lekarstwo, syrop, łyżeczka, butelka

Czy niemowlę może już pić tran?

Ogólnie wiadomo, że tran jest bardzo zdrowy i potrzebny dzieciom. Ale czy można go podawać dziecku w wieku niemowlęcym? Odpowiada pediatra.
lekarstwo, syrop, łyżeczka, butelka
Odpowiedź: Stosowanie tranu u dzieci poniżej 3. roku życia trzeba zawsze konsultować z pediatrą. Tłuszcz rybi zawiera bowiem nie tylko cenne kwasy tłuszczowe omega-3, ale również witaminy A i D. Te zaś gromadzą się w organizmie i łatwo je przedawkować. Nadmiar witaminy D może na przykład spowodować podwyższenie poziomu wapnia w moczu i krwi, odwodnienie, wzmożone pragnienie, apatię, brak apetytu, zaparcia, wymioty, nadciśnienie tętnicze, a nawet kamicę nerkową.
  Zanim zdecydujesz się podawać tran niemowlakowi, powinnaś też wziąć pod uwagę, czy maluch bierze inny preparat z witaminą D oraz czy pije mleko wzbogacone w tę witaminę (litr mieszanki mlecznej zawiera ok. 400 j.m. witaminy D, co w całości pokrywa dzienne zapotrzebowanie dziecka). Warto też pamiętać, że witamina D jest wytwarzana w skórze pod wpływem słońca. Dlatego po tran najlepiej sięgać w okresie jesienno-zimowym, gdy jest mniej słońca, a dziecko zwykle rzadziej przebywa na dworze.


Odpowiada: dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Narodowym Instytucie Leków.
 

 
Redakcja poleca: Niepokojące objawy zdrowotne u dziecka - film
Na co rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę i kiedy koniecznie iść z dzieckiem do lekarza? Doradza pediatra.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka