Jak wygląda trzydniówka?
fot. Fotolia

Objawy i leczenie trzydniówki u małego dziecka [ZDJĘCIA]

Możesz być niemalże prewna, że to trzydniówka, jesli najpierw wystapiła gorączka, a potem na ciele dziecka pojawiły się drobne różowe plamki.
Karolina Stępniewska
Jak wygląda trzydniówka?
fot. Fotolia
Trzydniówka to dziecięca infekcja wirusowa, wywoływana przez wirus HHV-6. Najczęściej chorują na nią dzieci między 6 a 36 m.ż. Inne nazwy trzydniówki to rumień nagły, choroba szósta i gorączka trzydniowa. Pierwszym objawem trzydniówki jest trwająca kilka dni wysoka gorączka. Kiedy ustępuje, na tułowiu i twarzy pojawia się grudkowo-plamista wysypka. 

Objawy choroby

Od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów trzydniówki mija około 10 dni. Trzydniówka nie daje groźnych powikłań. Pediatra diagnozuje chorobę szóstą, kolejno wykluczając inne infekcje, którym towarzyszy gorączka, np. zapalenie ucha środkowego czy płuc. Dopiero pojawienie się charakterystycznej wysypki po trzydniówce nie pozostawia wątpliwości.

Trzydniówka zaczyna się nagle i czasami trudno ją rozpoznać, ponieważ gorączka u dziecka towarzyszy wielu chorobom. Typowe objawy trzydniówki:
  • wysoka gorączka, nawet do 41°C (zazwyczaj 39–40°C), która utrzymuje się u dziecka przez 3-4 dni – i ustępuje równie nagle, jak się zaczęła.
  • po ustąpieniu gorączki, pojawia się wysypka u dziecka. Drobne, płaskie i bladoróżowe plamki najpierw pojawiają się na klatce piersiowej, brzuszku, twarzy, a następnie na rączkach i nóżkach, zaczynają schodzić po ok. 2 dniach.
  • w czasie trwania gorączki trzydniowej zwykle nie pojawiają się inne objawy. Niekiedy dziecko może mieć nieco zaczerwienione gardło, niewielki katar, ból brzucha, luźniejszą kupę, nieznacznie powiększone węzły chłonne.
 
 
Redakcja poleca: Jak wypadło mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 w naszym teście? Sprawdź!
Badania nad składem mleka z piersi trwają od lat i stanowią inspirację do zmian w składzie mlek modyfikowanych dla niemowląt. W ręce mam oddaliśmy mleko następne Enfamil Premium MFGM 2 i poprosiliśmy o jego przetestowanie. Dowiedz, się jak wypadł ten sprawdzian!

Zdjęcia wysypki ptzy trzydniówce


Wysypka w przebiegu trzydniówki pojawia się, kiedy ustąpi temperatura. Gorączka u niemowlaka w przebiegu trzydniówki pojawia się nagle i jest wysoka, może sięgać nawet 39-40 stopni C. Gdy ustąpi, na twarzy, tułowiu, a potem rękach, nogach, czasem pośladkach, pojawia się plamista wysypka, zwana również rumieniem nagłym. Wysypki podczas trzydniówki nie leczy się, leczenie tej choroby jest wyłącznie objawowe i polega na zbijaniu gorączki.


Zobacz na zdjęciach, jak wygląda wysypka po trzydniówce:
 
wysypka na twarzy przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka - wysypka na twarzy dziecka
wysypka na ciele przy trzydniówce
na zdjęciu: trzydniówka - wysypka na tułowiu dziecka

Leczenie trzydniówki

Trzydniówkę leczy się poprzez łagodzenie objawów:
  • gdy temperatura sięgnie 38°C, możesz zrobić dziecku kąpiel ochładzającą w wodzie o temperaturze około 37°C (woda nie może być zbyt zimna!);
  • wysoką gorączkę u niemowlaka i starszego dziecka obniżają także chłodne okłady na szyję, czoło, pachy, pachwiny i brzuch;
  • kiedy  gorączka dojdzie do 38,5°C, jak najszybciej podaj dziecku lek przeciwgorączkowy: ibuprofen lub paracetamol dla dzieci;
  • nie przegrzewaj dziecka! Niech leży w łóżeczku, ale nie ale nie opatulaj go, „żeby się wypocił”;
  • jeżeli karmisz naturalnie, częściej przystawiaj dziecko do piersi;
  • starszemu dziecku podawaj lekkostrawne posiłki.

Czy można zapobiec trzydniówce?

Nie ma sposobu, by uniknąć zarażenia gorączką trzydniową. Na szczęście trzydniówka bardzo rzadko wywołuje powikłania. Przy wysokiej temperaturze mogą np. wystąpić drgawki gorączkowe, dlatego trzeba obniżać ją lekami i zabiegami. Jeśli maluch raz zachoruje na trzydniówkę, uodparnia się na całe życie, dlatego choroba ta nie występuje wśród dorosłych.

Rodzaje wysypek: trzydniówka, różyczka, bostonka i in.

Dopiero kiedy minie gorączka i pojawi się wysypka, wiadomo, że mieliśmy do czynienia z gorączką trzydniową. Problem z właściwą diagnozą trzydniówki polega na tym, że wysoka gorączka może towarzyszyć wielu zakaźnym chorobom wieku dziecięcego.
 
W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci i choroby, którym towarzyszą:
 
Rodzaje wysypki u dziecka
Choroba Wygląd wysypki umiejscowienie wysypki
Trzydniówka drobne, płaskie, bladoróżowe plamki klatka piersiowa, brzuch, twarz, ręce, nogi
Różyczka plamista, drobna, czerwona,
czasem większy rumień
najpierw twarz, potem "schodzi" w dół
 
Bostonka małe czerwone lub łososiowe plamki, przekształcają się w wypełnione płynem surowiczym pęcherzyki zwykle tylko na dłoniach, stopach i w buzi
Szkarlatyna (płonica) drobne, czerwone, ostre grudki,
szorstka skóra, płomiennie czerwone czoło i policzki, jasna skóra wokół ust
najpierw na przedramionach, w pachwinach i na szyi, po dobie reszta ciała
Ospa wietrzna czerwone plamki, pęcherzyki na czerwonej podstawie całe ciało

Wysypka alergiczna
drobne czerwone wypryski,
czerwone plamy,
liszaje
pod kolanami, w zgięciach łokci, za uszami, na twarzy, może być na całym ciele
     
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka