GRY
 
 

Problemy z cerą po porodzie

Dla organizmu ciąża jest szokiem hormonalnym. To dlatego po porodzie może pojawić się... trądzik. Jak pielęgnować taką skórę – odpowiada dermatolożka.

Tatiana Audycka-Szatrawska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska
kobieta z problemami z cerą, trądzik
fot. Fotolia
Odkąd urodziłam, mam problemy z cerą. Wypryski przypominają trądzik. Skąd się wziął i jak go leczyć? – pytamy dermatolożkę.

Ciąża, a potem czas połogu, to duży szok hormonalny dla całego organizmu, także dla skóry. Powrót do pełnej równowagi zabiera czasami wiele miesięcy. Dlatego terapię trądziku należy rozpocząć od wizyty u  ginekologa i – być może – od wykonania badań hormonalnych.

Jak dbać o skórę z problemami

Natomiast  w codziennej pielęgnacji proponuję sięgać po linie kosmetyczne przeznaczone dla cery z takim właśnie problemami. Warto szukać w nich składników mikrozłuszczających (np. kwas mlekowy, migdałowy itp.), przeciwzapalnych i antybaktreryjnych (np. wyciąg z magnolii). Te proponowane przez dobre marki kosmetyczne, których produkty dostępne są na rynku drogeryjnym i aptecznym, można stosować nawet w czasie karmienia dziecka – na wszelki wypadek proszę zapytać dermokonsultantkę o konkretny zakup.

Trzeba pamiętać także o tym, aby jednocześnie dobrze nawilżać skórę; zbytnie przesuszenie skóry trądzikowej szybko doprowadzi do podrażnień i nietolerancji kosmetyków czy leków specjalistycznych. Jeżeli jednak tego typu preparaty po kilku tygodniach stosowania nie przyniosą spodziewanej poprawy, proszę pójść do dermatologa.

ZOBACZ TEŻ: 
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...
dr n. med. Magdalena Łuczkowska
Konsultacja: dr n. med. Magdalena Łuczkowska

Specjalista dermatolog, ekspertka NIVEA

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj