GRY
 
 

Tropienie wiosny

Przyszła, czy jeszcze nie? Ponoć już ją widziano, ale na wszelki wypadek lepiej to sprawdzić. Czas na weekendowe poszukiwania śladów wiosny!


Przyszła, czy jeszcze nie? Ponoć już ją widziano, ale na wszelki wypadek lepiej to sprawdzić. Czas na weekendowe poszukiwania śladów wiosny!

Choć jeszcze nie jest najcieplej, a najbliższy weekend zapowiada się nieco deszczowy – i tak wszyscy wiedzą, że wiosna wreszcie do nas nadeszła! Ta kalendarzowa zacznie się dopiero w środę, ale już teraz można zorganizować wyprawę w poszukiwaniu śladów wiosny. Maluchy będą uszczęśliwione!

Dzień sadzenia kwiatków

Pierwsze kroki wielkiej wiosennej wyprawy skierujcie do kwiaciarni lub sklepu ogrodniczego. Nawet jeśli nie macie przydomowego ogródka, zabawcie się w ogrodników. Wystarczy kilka cebulek wiosennych bratków i mały skrawek ziemi (może być balkonowa doniczka). Pozwólcie, by przedszkolak sam wykopał dołek w ziemi i samodzielnie włożył do niego sadzonkę. Takie zajęcie uczy dziecko wrażliwości i pozwala na najwcześniejsze bliskie spotkania z naturą. Podczas wspólnego sadzenia kwiatów opowiedz dziecku o nadchodzących zmianach w przyrodzie: pojawieniu się biedronek, przylocie bocianów czy kwitnieniu drzew. Obserwacja oznak wiosny, przyglądanie się jak rosną kwiaty to fascynujące i rozwijające zajęcie dla malca.

Lekcja przyrody

Przełom zimy i wiosny to najlepszy moment na rozmowę z dzieckiem o przyrodzie i zmieniających się porach roku. Możecie razem wyliczyć najbardziej charakterystyczne cechy zimy, wiosny, lata i jesieni, a potem spróbować wszystko to narysować! Zwracaj uwagę dziecka na kolory, jakie kojarzą się z daną porą roku: np. wiosna - zielony, lato - czerwony, jesień - pomarańczowy a zima – biały. Pory roku inspirowały wielu malarzy (J. Chełmoński, C. Monet, S. Dali) lub muzyków (A. Vivaldi) – zatem, jeśli jesteś mamą przedszkolaka – możecie razem zapoznać się z dziełami sztuki o wiosennej tematyce. Rozmawiajcie o przylotach i odlotach ptaków, o powracającym co roku cyklu natury… Warto już od najmłodszych lat pokazywać dzieciom potęgę i piękno przyrody i uczyć je jak dbać o środowisko naturalne.

Topienie Marzanny

To najbardziej oczekiwane przez dzieci święto wiosny! Zaplanujcie je na niedzielne przedpołudnie – dzięki temu będziecie mieli czas w sobotę przygotować słomianą kukłę. Materiały potrzebne do wykonania Marzanny znajdziecie w kwiaciarni (możecie poprosić o pęk rafii) lub w sklepach z wiklinowymi wytworami. Marzannę ozdóbcie starymi koralami i wstążkami, zachęćcie dziecko by namalował oczy i usta. Podczas wykonywania kukiełki możesz opowiedzieć bajkę o Królowej Śniegu lub opowieść o ślicznej panience Wiośnie. Topienie Marzanny to wielka atrakcja dla najmłodszych – najpiękniejsze wspomnienia przyniesie wyprawa całej rodziny nad staw lub rzekę, połączona z poszukiwaniem oznak wiosennych.

Pobyt na świeżym powietrzu zwiększa apetyt, a starszym członkom rodziny dodaje energii. Zajęcia w ogrodzie, połączone z opowiadaniem to wspaniała szansa na rozwijanie wyobraźni dziecka. Korzystajcie z wiosennej aury – przecież już za pół roku znowu nadejdą zimne miesiące.

Sylwia Niemczyk
Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj