dziecko, maluch, komputer

Trzylatek i komputer

Komputer to nie tylko gry. Jeśli właściwie go wykorzystasz, będzie świetną pomocą naukową dla twojego dziecka. Zobacz, ile trzylatek może się przy nim dowiedzieć.
dziecko, maluch, komputer
Jeśli trzylatka ciekawi komputer, wyjdź naprzeciw tym zainteresowaniom. Oswajanie z wirtualnym światem przyda się już w niedalekiej przyszłości. A chwile, które wspólnie spędzicie przed monitorem, będą dla was przyjemną zabawą.

Pierwsze zabawy trzylatka na komputerze

Weź malucha na kolana i pozwól mu przyjrzeć się klawiaturze. Niech naciska dowolne klawisze. Potem możecie szukać znajomych literek lub cyfr, jeśli dziecko się nimi już interesuje. W dzisiejszych czasach klawiatura często zastępuje elementarz, i to z dobrym rezultatem. W edytorze tekstu ustaw dużą czcionkę i zachęć malucha do pisania literek. Niech robi to tak, jak chce. Tak może powstać pierwszy list do mamy, który pozornie nic nie znaczy, a jednocześnie znaczy wiele.

Kolejną zabawą będzie przyciskanie klawiszy raz paluszkami prawej, raz lewej rączki. To doskonali koordynację wzrokowo--ruchową, podobnie jak klikanie myszką. Pokaż dziecku w Internecie zjawiska, które je interesują – tak pogłębisz jego zainteresowania. Możecie przy okazji np. liczyć zwierzątka na ekranie, wskazywać największe, najmniejsze, najbardziej kolorowe. Jeśli maluch lubi psy, obejrzyj z nim ich fotografie, a tę, która podoba mu się najbardziej, wydrukuj. Wytłumacz w prostych słowach, jak to się dzieje, że wkładasz do urządzenia czystą kartkę, a wychodzi taka z obrazkiem.
Redakcja poleca: Telefon – czy pozwalać dziecku na zabawę z nim? – wyjaśnia Dorota Zawadzka (film)
Trudno pochować przed dzieckiem wszystkie telefony i tablety, by nigdy się nimi nie bawiło. Wcale nie ma takiej potrzeby – mówi Dorota Zawadzka i od razu dodaje – Trzeba jednak nauczyć dzieci mądrze z nich korzystać.

Komputer dla trzylatka - etap zaawansowany

Kiedy dziecko oswoi się z klawiaturą i myszką, pomóż mu robić bardziej skomplikowane rzeczy, np. laurkę na Dzień Babci. Uzupełnianie kolorowanki za pomocą klikania w ikonę z farbką pozwoli zrozumieć zależność między myszką a monitorem, a dzięki prostym programom graficznym maluch rozwinie wyobraźnię przestrzenną. Możecie też wysłać e-maila do cioci: dziecko podpowie ci, co napisać, i kliknie, by wysłać wiadomość. Teraz pozostaje tylko czekać w napięciu na odpowiedź. Prawda, że nie tylko gry komputerowe budzą emocje?

Ekspert odpowiada: dr Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie

Wyłączamy komputer! Niejeden raz przyjdzie ci wypowiedzieć to zdanie. Dzieciaki chętnie poznają tajniki komputera, ale bardzo niechętnie się od niego odrywają. Co wtedy robić?

Trzy-, czterolatkowi wystarczy kilkanaście minut dziennie przy komputerze i nie częściej niż trzy razy w tygodniu. Zaplanuj te dni i trzymaj się postanowień. Nie sadzaj dziecka przed komputerem, aby je czymś zająć. Nie przedłużaj wyznaczonego czasu, nawet jeśli malec nalega. Postaw obok zegar i pokaż, w którym miejscu znajdzie się wskazówka, kiedy skończycie, albo nastaw budzik. Gdy czas minie, przerwij zabawę. Zaproponuj wspólne pieczenie ciasta lub spacer. Nie licz na to, że dziecko samo zrezygnuje. Z czasem zorientuje się, że komputer daje dużo możliwości i będzie chciało z nich korzystać. Konsekwentne przestrzeganie reguł może zaowocować rozsądnym korzystaniem nie tylko z komputera, ale też z telewizora i gier elektronicznych.

Trzylatek i komputer - porady

Wyrobienie w dziecku dobrych nawyków korzystania z komputera zaprocentuje już niebawem, kiedy maluch zacznie odkrywać gry elektroniczne.
  • Nie zostawiaj malucha sam na sam z komputerem. Potraktuj czas przed nim spędzony jako kolejną możliwość do bycia razem. Jeśli zostaniesz przewodnikiem dziecka po wirtualnym świecie, możesz je wiele nauczyć i uchronić przed zagrożeniami.
  • Ustaw sprzęt we wspólnym pokoju. Dziecko nie potrzebuje go na wyłączność. To pozwoli także zdecydowanie łatwiej egzekwować ograniczenia czasowe.
  • Pokaż, jak siedzieć przed monitorem. Dobierz odpowiednie krzesło, a komputer ustaw tak, aby górna krawędź znajdowała się na linii wzroku malucha.
  • Daj dobry przykład. Jeśli sama przesiadujesz przed komputerem w każdej wolnej chwili, pokazujesz dziecku, że to najlepszy sposób na spędzanie wolnego czasu. A przecież nie chcesz, aby ono tak myślało.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy