
Trzydniówka: objawy i leczenie gorączki trzydniowej [ZDJĘCIA WYSYPKI]
Spis treści:
1. Objawy trzydniówki
2. Jak wygląda wysypka po trzydniówce (zdjęcia)
3. Leczenie trzydniówki
4. Profilaktyka i zaraźliwość trzydniówki
5. Trzydniówka a planowane szczepienie
Trzydniówka – objawy
Od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów trzydniówki mija około 10 dni. Pediatra diagnozuje trzydniówkę u dziecka, kolejno wykluczając inne infekcje, którym towarzyszy gorączka, np. zapalenie ucha środkowego czy płuc. Dopiero pojawienie się charakterystycznej wysypki rozwiewa ewentualne wątpliwości.
Typowe objawy trzydniówki to:
- wysoka gorączka, nawet do 41°C (zazwyczaj 39–40°C), która utrzymuje się u dziecka przez 3-4 dni – i ustępuje równie nagle, jak się zaczęła.
- wysypka – pojawia się po ustąpieniu gorączki. Drobne, płaskie i bladoróżowe plamki najpierw pojawiają się na klatce piersiowej, brzuszku, twarzy, a następnie na rączkach i nóżkach, zaczynają schodzić po ok. 2 dniach.
Niekiedy dziecko może mieć również:
- nieco zaczerwienione gardło,
- niewielki katar,
- ból brzucha,
- luźniejszą kupę,
- nieznacznie powiększone węzły chłonne.
Kiedy maluch źle się czuje, nie zawsze daje sobie zmierzyć temperaturę. W takiej sytuacji warto mieć pod ręką bezdotykowy termometr, który szybko zweryfikuje, czy dziecko ma gorączkę. Oto kilka sprawdzonych modeli:
Trzydniówka: jak wygląda wysypka? [ZDJĘCIA]
Wysypka po trzydniówce pojawia się, kiedy dziecko przestaje gorączkować. Ma postać drobnych, jasnoczerwonych, dość gęsto rozrzuconych po skórze grudek, może wystąpić też rumień. Plamista wysypka najpierw pojawia się za uszami i na karku, później także na tułowiu, rękach, nogach, czasem pośladkach. Narastanie zmian skórnych trwa kilkanaście godzin, po tym czasie zaczyna ona stopniowo ustępować. Zmiany skórne są widoczne zazwyczaj przez 1-2 dni. Zanikają samoistnie, nie pozostawiając śladów ani blizn. Czasami wysypka jest tak nieznaczna, że rodzice mogą ją przeoczyć. Wysypki przy gorączce trzydniowej nie leczy się. Gdy ustąpi, a dziecko czuje się dobrze, w cieplejszej połowie roku można wyjść z dzieckiem na spacer nawet wtedy, gdy wysypka jest jeszcze widoczna.Wysypka przy trzydniówce – zdjęcia:

na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na twarzy dziecka

na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na tułowiu dziecka
Leczenie trzydniówki
Gdy dziecko ma trzydniówkę, leczenie polega na łagodzeniu objawów:- gdy temperatura sięgnie 38°C, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C (woda nie może być zbyt zimna!);
- wysoką gorączkę u niemowlaka i starszego dziecka obniżają także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch;
- kiedy gorączka dojdzie do 38,5°C, jak najszybciej podaj dziecku lek przeciwgorączkowy: ibuprofen lub paracetamol dla dzieci;
- nie przegrzewaj dziecka! Niech leży w łóżeczku, ale nie opatulaj go, „żeby się wypocił”;
- jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj dziecko do piersi;
- starszemu dziecku podawaj lekkostrawne posiłki.
Po ustąpieniu objawów trzydniówki i zniknięciu wysypki dziecko może wrócić do żłobka lub przedszkola.
Profilaktyka i zaraźliwość trzydniówki
Nie ma sposobu, by uniknąć zarażenia się trzydniówką, a chore dziecko zaraża przez 10-14 dni jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów aż do czasu ustąpienia gorączki. Na szczęście choroba bardzo rzadko wywołuje powikłania. Przy wysokiej temperaturze mogą np. wystąpić drgawki gorączkowe, dlatego wysoką temperaturę trzeba obniżać lekami i chłodnymi kąpielami, okładami. Jeśli dziecko raz zachoruje na trzydniówkę, uodparnia się na całe życie, dlatego choroba ta nie występuje wśród dorosłych.
Trzydniówka a planowane szczepienie
Po przebyciu gorączki trzydniowej dziecko można bez obaw zaszczepić szczepionką obowiązkową lub zalecaną zgodnie z kalendarzem szczepień. Nie trzeba zachowywać określonego odstępu czasu między chorobą a szczepieniem. Na samą gorączkę trzydniową nie ma szczepionki.
Sprawdź też:
- Rodzaje wysypki u dzieci
- Domowe sposoby na gorączkę u dzieci
- Przyczyny i leczenie pokrzywki u dziecka