programy wyborcze Trzaskowskiego i Dudy
fot. screen/Facebook Rafał Trzaskowski, Facebook Andrzej Duda/ kolaż mamotoja.pl

Trzaskowski vs Duda – programy wyborcze obu kandydatów

Darmowe żłobki i przedszkola, in vitro z kasy państwowej, pieniądze na remont mieszkania, 200 zł dodatku do emerytury, bon wakacyjny - takie deklaracje złożyli Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski w tegorocznej kampanii wyborczej. Zobacz, co obaj politycy chcą dać polskiej rodzinie w swoich programach wyborczych.
Agnieszka Majchrzak
programy wyborcze Trzaskowskiego i Dudy
fot. screen/Facebook Rafał Trzaskowski, Facebook Andrzej Duda/ kolaż mamotoja.pl
12 lipca rozstrzygnie się, kto będzie prezydentem Polski przez następne pięć lat. O urząd walczą kandydat Zjednoczonej Prawicy, obecny prezydent Andrzej Duda oraz kandydat Koalicji Obywatelskiej, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Stawka jest bardzo wysoka i obaj politycy prowadzą obecnie zaciętą walkę wyborczą o jak największe poparcie. Czy zdobędą głosy polskich rodzin? W tej kampanii padło wiele obietnic wyborczych pod ich adresem – dlatego porównujemy, co w programach wyborczych Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski obiecali polskiej rodzinie.

Programy wyborcze Trzaskowskiego i Dudy:

Nikt już w Polsce nie cofnie 500 plus?

Duda i Trzaskowski zadeklarowali, że nigdy nie pozwolą na wycofanie programu 500 plus.

Urzędujący prezydent przedstawia się w kampanii jako gwarant nienaruszalności tego świadczenia. „Ja się nigdy na to, żeby polskim rodzinom te pieniądze odebrać, nie zgodzę. Dopóki ta decyzja jest moich rękach, dopóki ja jestem prezydentem, mojego podpisu pod odebraniem świadczeń 500 plus nigdy nie będzie" – ogłosił.

To trochę sztuczne stawianie sprawy, bo żaden z kontrkandydatów Dudy w tych wyborach nie zamierzał odbierać 500 plus polskim rodzinom.

Trzaskowski przyznał, że jego środowisko polityczne było sceptyczne co do możliwości zagwarantowania takiego świadczenia, ale to już przeszłość i teraz jest pełne poparcie dla programu. „Jako prezydent zawetuję każdą próbę naruszenia programu Rodzina 500 plus" – zapowiedział stanowczo.
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Miliardy dla służby zdrowia

Pandemia koronawirusa kolejny raz obnażyła niedoinwestowanie polskiej służby zdrowia i jej bardzo trudną sytuację. Trzaskowski obiecuje w tej sprawie radykalne systemowe zmiany, Duda zapowiada miliardy złotych na onkologię.

Program wyborczy Trzaskowskiego dla służby zdrowia zakłada:
 • zwiększenie do 6 proc. PKB finansowania służby zdrowia,
 • 100 mln złotych na Fundusz Pomocy Szpitalom,
 • 2 mld złotych na premie dla lekarzy i pielęgniarek,
 • podwyższenie wydatków na psychiatrię dziecięcą,
 • pakiet darmowej opieki medycznej dla kobiet w ciąży i dwa lata po urodzeniu dziecka,
 • systemu wczesnej wykrywalności nowotworów kobiecych,
 • program powszechnych badań USG piersi/mammograficznych i cytologicznych,
 • program profilaktycznych szczepień HPV także dla chłopców i młodych mężczyzn,
 • finansowanie przez państwo metody in vitro,
 • legalizację medycznej marihuany.

Program wyborczy Dudy dla służby zdrowia przewiduje:
 • 6 mld złotych na Narodową Strategię Onkologiczną,
 • 3 mld złotych na fundusz medyczny leczenia chorób rzadkich,
 • program „Nowoczesny szpital powiatowy" na rozbudowanie i zmodernizowanie ponad 200 szpitali powiatowych,
 • brak zgody na prywatyzację służby zdrowia,
 • brak zgody na finansowanie przez państwo metody in vitro.

Programy społeczne będą utrzymane

Prezydent Duda zapowiedział w programie wyborczym utrzymanie programów społecznych – Dobry Start, czyli wyprawkę 300 złotych dla uczniów, Mama 4 plus – minimalną emeryturę dla kobiet, które nie wypracowały świadczeń, ale wychowały co najmniej czworo dzieci.

Prezydent Warszawy obiecał z kolei wyższe emerytury dla kobiet ubezpieczonych w KRUS, które przybywały na urlopie wychowawczym. „Do emerytury będą mogły zaliczyć także okres przebywania na urlopie wychowawczym. Dzięki temu ich emerytury będą wyższe o kilkaset złotych" – napisał Trzaskowski w programie.

Bon wakacyjny od Dudy

Duda prezentuje jako swoją obietnicę wyborczą rządowy bon turystyczny, który ma wynieść 500 złotych i być przyznawany wszystkim dzieciom, bez kryterium dochodowego rodziców. Bon ma być wydawany już pod koniec lipca.

Pieniądze i pomoc dla kobiet

Trzaskowski deklaruje wyrównywaniu szans kobiet na rynku pracy. Obiecuje:
 • powstanie Rady Kobiet przy Prezydencie RP,
 • powołanie pełnomocniczki na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn,
 • powstanie „Krajowej Strategii i Programu Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet",
 • ustawę o równej płacy za pracę tej samej wartości,
 • kampanię na rzecz przedsiębiorczości i aktywizacji zawodowej kobiet.

Z kolei urzędujący prezydent zapowiedział wprowadzenie emerytur stażowych, w których liczy się staż pracy, a nie wiek danej osoby. Propozycja ma dwie wersje. Pierwszy wariant zakłada, że kobieta otrzymywałaby emeryturę po przepracowaniu 35 lat. W drugim wariancie kobieta przechodziłaby na emeryturę po przepracowaniu 45 lat.

Duda obiecał także ułatwienia dla kobiet wracających po urlopie macierzyńskim do pracy, wsparcie dla wykonywania pracy zdalnej oraz zachęcanie pracodawców do tworzenia przyjaznych warunków pracy dla matek.

200 złotych dodatku do emerytury dla matek

Z propozycją przyznawania 200 złotych do emerytury za każde dziecko wyszła w trakcie kampanii żona przezydenta Warszawa – Małgorzata Trzaskowska.

„Kobiety dokładnie wiedzą, ile energii potrzeba, aby wszystko w rodzinie działało tak, jak należy. Uważam, że kobiety, matki wychowujące dzieci, powinny być docenione, bo nie ma cięższej, bardziej odpowiedzialnej pracy. Za tę pracę i zaangażowanie powinny otrzymywać dodatek do emerytury. Przynajmniej 200 zł za każde dziecko” – zapowiedziała. 

Trzaskowski podkreślił, że popiera pomysł żony i jest gotowy na wcielenie go w życie po objęciu prezydentury.

Większy zasiłek dla bezrobotnych i mniejszy podatek

Prezydent Duda obiecał zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych. Chce ich podniesienia do 1 tys. 300 złotych miesięcznie. Dla osób, które straciły pracę z powodu pandemii, prezydent obiecał wypłacany przez trzy miesiące dodatek solidarnościowy w wysokości 1 tys. 400 złotych.

Trzaskowski zadeklarował z kolei podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych, a dla osób mało zarabiających zniesienie obowiązku rozliczania się z PIT.

„Trzeba dążyć do tego, żeby osoby zarabiające do 30 tys. zł rocznie nie płaciły PIT-u w ogóle. Dla osoby zarabiającej między 30 tys. zł a 65 tys. zł rocznie kwota wolna wyniesie 8 tys. zł" – oświadczył.

Darmowe żłobki i przedszkola od Trzaskowskiego

Kandydat Koalicji Obywatelskiej obiecał:
 • program budowy darmowych przedszkoli i żłobków w całej Polsce,
 • rozszerzenie programu Maluch+,
 • odbiurokratyzowanie i wzmocnienie systemu dziennego opiekuna,
 • podwyższenie wynagrodzenia osób opiekujących się najmłodszymi.

Z kolei prezydent Duda postuluje powstanie żłobka w każdej gminie, dzięki programowi budowy, remontów i rozbudowy żłobków publicznych.

Szkoły do wymiany

Trzaskowski zapowiedział duże zmiany w systemie polskiego szkolnictwa:
 • podwyżki dla nauczycieli,
 • stypendia prezydenta RP dla 50 tys. najzdolniejszych i zaangażowanych uczniów,
 • powołanie Rady ds. Edukacji, która rozpocznie systemową zmianę edukacji w Polsce,
 • odchudzenie podstawy programowej w szkołach,
 • większą liczbę lekcji angielskiego,
 • zajęcia z przedsiębiorczości,
 • psychologa szkolnego na maksymalnie 300 dzieci,

Obiecał na najbliższe dwa lata, kupon dla każdego dziecka i młodej osoby do 21. roku życia na zakup usługi kulturalnej o wartości 100 złotych. Będzie można przeznaczyć go na bilet (z dojazdem) do kina, teatru, muzeum lub nową książkę.

Duda zapowiedział:
 • przeznaczenie 10 mld złotych na kontynuowanie rządowego planu Funduszu Modernizacji Szkół, który ma objąć kilka tysięcy szkół we wszystkich gminach w Polsce i ma polegać na m.in. termomodernizacji budynków szkolnych do 2025 roku,
 • nowelizację prawa oświatowego, tak aby rodzice mieli wpływ na to, jakie organizacje mogą działać w szkole i jakie mogą prowadzić programy,
 • ułatwienia dla rodziców prowadzących edukację domową,
 • powstanie „Trenera zdrowia" – nowego programu wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia dla najmłodszych do 10. roku życia.

10 tys. złotych na ekoremont mieszkania

Trzaskowski uważa, że obecny rząd odniósł porażkę ze swoim programem Mieszkanie Plus. Po blisko trzech latach jego obowiązywania wybudowano zaledwie 867 mieszkań, chociaż na koniec 2019 roku obiecywano ich 100 tys. w przygotowaniu.

„To jest jeden z trudniejszych programów" – stwierdził Duda. Jego zdaniem to nie wina władzy, ale deweloperów i samorządów.

Trzaskowski obiecał w swoim programie wyborczym:
 • 10 tys. złotych na ekomodernizację domu lub mieszkania na wymianę okien, ocieplenie budynku lub montaż paneli słonecznych,
 • program „Mieszkanie dla młodych" – pokrycie przez państwo wkładu własnego do kredytu,
 • budowę tanich mieszkań gminnych – utworzenie Samorządowego Funduszu Mieszkaniowego prowadzonego przez Bank Gospodarki Krajowej.

Karta Rodziny Dudy vs lekcje tolerancji Trzaskowskiego

W ramach deklaracji wyborczych prezydent Duda podpisał „Kartę Rodziny", w której obiecał m.in.:
Duda zadeklarował także ochronę dzieci przed ideologią LGBT. W Karcie jest zapis, że chodzi o „zakaz propagowania ideologii LGBT w instytucjach publicznych", „prawo rodziców do decydowania, w jakim duchu będą kształcić swoje dzieci" oraz „decydujący wpływ rodziców na formę i treść zajęć dodatkowych". Zapisano również, że „to przede wszystkim rodzice są odpowiedzialni za edukację seksualną".

To kontra ze strony Dudy na poparcie przez Trzaskowskiego Karty LGBT. Przypomnijmy, że jest to dokument wprowadzający „edukację antydyskryminacyjną i seksualną w każdej szkole, uwzględniającą kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej, zgodnej ze standardami i wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)".

Jednak w oficjalnym programie wyborczym prezydenta Warszawa nie ma na ten temat wzmianki. Zamiast tego Trzaskowski zapowiada:
 • walkę z hejtem, dotyczącym osób młodych,
 • wsparcie psychologiczne dla ofiar przemocy rówieśniczej,
 • obecność w każdej szkole wykwalifikowanego psychologa lub pedagoga wspierających młodzież narażoną na hejt,
 • finansowanie dla młodzieżowego telefonu zaufania.

„Tak" i „Nie" dla związków partnerskich

Prezydent Warszawy zapowiedział, że podpisze legalizację związków partnerskich w Polsce i małżeństw par jednopłciowych. Zamierza jako prezydent wnieść do Sejmu projekt ustawy w tej sprawie.

Duda tego nie popiera. W jego „Karcie Rodziny" zapisano, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny oraz „brak zgody na adopcję przez pary homoseksualne".

W związku z tym Andrzej Duda wystąpił z inicjatywą zmian w konstytucji i podpisał projekt nowelizacji ustawy zasadniczej, tak aby był w niej zapis zakazujący adopcji dziecka przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym.

Czy Duda i Trzaskowski zmienią ustawę antyaborcyjną?

Kandydat KO nie chce zmiany w ustawie antyaborcyjnej. „Nie jestem zwolennikiem zaostrzania prawa aborcyjnego" – zapowiedział Rafał Trzaskowski.

Inne stanowisko  w tej sprawie ma kandydat Zjednoczonej Prawicy. Andrzej Duda powiedział, że jest przeciwny aborcji eugenicznej i jeżeli otrzyma ustawę w tej sprawie, to z całą pewnością ją podpisze. „Uważam, że zabijanie dzieci z niepełnosprawnością jest po prostu morderstwem" – powiedział.

Zobacz także: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy