Logotyp programu edukacyjnego "3 lata pod ochroną"
fot. Lovella

Program edukacyjny nt. pielęgnacji skóry dziecka "3 lata pod ochroną"

Trzy lata pod ochroną – to nazwa programu edukacyjnego skierowanego do rodziców, którego pomysłodawczynią jest dr Lidia Ruszkowska, lekarz pediatra, dermatolog, ordynator Oddziału Dermatologii Dziecięcej MSS w Warszawie. Program wspiera marka Lovela.
Logotyp programu edukacyjnego "3 lata pod ochroną"
fot. Lovella
W połowie lutego 2014 r. została uruchomiona specjalna strona edukacyjna: www.3latapodochrona.pl. Na stronie zostały opublikowane ciekawe artykuły i porady ekspertów z zakresu pielęgnacji skóry małego dziecka, alergii skórnych. Strona – i zamieszczone na niej artykuły – jest skierowana do rodziców, którzy przykładają wielką uwagę do prawidłowej pielęgnacji dziecka.
– Od kilku lat rynek farmaceutyczny jest zalewany coraz to nowymi preparatami pielęgnacyjnymi. Rodzice mają szeroki dostęp do informacji dotyczących preparatów myjących, nawilżających czy natłuszczających. Niejednokrotnie pomija się problem właściwego doboru środków do prania ubranek i pościeli dziecięcej. Tymczasem w swojej praktyce często spotykam się z podrażnieniami skóry powstającymi w wyniku stosowania nieodpowiednich preparatów zewnętrznych. Dlatego uważam, że rodzice mają prawo do pełnej informacji nt. właściwej pielęgnacji skóry najmłodszych tak, aby mogli świadomie dokonywać wyboru delikatnych środków piorących i kosmetyków – uważa dr Lidia Ruszkowska, pomysłodawczyni programu edukacyjnego „3 lata pod ochroną”.

Co wiemy o proszkach do prania?

Partnerem programu jest marka Lovela. Na jej zlecenie zostało przeprowadzone badanie treści internetowych na forach dotyczących prania w proszkach dla dzieci. Szczegółowej analizie poddano łącznie 1805 wypowiedzi mam, które chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami na temat prania ubranek swoich pociech. Wyniki badania potwierdziły, że choć wiele użytkowniczek ma świadomość korzyści wynikających z prania ubranek w proszkach dla dzieci (doceniają hipoalergiczność, brak szkodliwych substancji i bezpieczeństwo dla skóry), to mimo wszystko szybko decydują się na wprowadzenie „dorosłego” proszku do prania ubranek malca.
Aż 7% mam zrezygnowało z proszków dla najmłodszych po kilku pierwszych praniach, gdy okazało się, że dziecko nie ma widocznych objawów alergii ani podrażnień. Dla wielu górną granicą ochrony było ukończenie przez dziecko 1. roku życia. Tym samym okazało się, że świadomość matek, dotycząca konieczności wyjątkowego dbania o skórę dziecka do 3. roku życia, jest minimalna.

Skóra dziecka

W pierwszych trzech latach życia dziecka jego skóra jest pięciokrotnie cieńsza niż u dorosłych. Jej komórki są luźno ułożone i nie przylegają do siebie, przepuszczając różnego rodzaju substancje, m.in. te wchodzące w skład kosmetyków czy środków piorących. Mogą one wywołać podrażnienia, rumień, świąd, łuszczenia się naskórka, a także przenikać do krwioobiegu, a tym samym w głąb organizmu.
Warto więc w wyborze produktów do pielęgnacji dziecka czy prania jego ubrań kierować się ich składem – sprawdzić, czy są one dedykowane dzieciom w tej grupie wiekowej. Substancje piorące zawarte w zwykłych proszkach wiążą się z włóknami i nawet po podwójnym płukaniu pozostają w tkaninie, dlatego tak ważny jest wybór delikatnych środków piorących, które nie pozostawią na ubrankach składników podrażniających i alergizujących. Brak podrażnień i objawów alergii skórnych po stosowaniu produktów dla osób dorosłych nie oznacza, że skóra spełnia swoje funkcje.

Źródło: materiały prasowe programu 3latapodochrona.pl/ mk
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy