GRY

Trzydniówka - 6 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć

Wysoka temperatura to objaw większości dziecięcych chorób. Jeśli jednak dziecko oprócz gorączki nie ma innych niepokojących objawów, być może dopadła go trzydniówka – częsta wśród maluchów infekcja wirusowa. Przeczytaj, w jaki sposób ulżyć mu w czasie gorączki.
trzydniówka wysypka
fot. Fotolia
Trzydniówka to dziecięca infekcja wirusowa, wywoływana przez wirus HHV-6. Najczęściej chorują na nią dzieci między 6 a 36 m.ż. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa. Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy ustępuje, na tułowiu i twarzy pojawia się grudkowo-plamista wysypka.

Trzydniówka u dzieci

Gorączkę trzydniową wywołuje wirus. Zarażają się nią dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3lat (najczęściej między 6. a 18. miesiącem życia). Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów trzydniówki mija około 10 dni. Trzydniówka nie daje groźnych powikłań. Pediatra diagnozuje chorobę szóstą, kolejno wykluczając inne infekcje, którym towarzyszy gorączka, np. zapalenie ucha środkowego czy płuc. Dopiero pojawienie się charakterystycznej wysypki po trzydniówce nie pozostawia wątpliwości. Dopóki lekarz nie rozpozna choroby, nie wychodź z dzieckiem z domu.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Objawy trzydniówki

Trzydniówka zaczyna się nagle i czasami trudno ją rozpoznać, ponieważ gorączka u dziecka towarzyszy wielu chorobom. Typowe objawy trzydniówki:
  • wysoka gorączka, nawet do 41°C (zazwyczaj 39–40°C), która utrzymuje się u dziecka przez 3-4 dni – i ustępuje równie nagle, jak się zaczęła.
  • po ustąpieniu gorączki, pojawia się wysypka u dziecka. Drobne, płaskie i bladoróżowe plamki najpierw pojawiają się na klatce piersiowej, brzuszku, twarzy, a następnie na rączkach i nóżkach, zaczynają schodzić po ok. 2 dniach.
  • w czasie trwania gorączki trzydniowej zwykle nie pojawiają się inne objawy. Niekiedy dziecko może mieć nieco zaczerwienione gardło, niewielki katar, ból brzucha, luźniejszą kupę, nieznacznie powiększone węzły chłonne.

Leczenie trzydniówki

Trzydniówkę leczy się poprzez łagodzenie objawów:
  • gdy temperatura sięgnie 38°C, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C (woda nie może być zbyt zimna!);
  • wysoką gorączkę u niemowlaka i starszego dziecka obniżają także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch;
  • kiedy  gorączka dojdzie do 38,5°C, jak najszybciej podaj dziecku lek przeciwgorączkowy: ibuprofen lub paracetamol dla dzieci;
  • nie przegrzewaj dziecka! Niech leży w łóżeczku, ale nie ale nie opatulaj go, „żeby się wypocił”;
  • jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj dziecko do piersi;
  • starszemu dziecku podawaj lekkostrawne posiłki.

Czy można zapobiec trzydniówce?

Nie ma sposobu, by uniknąć zarażenia gorączką trzydniową. Na szczęście trzydniówka bardzo rzadko wywołuje powikłania. Przy wysokiej temperaturze mogą np. wystąpić drgawki gorączkowe, dlatego trzeba obniżać ją lekami i zabiegami. Jeśli maluch raz zachoruje na trzydniówkę, uodparnia się na całe życie, dlatego choroba ta nie występuje wśród dorosłych.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt