i czy ma to wpływ na leczenie? Czy można je jakoś usunąć? Marta z Kołobrzegu

Torbiel czekoladowa wzięła swoją nazwę od ciemnej krwi, która ją wypełnia. To jedna z form endometriozy.

Przyczyny i objawy torbieli

Endometrioza polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy (endometrium), które normalnie złuszczają się w czasie miesiączki, namnażają się w innych narządach, np. jajnikach, jajowodach, pochwie, okolicach jelit, otrzewnej. Powstaje wtedy torbiel, inaczej cysta endometrialna, wypełniona krwią, płynem surowiczym lub inną tkanką.
Torbiel czekoladowa powiększa się z cyklu na cykl miesiączkowy, co objawia się bólem, często bardzo silnym, w podbrzuszu i w czasie stosunku. Pęknięcie torbieli może prowadzić do
  • rozsiewu endometriozy
  • zrostów prowadzących do niedrożności jajowodów – konsekwencją tego bywa nawet niepłodność.
Redakcja poleca: Endometrioza: przyczyny i objawy endometriozy – film
Endometrioza nie jest rzadka: szacuje się, że choruje na nią co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Bywa, że choroba przebiega bezobjawowo. Konsekwencją mogą być problemy z zajściem w ciążę.

Jak leczyć torbiele?

To, czy dolegliwości spowodowane są torbielą, można wstępnie stwierdzić na podstawie badania USG. Torbiele usuwa się laparoskopowo i dopiero wtedy można ostateczne potwierdzić diagnozę.

ZOBACZ TEŻ: czy endometrioza wyklucza zajście w ciążę?
dr n. med Krzysztof Dynowski
Konsultacja: dr n. med Krzysztof Dynowski

Specjalista w dziedzinie ginekologii, położnictwa i endokrynologii.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy