GRY
 
 

Znaleziony w oknie życia martwy noworodek urodził się znacznie przed czasem

Maleńka Martynka, którą znaleziono martwą we wrocławskim oknie życia, prawdopodobnie urodziła się kilka miesięcy przed czasem.

wrocławskie okno życia
fot. kadr z filmu M.Walczaka/TVN24 Wrocław
Noworodka – maleńką dziewczynkę –  pozostawiono w torbie podróżnej w oknie życia prowadzonym przez siostry boromeuszki. Dziecko zostało znalezione we wtorek przed godziną 20 przy ul. Rydygiera we Wrocławiu.

Przeczytaj: Okna życia – powinno istnieć czy nie
 
 
Opublikowany przez Gazeta Wrocławska na 9 marca 2016


Maleństwo było ubrane w koszulkę i owinięte  w kocyk. Miało przy sobie karteczkę,  na której napisano m.in. "Martynko (a nie  jak błędnie podawały niektóre media"Marlenko" – przyp. red. )  u innych ludzi będzie ci lepiej. Tak dzielnie walczysz o każdy oddech. Mam nadzieję, że uda ci się przetrwać"

Alarm włączył się przed godziną 20. Siostra, która tego dnia zajmowała się oknem, zareagowała od razu, niestety  dzieciątko nie dawało oznak życia. Było  bardzo maleńkie. Zdaniem lekarza wezwanego natychmiast pogotowia wyglądało tak, jakby urodziło się w 5-6 miesiącu ciąży  – mówiła telewizji TVN siostra Ewa Jędrzejak z fundacji Evangelium Vitae. 

Śledztwo w sprawie śmierci dziecka prowadzi prokuratura rejonowa Wrocław Śródmieście.

– Musimy ustalić przyczynę i czas zgonu, to, czy dziecko urodziło się martwe oraz  okoliczności jego odnalezienia – powiedziała nam Małgorzata Klaus, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. – Rzeczywiście ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczynka urodziła się znacznie przed czasem, jednak musimy poczekać na wyniki sekcji zwłok.
Trwają także poszukiwania mamy maleńkiej Martynki. Pozostawienie dziecka w oknie życia nie jest oczywiście przestępstwem, ale trzeba ustalić, jak doszło do tragicznego finału.

We wrocławskim oknie życia znaleziono już wiele dzieci, jednak nie wszyscy  zdają sobie sprawę z tego, czemu  takie okna służą. Czasem ludzie robią głupie żarty.  

– Bywa, że alarm włącza się wiele razy w ciągu dnia, w wakacje to nawet po 10, 20 razy. Nic tylko łóżko przy nim postawić i  pilnować – powiedziała nam siostra ze Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek we Wrocławiu. Niestety, nie chciała się przedstawić.  – Za każdym razem siostra leci, sprawdza.  Otwiera, a tam czasem butelka po piwie, paczka po papierosach... Ale sprawdzać trzeba zawsze, bo przecież nigdy nie wiadomo, czy nie będzie tam dziecka.

Przeczytaj także: Pochwówki dzieci zmarłych w łonie matek coraz częstsze w Polsce
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj