trzydniówka wysypka
fot. Fotolia

Trzydniówka, czyli gorączka trzydniowa lub rumień nagły: objawy i leczenie + ZDJĘCIA WYSYPKI

Trzydniówka, czyli rumień nagły lub gorączka trzydniowa to choroba, której objawem jest charakterystyczna wysypka. Pojawia się kilka dni po gorączce. Chorobę leczy się objawowo.
Karolina Stępniewska
trzydniówka wysypka
fot. Fotolia
Trzydniówka to infekcja wirusowa, która często pojawia się u dzieci. Wywołuje ją wirus HHV-6. Najczęściej chorują na nią dzieci między 6. a 36. miesiącem życia. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa. Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy temperatura spada, na tułowiu i twarzy pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Trzydniówka u dziecka nie daje groźnych powikłań.

Trzydniówka – najważniejsze informacje:
1. Objawy
2. Wysypka (zdjęcia)
3. Leczenie trzydniówki
4. Profilaktyka
5. Trzydniówka a szczepienie

Trzydniówka - objawy

Od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów trzydniówki mija około 10 dni. Pediatra diagnozuje trzydniówkę u dziecka, kolejno wykluczając inne infekcje, którym towarzyszy gorączka, np. zapalenie ucha środkowego czy płuc. Dopiero pojawienie się charakterystycznej wysypki nie pozostawia wątpliwości.

Trzydniówka - typowe objawy:

 • wysoka gorączka, nawet do 41°C (zazwyczaj 39–40°C), która utrzymuje się u dziecka przez 3-4 dni – i ustępuje równie nagle, jak się zaczęła.
 • wysypka – pojawia się po ustąpieniu gorączki. Drobne, płaskie i bladoróżowe plamki najpierw pojawiają się na klatce piersiowej, brzuszku, twarzy, a następnie na rączkach i nóżkach, zaczynają schodzić po ok. 2 dniach.

Niekiedy dziecko może mieć również: 
 • nieco zaczerwienione gardło,
 • niewielki katar,
 • ból brzucha,
 • luźniejszą kupę,
 • nieznacznie powiększone węzły chłonne.
 

Kiedy nasz maluch źle się czuje nie zawsze daje sobie zmierzyć temperaturę. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką bezdotykowy termometr, który szybko sprawdzi czy dziecko ma gorączkę. Oto kilka sprawdzonych modeli:

 
Redakcja poleca: Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku [WIDEO]
Robienie lampionu z dyni to jedna z tradycji halloweenowych. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!).

Trzydniówka – wysypka na zdjęciach

Wysypka przy trzydniówce pojawia się, kiedy ustąpi temperatura. Gorączka u niemowlaka w przebiegu trzydniówki pojawia się nagle i jest wysoka, może sięgać nawet 39-40 stopni C. Gdy ustąpi, na twarzy, tułowiu, a potem rękach, nogach, czasem pośladkach, pojawia się plamista wysypka, zwana również rumieniem nagłym. Wysypki nie leczy się. Leczenie trzydniówki  jest wyłącznie objawowe i polega na zbijaniu gorączki.

Wysypka przy trzydniówce - zobacz zdjęcia:

 
wysypka na twarzy przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na twarzy dziecka
wysypka na ciele przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na tułowiu dziecka

Leczenie trzydniówki

Gdy dziecko ma trzydniówkę, leczenie polega na łagodzeniu objawów:
 • gdy temperatura sięgnie 38°C, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C (woda nie może być zbyt zimna!);
 • wysoką gorączkę u niemowlaka i starszego dziecka obniżają także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch;
 • kiedy gorączka dojdzie do 38,5°C, jak najszybciej podaj dziecku lek przeciwgorączkowy: ibuprofen lub paracetamol dla dzieci;
 • nie przegrzewaj dziecka! Niech leży w łóżeczku, ale nie ale nie opatulaj go, „żeby się wypocił”;
 • jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj dziecko do piersi;
 • starszemu dziecku podawaj lekkostrawne posiłki.

Po ustąpieniu objawów trzydniówki i zniknięciu wysypki dziecko może wrócić do żłobka lub przedszkola.

Ile razy trzydniówka?

Nie ma sposobu, by uniknąć zarażenia się trzydniówką, a chore dziecko zaraża jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów. Na szczęście choroba bardzo rzadko wywołuje powikłania. Przy wysokiej temperaturze mogą np. wystąpić drgawki gorączkowe, dlatego gorączkę trzeba obniżać lekami i chłodnymi kąpielami, okładami. Jeśli dziecko raz zachoruje na trzydniówkę, uodparnia się na całe życie, dlatego choroba ta nie występuje wśród dorosłych.

Trzydniówka a szczepienie

Nie ma szczepionki na trzydniówkę. Z kolei po przebyciu gorączki trzydniowej dziecko można bez obaw zaszczepić szczepionką obowiązkową lub zalecaną zgodnie z kalendarzem szczepień. Nie trzeba zachowywać określonego odstępu czasu między chorobą a szczepieniem.

[content:0_22666,0_21933,0_22491,0_24086:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy