trzydniówka
fot. Fotolia

Trzydniówka: objawy i leczenie gorączki trzydniowej [ZDJĘCIA WYSYPKI]

Trzydniówka, czyli rumień nagły lub gorączka trzydniowa, to choroba, której objawem jest charakterystyczna wysypka. Pojawia się kilka dni po gorączce i samoistnie zanika. Trzydniówkę leczy się wyłącznie objawowo.
Karolina Stępniewska
trzydniówka
fot. Fotolia
Trzydniówka to infekcja wirusowa, która często pojawia się u dzieci. Wywołuje ją wirus HHV-6. Najczęściej chorują na nią dzieci między 6. a 36. miesiącem życia. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa. Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy temperatura spada, na tułowiu i twarzy pojawia się grudkowo-plamista wysypka. Trzydniówka u dziecka nie daje groźnych powikłań.

Spis treści:
1. Objawy trzydniówki
2. Jak wygląda wysypka po trzydniówce (zdjęcia)
3. Leczenie trzydniówki
4. Profilaktyka i zaraźliwość trzydniówki
5. Trzydniówka a planowane szczepienie

Trzydniówka – objawy

Od zarażenia się do wystąpienia pierwszych objawów trzydniówki mija około 10 dni. Pediatra diagnozuje trzydniówkę u dziecka, kolejno wykluczając inne infekcje, którym towarzyszy gorączka, np. zapalenie ucha środkowego czy płuc. Dopiero pojawienie się charakterystycznej wysypki rozwiewa ewentualne wątpliwości.


Typowe objawy trzydniówki to:

 • wysoka gorączka, nawet do 41°C (zazwyczaj 39–40°C), która utrzymuje się u dziecka przez 3-4 dni – i ustępuje równie nagle, jak się zaczęła.
 • wysypka – pojawia się po ustąpieniu gorączki. Drobne, płaskie i bladoróżowe plamki najpierw pojawiają się na klatce piersiowej, brzuszku, twarzy, a następnie na rączkach i nóżkach, zaczynają schodzić po ok. 2 dniach.

Niekiedy dziecko może mieć również: 
 • nieco zaczerwienione gardło,
 • niewielki katar,
 • ból brzucha,
 • luźniejszą kupę,
 • nieznacznie powiększone węzły chłonne.
 

Trzydniówka: jak wygląda wysypka? [ZDJĘCIA]

Wysypka po trzydniówce pojawia się, kiedy dziecko przestaje gorączkować. Ma postać drobnych, jasnoczerwonych, dość gęsto rozrzuconych po skórze grudek, może wystąpić też rumień. Plamista wysypka najpierw pojawia się za uszami i na karku, później także na tułowiu, rękach, nogach, czasem pośladkach. Narastanie zmian skórnych trwa kilkanaście godzin, po tym czasie zaczyna ona stopniowo ustępować. Zmiany skórne są widoczne zazwyczaj przez 1-2 dni. Zanikają samoistnie, nie pozostawiając śladów ani blizn. Czasami wysypka jest tak nieznaczna, że rodzice mogą ją przeoczyć. Wysypki przy gorączce trzydniowej nie leczy się. Gdy ustąpi, a dziecko czuje się dobrze, w cieplejszej połowie roku można wyjść z dzieckiem na spacer nawet wtedy, gdy wysypka jest jeszcze widoczna.

Wysypka przy trzydniówce – zdjęcia:

 
wysypka na twarzy przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na twarzy dziecka
wysypka na ciele przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka – wysypka na tułowiu dziecka

Leczenie trzydniówki

Gdy dziecko ma trzydniówkę, leczenie polega na łagodzeniu objawów:
 • gdy temperatura sięgnie 38°C, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C (woda nie może być zbyt zimna!);
 • wysoką gorączkę u niemowlaka i starszego dziecka obniżają także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch;
 • kiedy gorączka dojdzie do 38,5°C, jak najszybciej podaj dziecku lek przeciwgorączkowy: ibuprofen lub paracetamol dla dzieci;
 • nie przegrzewaj dziecka! Niech leży w łóżeczku, ale nie opatulaj go, „żeby się wypocił”;
 • jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj dziecko do piersi;
 • starszemu dziecku podawaj lekkostrawne posiłki.

Po ustąpieniu objawów trzydniówki i zniknięciu wysypki dziecko może wrócić do żłobka lub przedszkola.

Profilaktyka i zaraźliwość trzydniówki

Nie ma sposobu, by uniknąć zarażenia się trzydniówką, a chore dziecko zaraża przez 10-14 dni jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów aż do czasu ustąpienia gorączki. Na szczęście choroba bardzo rzadko wywołuje powikłania. Przy wysokiej temperaturze mogą np. wystąpić drgawki gorączkowe, dlatego wysoką temperaturę trzeba obniżać lekami i chłodnymi kąpielami, okładami. Jeśli dziecko raz zachoruje na trzydniówkę, uodparnia się na całe życie, dlatego choroba ta nie występuje wśród dorosłych.

Trzydniówka a planowane szczepienie

Po przebyciu gorączki trzydniowej dziecko można bez obaw zaszczepić szczepionką obowiązkową lub zalecaną zgodnie z kalendarzem szczepień. Nie trzeba zachowywać określonego odstępu czasu między chorobą a szczepieniem. Na samą gorączkę trzydniową nie ma szczepionki.

Sprawdź też:

Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy