Pogotowie
fot. Fotolia

Tragedia w szpitalu. Rodzice czy lekarze: kto powinien decydować o dziecku?

Rodzice dziecka z Białogardu odmówili podawania dziecku witaminy K i szczepień. Rodzice dziecka z sepsą w Bielsku prosili lekarzy o wlewy z witaminy C. Lekarze odmówili. Dziecko zmarło. Kto powinien decydować o tym, jakie zabiegi można stosować u dziecka: lekarze czy rodzice?
Katarzyna Pinkosz
Pogotowie
fot. Fotolia
W cieniu historii dziecka z Białogardu, o której słyszała cała Polska, rozgrywała się tragedia w Bielsku. 4-letni Antek wraz z rodzicami kilka tygodni temu spędzał wakacje we Włoszech. Problemy zaczęły się, gdy wracali do Polski.

Piorunująca sepsa

Chłopiec miał objawy przeziębienia. Ojciec relacjonuje, że wrócili do domu ok. 6 rano, a kiedy wstali około południa, widać było, że chłopiec jest zmęczony. Wydawało się, że to efekt przemęczenia podróżą, jednak sytuacja szybko się zmieniała. Chłopiec zaczął puchnąć, tracił świadomość. 
Rodzice wezwali pogotowie. Karetka szybko zawiozła chłopca do szpitala, gdzie chłopiec szybko znalazł się na OIOM-ie. Po 20 minutach lekarz wyszedł i powiedział, że Antek ma piorunującą sepsę - opowiada ojciec dziecka. Chłopiec był już nieprzytomny.
Redakcja poleca: Sepsa – czym jest i czy należy się jej bać?
Wiele osób kojarzy sepsę jako powikłanie będące skutkiem leczenia szpitalnego. Co więcej, że najczęściej dotyczy osób starszych. Tymczasem prawda o sepsie jest inna. Co zatem trzeba o niej wiedzieć?

Wlew z witaminy C

Lekarze ratowali chłopca na OIOM, stosując wszystkie procedury wskazane w tym przypadku, ale ojciec postanowił też działać sam. Zapytał lekarzy, czy podadzą synowi wlew z askorbinianem sodu (witaminą C). Ojciec pojechał po preparat do Cieszyna, a kiedy wrócił, namawiał lekarzy do podania dziecku wlewu z witaminą C. Deklarował, że razem z żoną podpiszą oświadczenie o wzięciu pełnej odpowiedzialności za taki zabieg.
Lekarze się nie zgodzili.
Po niecałej dobie przewiezieniu chłopca do szpitala zatrzymało się jego serce. Rozpoczęto resuscytację, jednak serce nie podjęło pracy. Chłopiec zmarł. Sekcja zwłok wykazała, że chłopiec miał białaczkę, o której rodzice nie wiedzieli. Brak odporności przyspieszył rozwój sepsy u Antka.

Preparaty witaminowe dla dzieci - sprawdź opinie

Czy witamina C leczy sepsę

Zwolennikiem podawania askorbinianu sodu w przypadku sepsy jest m in. Jerzy Zięba. Niedawno mówił o tym, że podanie wlewów z witaminą C mogłoby uratować przed śmiercią z powodu wstrząsu septycznego (!) dziennikarza Grzegorza Miecugowa.
Lekarze tego typu zdania oceniają jako kuriozalne. W wytycznych amerykańskich i polskich odnośnie leczenia sepsy nie ma wzmianki na temat stosowania wlewów z witaminy C. Żadne wiarygodne badania medyczne nie potwierdziły sensu jej srtosowania. W przypadku ostrej sepsy podaje się antybiotyki, płyny, leki zwiększające kurczliwość serca, leki obkurczające naczynia krwionośne, sterydy. Lekarze przypominają, że najczęstszym powodem sepsy u dzieci jest zakażenie bakteryjne. W przypadku piorunującej sepsy zwykle są to bakterie z grupy meningokoków

Rodzice czy lekarze: kto powinien decydować

Rodzice Antka mają pretensję, że lekarze nie podali dziecku wlewu z witaminą C. Ojciec chłopca chce, aby tragedia, która ich spotkała, była impulsem do szerszej dyskusji o prawach rodziców, którzy w placówkach zdrowia powinni mieć możliwość podjęcia ostatecznej decyzji, czy ich dziecko będzie poddane jakiemuś zabiegowi, czy nie. - Obecnie o wszystkim decyduje system. Gdy rodzice proszą o zastosowanie innych metod leczenia, to od razu są na przegranej pozycji. A powinni mieć do tego prawo, szczególnie w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia dziecka - apeluje ojciec dziecka.

Co o tym sądzicie? Czy rodzic ma prawo decydować o leczeniu dziecka? Czy ma prawo żądać wykonania procedur, które nie są uznane przez lekarzy, jeśli deklaruje, że ponosi za to odpowiedzialność? Piszcie w komentarzach.

Zobacz także: Czy rodzice dziecka z Białogardu mieli rację, odmawiając szczepienia przeciw gruźlicy?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy