GRY
 
 

Trudne emocje u dziecka: skąd się biorą i jak mu pomóc?

Silnie emocjonalne zachowania u dziecka nie są niczym niezwykłym. Ważne jest jednak, aby pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami, nazywać je i wiedzieć, co je wywołuje. Jak mądrze wspierać dziecko w chwilach złości, smutku czy lęku?

Jak wspierać dziecko w trudnych momentach?
fot. Fotolia
Wystarczy, że pójdziesz na spacer na plac zabaw albo do centrum handlowego, a z całą pewnością spotkasz tam rodziców mierzących się z trudnymi emocjami swoich dzieci.Złość, rozpacz, agresywne zachowania – to wszystko jest częścią dzieciństwa i to od nas, dorosłych, zależy, czy mądrze przeprowadzimy nasze dzieci przez burzliwe wody emocji. Skąd biorą się te silne emocje i jak pomóc dziecku je okiełznać?

Rodzic w obliczu trudnych emocji dziecka

Rozejrzyj się wokół, przyjrzyj się rodzicom, którzy próbują przywrócić spokój dziecka. Co czują? Czy są zawstydzeni, rozgniewani czy spokojni? Co robią i co mówią do dziecka? Zobaczysz dorosłych, którzy krzyczą na dziecko w histerii i grożą klapsami, tych, którzy każą dziecku natychmiast się uspokoić, grożąc rozmaitymi konsekwencjami, a także takich, którzy w bezpiecznej odległości pozwalają dziecku przeżyć swoje silne emocje. Zobaczysz rodziców, którzy przytulają swoje płaczące dzieci oraz dorosłych, którzy są obok, oferując wsparcie i różne sposoby odzyskania równowagi.

Co czujesz i myślisz, obserwując te sceny? Czy oceniasz rodziców jako niekompetentnych, czy oceniasz dzieci jako niegrzeczne i rozwydrzone? A może współodczuwasz i czujesz coś w rodzaju ulgi i wspólnoty, widząc, że wszyscy rodzice doświadczają tej samej niszczycielskiej siły, którą wyzwalają intensywne przeżycia dziecka? Czy podziwiasz tych spokojnych rodziców, czy może jesteś zdania, że wskazana byłaby zdecydowana i ostra reakcja na wybuch histerii?
Redakcja poleca: Emocje pod kontrolą: jak to zrobić? Pytamy Dorotę Zawadzką [WIDEO]
Rzuca się na ziemię i wrzeszczy? Jeśli ma 2 lata, to nic dziwnego. Jeśli jest starsze, pora działać! Zobacz nasz film i posłuchaj Doroty Zawadzkiej, która wyjaśnia jak pomóc dziecku kontrolować silne emocje.

Otwórz się na dziecko

Silne emocje naszych dzieci są dla nas trudne, bo trudno nam je zrozumieć, uważamy je za przesadzone, stąd pokusa, by je bagatelizować, kazać dziecku natychmiast się uspokoić, przestać płakać, krzyczeć itd. To błąd. Zamiast tego, musimy dostroić się do stanu dziecka, otworzyć na jego przeżycia i zadać sobie kilka ważnych pytań: dlaczego tak się zachowuje, co wywołało taką reakcję, jakie emocje teraz odczuwa?
"Dużo ważniejsze od słów jest nastawienie do dziecka. Jeżeli nasza postawa nie będzie otwarta, wtedy cokolwiek byśmy powiedzieli, będzie przez nie traktowane jako nieszczere i sztuczne. Dzieje się tak, kiedy nasze słowa nie tchną prawdziwym uczuciem i nie trafiają prosto do serca dziecka".
Adele Faber i Elaine Mazlish, "Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły" (wyd. Media Rodzina)

Jak pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami?

Kiedy twoje dziecko przeżywa trudne chwile:
 • nie krzycz
 • nie każ mu się uspokoić
 • bądź obok
 • nie reaguj złością
 • nazwij jego uczucia
 • kiedy emocje opadną, porozmawiajcie o nich i o tym, co się wydarzyło
 • poszukajcie alternatywnych reakcji
 • podkreślaj, że zawsze może do ciebie przyjść i prosić o pomoc
 • pokazuj i nazywaj różne emocje, korzystaj z ilustracji i reaguj na bieżąco na zachowania ludzi w otoczeniu dziecka
Od dyscyplinującej postawy dużo skuteczniejsza i bardziej wartościowa dla rozwoju dziecka jest nasza uważna obecność i wsparcie, które dajemy dziecku w chwili wzburzenia. Poczucie bezpieczeństwa jest dla dziecka w takiej chwili najważniejsze, a nie możemy go ofiarować dziecku, jeśli sami jesteśmy zdenerwowani. Dlatego, jeśli trudne zachowania dziecka, wzbudzają twój gniew lub frustrację, zadbaj najpierw o swoje emocje – wycisz je i dopiero wtedy przejdź do pomocy dziecku.

Trudne emocje: metoda Adele Faber i Elaine Mazlish

Adele Faber i Elaine Mazlish, autorki niezwykle pomocnego poradnika dla rodziców, "Jak mówić, żeby dzieci słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły", proponują szereg praktycznych rozwiązań, które pomagają rodzicom i dzieciom zmierzyć się z trudnymi emocjami i zachowaniami. Zdaniem autorek należy wsłuchać się w dziecięcy wylew uczuć i nazwać te emocje. To wymaga ćwiczeń i doświadczenia, zobaczysz jednak, że z czasem będzie coraz łatwiej. Jak to zrobić? Używać sformułowań typu: "Wygląda na to, że jesteś wściekły", "To musiało naprawdę boleć", "Jesteś smutny, bo...".
 

 
Jeśli przyjmiemy, że nasze dziecko doświadcza trudnych emocji, ponieważ odczuwa napięcie, jest zestresowane, zmęczone lub głodne, łatwiej nam będzie pochylić się nad jego problemem i załagodzić źródło wzburzenia. Kiedy dziecko czuje się dobrze, zachowuje się dobrze – to proste, prawda?

Trudne emocje: metoda samoregulacji

Dr Stuart Shanker proponuje metodę Self-Reg – samoregulacji, dzięki której możemy odkryć ukryte stresory, z którymi mierzą się nasze dzieci i pomóc im je rozpoznawać, a w konsekwencji wracać do równowagi, która jest im potrzebna do rozwoju i umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami i doświadczeniami. W myśl jego teorii dzieci doświadczają stresu w pięciu obszarach: biologicznym, emocjonalnym, poznawczym, społecznym i prospołecznym.

Zdaniem dr Shankera na stres u dziecka wskazują następujące zachowania:
 • problemy z zasypianiem lub częste pobudki;
 • poranne marudzenie;
 • kłopoty z koncentracją, niesłuchanie;
 • łatwe wpadanie w gniew, trudności z uspokojeniem się;
 • zmienne nastroje;
 • częste ataki złości, nadmierny smutek, lęk, niepokój.

 
Wszystkie te zachowania łączą się z trudnymi emocjami u dziecka i osób w ich otoczeniu, żeby pomóc dziecku sobie z nimi poradzić, powinniśmy pobawić się w detektywów i dojść do przyczyny stresu. Kiedy uda nam się zidentyfikować źródło problemu, w następnym kroku będziemy mogli zmniejszyć czynniki, które stresują nasze dzieci, uświadomić sobie, w jakich okolicznościach nasze dziecko doświadcza stresu i znaleźć wspólnie sposób, który pomoże mu uspokoić się, odpocząć i wrócić do równowagi.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!