dzieciństwo Igi Świątek
fot. Instagram

Trudne dzieciństwo Igi Świątek: treningi w święta i odcięcie od świata to tylko początek

Iga Świątek pracowała na swój sportowy sukces od wczesnego dzieciństwa. Jako dziewczynka i nastolatka nie mogła liczyć na czas wolny ani bogate życie towarzyskie. Opłaciło się?
Magdalena Drab
dzieciństwo Igi Świątek
fot. Instagram
Iga Świątek odniosła spektakularny sukces, ale jej życie to także mnóstwo wyrzeczeń i trudnych momentów. Zwłaszcza jako dziecko musiała dotkliwie odczuwać odizolowanie od rówieśników oraz brak czasu na cokolwiek innego poza szkołą i tenisem.

Dzieciństwo Igi Świątek: dla wielu rodziców to nie do pomyślenia!

Zwycięstwa w światowej klasy turniejach to efekt wieloletniej, katorżniczej pracy. Iga Świątek musiała poświęcić tenisowi swój wolny czas, relacje z rówieśnikami i po prostu – dzieciństwo. Przyznała to zresztą mama tenisistki, opowiadając o trudnych momentach córki w wywiadzie dla Super Expressu:

„[Iga] wielokrotnie wspominała, że była pozbawiona życia towarzyskiego, bo była trzymana w sportowej bańce. Trenowała codziennie, w niedziele i święta też.”

Zaangażowanie w sport musiało się też odbić na obecnościach w szkole, choć mama Igi Świątek zarzeka się, że córka nigdy nie miała problemów z nauką, bo jest bardzo inteligentna: „Trzeba sobie uświadomić, że kiedy wyjeżdżała na paromiesięczne tury, z frekwencją w szkole nie mogło być dobrze.”

Najbardziej smuci jednak fakt, że nieletnia tenisistka, pozbawiona kontaktów z koleżankami i kolegami, musiała się jeszcze dodatkowo zmagać z frustracją i trudnymi emocjami, jakie niesie ze sobą zawodowy sport:

„Sport wyczynowy to dziedzina, która poza stanami euforii wprowadza stany depresyjne i epizody gorszych nastrojów. Sinusoida stanów emocjonalnych jest tutaj olbrzymia, bo to dziedzina życia wiążąca się z adrenaliną. Najcięższe momenty były wtedy, gdy Iga została wyłączona ze względu na kontuzję. Podczas rehabilitacji i leczenia była uwiązana w domu i musiała przez to przejść.” – powiedziała mama Igi Świątek.

A gdy tenisistka grała w ważnych turniejach, nie mogła liczyć nawet na obecność mamy, bo to by ją... rozpraszało.

Czy sportowa kariera, nawet na najwyższym poziomie, warta jest takich wyrzeczeń?
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy twoje dziecko powinno trenować tenis? – zobacz film
Myślisz o tym, by zapisać swoje dziecko na zajęcia sportowe? Świetna decyzja, bo dzieci w dzisiejszych czasach mają zbyt mało ruchu. Tylko, jaką dyscyplinę wybrać? Zobacz film, jak trenują dzieci w tenisowej szkółce Legii. Kto wie, może właśnie ten rodzaj sportu spodoba się twojemu dziecku.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy