Dlaczego należy badać poziom TSH w ciąży?

Poziom tego hormonu ma istotne znaczenie dla przebiegu ciąży i rozwijającego się płodu. Sprawdź!
Milena Oszczepalińska
TSH w ciąży
fot. Fotolia
Przyszła mama już na początku ciąży musi wykonać szereg badań. Są one konieczne, by sprawdzić, czy dziecko ma odpowiednie warunki do rozwoju i czy kobieta jest w pełni zdrowa. Jeśli nie, wówczas można szybko podjąć działania, które zapobiegną powstaniu wad rozwojowych i pomogą utrzymać ciążę bez komplikacji.

Jednym z ważniejszych badań w ciąży jest sprawdzenie poziomu TSH. Jest to badanie z krwi, które ma na celu wykrycie ewentualnych chorób tarczycy u przyszłej mamy. Jeśli okaże się, że wynik nie mieści się w określonych normach, ciężarna kierowana jest do endokrynologa w celu rozpoczęcia leczenia. Zbyt niskie lub podwyższone TSH świadczy bowiem o nieprawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. A jeśli tarczyca ciężarnej nie produkuje optymalnej ilości hormonów, wówczas i rozwój dziecka może nie być prawidłowy.

Jaki powinien być poziom TSH w ciąży?

W czasie ciąży poziom TSH może różnić się od tego sprzed zapłodnienia. Normy dla zdrowego dorosłego człowieka mieszczą się w przedziale od 0,27 do 4,2 mj/l. U ciężarnych natomiast są one nieco zmienione i zależą od trymestru ciąży. Wygląda to w sposób następujący:
 • TSH w pierwszym trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 2,3 mIU/l;
 • TSH w drugim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,1 mIU/l;
 • TSH w trzecim trymestrze ciąży nie powinno być wyższe niż 3,5 mIU/l.
Redakcja poleca: Nadczynność tarczycy w ciąży i podczas starań o dziecko [WIDEO]
Nadczynność tarczycy może zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Jest też dużym problemem podczas trwającej już ciąży, bo niesie ryzyko nawet poronienia.

Nadczynność tarczycy w ciąży

Dość częstym przypadkiem jest pojawienie się nadczynności tarczycy w ciąży u kobiety, która dotychczas była zdrowa. Dzieje się tak ze względu na aktywność hormonów w ciąży. Ciążowy hormon gonadotropina kosmówkowa ma działanie podobne jak hormon TSH, czyli pobudza tarczycę do produkcji hormonów tarczycy. Może ona zatem zacząć produkować ich za dużo. Niewielka nadczynność nie jest groźna dla przebiegu ciąży, natomiast trzeba być pod stałą kontrolą endokrynologa, ponieważ poważna nadczynność tarczycy w ciąży może mieć poważne skutki, takie jak:
 • przedwczesne odklejanie się łożyska;
 • przedwczesny poród;
 • poronienie;
 • stan przedrzucawkowy;
 • niska masa urodzeniowa dziecka;
 • hipotrofia u dziecka.
Dziecko, którego mama cierpi na nadczynność tarczycy w ciąży również może mieć tę dolegliwość.
Częstą przyczyną nadczynności tarczycy u ciężarnej jest choroba Gravesa-Basedowa.

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Hormony tarczycy są bardzo ważne dla rozwijającego się płodu. Ponieważ jednak w pierwszych 12 tygodniach ciąży nie ma jeszcze możliwości, by tarczyca dziecka produkowała ja, tarczyca matki musi pracować podwójnie. Jeśli będzie produkowała zbyt mało hormonów, TSH wskaże na niedoczynność tarczycy. Leczenie należy podjąć możliwie szybko, aby uniknąć trwałych uszkodzeń płodu lub poronienia.
Skutki nieleczonej niedoczynności tarczycy w ciąży:
 • poronienie;
 • przedwczesne odklejanie się łożyska;
 • krwawienie poporodowe;
 • niedokrwistość;
 • nadciśnienie tętnicze;
 • upośledzenie umysłowe u dziecka (stopień upośledzenia zależny od stopnia niedoczynności).
Wśród przyczyn pojawienia się niedoczynności tarczycy w ciąży najczęściej wymienia się dwie: niedobór jodu w środowisku oraz choroba Hashimoto.

Jeśli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę albo z jej utrzymaniem, powinna zbadać się w kierunku niedoczynności. Nieleczona niedoczynność tarczycy prowadzi do niepłodności.

Zobacz też:

Ocena (3 oceny)

5.3
Doładuj
Przeładuj