Trening uważności – ćwiczenie zmysłów

Dzięki treningowi uważności twoje dziecko szybciej będzie się uczyć, łatwiej poradzi sobie ze stresem i stanie się większym optymistą. Jak trenować uważność z dzieckiem? Oto jedno z ćwiczeń, które pomoże dziecku rozwijać i uwrażliwiać wszystkie zmysły.
Ciągle pospieszamy swoje dzieci, ciągle poganiamy. Przez to one także zaczynają się spieszyć. Zmień to! Codziennie trenuj z dzieckiem uważność. Jak? Podpowiada Agnieszka Pawłowska, trenerka uważności. Wykonuje ona z dziećmi ćwiczenie, które pomoże uwrażliwić wszystkie dziecięce zmysły. Dzięki temu dziecko uczy się dokładniejszego postrzegania świata, poprawia swoją koncentrację i dowiaduje się, że każda rzecz ma mnóstwo ciekawych, przynoszących przyjemność niuansów...
  • Przygotuj drobny smakołyk – coś, co dziecko lubi jeść, np. żelka, kawałek jabłka, rodzynki.
Zobacz też: Przekąski dla dziecka
  • Poproś dziecko, by wzięło przekąskę do ręki i dokładnie ją obejrzało, a potem opowiedziało, co widzi.
  • Poproś dziecko, by zamknęło oczy i spróbowało przekąskę usłyszeć, a potem opowiedziało, co słyszy.
  • Poproś dziecko, by powąchało przekąskę i powiedziało, jak ona pachnie.
  • Poproś dziecko, by dotknęło przekąską ust i opowiedziało, co czuje.
  • Poproś dziecko, by wzięło do ust przekąskę, ale jej na początku nie rozgryzało, tylko poczuło jej smak. Dopiero po tym doświadczeniu pozwól dziecku powoli zacząć jeść przekąskę. Zadawaj dziecku pytania pomocnicze: co czuje na podniebieniu, jak to jest wtapiać w przekąskę zęby, co mu przypomina ten smak.
  • Zachęć dziecko, by gdy tylko ma czas, delektowało się jedzeniem wszystkimi zmysłami. To przecież niezwykła przyjemność!
Zobacz też: 5 sposobów na wychowanie optymisty
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy