GRY
 
 

Tu niebezpiecznie się kąpać! Mapa czarnych punktów wodnych

Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Tu najczęściej dochodzi do utonięć!

Kliknij w obrazek, by powiększyć mapę.

11 nowych punktów pojawiło się na mapie czarnych punktów wodnych na Mazowszu. W sumie jest ich już 132! Umieszczono przy nich czarno-żółte tablice o prostej i czytelnej formie. Ustawiono je nie tylko tam, gdzie doszło do największej liczby utonięć, ale również w miejscach, gdzie nurt wody lub nagły uskok, mogą stwarzać niebezpieczeństwo. 

- Czarne punkty nad wodą, to znaki mające pobudzić wyobraźnię i zmusić do refleksji. Woda jest żywiołem, który potrafi pokazać, że często ma przewagę nad ludźmi i nie można go nigdy lekceważyć. Zwłaszcza rzeka Wisła stwarza wiele niebezpieczeństw. Stołeczni policjanci podjęli w tym roku już trzy udane akcje ratownicze, będące odpowiedzią na wezwanie o pomoc. To wyścig z czasem, gdyż w takich przypadkach sekundy mogą zadecydować o czyimś życiu i najczęściej udaje się nam ten wyścig wygrać – tłumaczy mł. insp. Hubert Kowalczewski Zastępca Komendanta Stołecznego Policji.

11 nowych niebezpiecznych kąpielisk znajduje się w miejscowościach: 
  • Warka (pow. grójecki, rzeka Pilica), 
  • Kępiste-Borowe (pow. ostrowski, wyrobisko pokopalniane), 
  • Śladów (pow. sochaczewski, rzeka Wisła), 
  • Przyborowice Dolne (pow. płoński, Żwirownia), 
  • na wysokości miejscowości Burlaki-Holendry (pow. pułtuski, rzeka Narew), 
  • Iłża (pow. radomski, rzeka Iłżanka i nad jeziorem),
  • Niewiadoma (pow. sokołowski, zalew „Niewiadoma”),
  • Lutomierzyn (pow. płoński, Żwirownia), 
  • Szydłowiec (pow. szydłowiecki, wyrobisko skalne) 
  • Wysoka (pow. szydłowiecki, wyrobisko pokopalniane). 
- Statystyki policyjne nie pozostawiają złudzeń. Tylko w ubiegłym roku na terenie całego Mazowsza doszło do 63 utonięć. Na terenie garnizonu stołecznego odnotowano 13 takich zdarzeń (5 w samej Warszawie), przy czym w sześciu przypadkach przeprowadzono udane akcje ratownicze. Okres wakacyjny to najniebezpieczniejszy czas jeśli chodzi o zdarzenia wodne. Nasza akcja skierowana jest właśnie do osób wypoczywających nad wodą. Chcemy, aby unikali oni miejsc niebezpiecznych. Mam nadzieję, że dzięki tej akcji osoby korzystające z kąpielisk będą zachowywały szczególną ostrożność tam, gdzie widnieją znaki ostrzegawcze. W tym roku do istniejących 121 punktów na Mazowszu dołączy 11 nowych, a 34 zostanie odnowionych – poinformował Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Zobacz też: Gdzie nad morze (i nie tylko)? Najczystsze plaże i mariny - Błękitna Flaga 2016

Źródło: Warszawa w pigułce
Redakcja poleca: Dzieci mówią o wakacjach - film
Za co dzieci lubią wakacje i co można robić latem - zapytaliśmy maluchy na gdańskich ulicach.

Ocena (1 ocena)

4.0
Doładuj
Przeładuj