Co oznacza twardy brzuch w ciąży? Kiedy napięty brzuch powinien niepokoić? [WIDEO]

Twardy brzuch w ciąży jest najczęściej skutkiem skurczów macicy. Jeśli pojawiają się one na początku ciąży, nie są z reguły powodem do zmartwień. Jeśli napiętemu brzuchowi w ciąży towarzyszy krwawienie z dróg rodnych czy silny ból brzucha, należy jak najszybciej zgłosić się do ginekologa – może być to oznaką odklejenia łożyska, a nawet poronienia.

Twardy brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszy kobietom od początku ciąży, a zwłaszcza w jej zaawansowanym stanie. Z reguły jest on spowodowany naturalnymi i niegroźnymi skurczami, które nie są powodem do niepokoju. Twardy brzuch w ciąży może być jednak spowodowany także stresem i zmęczeniem, a czasami wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Twardy brzuch w ciąży:

 1. Jakie są przyczyny twardego brzucha w ciąży?
 2. Twardy brzuch na początku ciąży
 3. Czy twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży powinien niepokoić?
 4. Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży
 5. Kiedy twardy brzuch w ciąży jest powodem do obaw?
 6. Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Jakie są przyczyny twardego brzucha w ciąży?

Napięty brzuch w ciąży to bardzo częsta sytuacja, polegająca na odczuwaniu, raz na jakiś czas, twardnienia brzucha. Jest to wynik pracy macicy, która przygotowuje się do porodu. Jeżeli skurcze macicy nie są silne, regularne, przypominają raczej skurcze miesiączkowe niż ból – to prawdopodobnie są to skurcze przepowiadające, czyli skurcze Braxtona-Hicksa. To „ćwiczenie” mięśnia macicy, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającego się porodu.

Wśród innych przyczyn bólu brzucha w ciąży wymienia się:
 • nieodpowiednią dietę (powodującą wzdęcia, gazy i zaparcia),
 • stosunek seksualny,
 • stres,
 • zmęczenie fizyczne.

Twardy brzuch na początku ciąży

Jeżeli masz twardy brzuch na początku ciąży, ale nie towarzyszą temu żadne skurcze, prawdopodobnie przyczyną tego jest stres. Dlatego tak ważne jest, abyś na tym etapie ciąży, kiedy kształtuje się organizm dziecka, unikała nerwowych sytuacji, nie przemęczała się i dużo odpoczywała.

Działanie hormonów w pierwszych 3 miesiącach ciąży przyczynia się do zwolnienia pracy jelit  niektórym przyszłym mamom mogą w tym czasie dokuczać gazy i wzdęcia. To także może powodować twarde podbrzusze w ciąży.

Pamiętaj, że jeżeli twarde podbrzusze pojawi się na początku ciąży i towarzyszy mu ból w dolnej części brzucha to najlepiej jest wykonać kontrolne badanie USG, które wykaże, czy jest to niepokojący objaw zagrażający dziecku.
Uwaga! Nasilające się bóle w okolicach podbrzusza i towarzyszące mu skurcze, krwawienie lub plamienie z dróg rodnych wymagają konsultacji lekarskiej. Mogą to być objawy odklejania się łożyska, a nawet poronienia.

Czy twardy brzuch w drugim trymestrze ciąży powinien niepokoić?

Na tym etapie ciąży nie powinnaś się już niepokoić bólem brzucha i jego twardnieniem. Przyczyną takiego stanu mogą być:
 • ruchy rosnącego maluszka,
 • podrażnienie szyki macicy w czasie stosunku seksualnego,
 • problemy żołądkowe,
 • skurcze Braxtona-Hicksa.

Napięcie brzucha w ciąży (także podczas chodzenia) to najczęściej element skurczów Braxtona-Hicksa, zwanych też skurczami przepowiadającymi. To krótkotrwałe skurcze, trwające ok. 30 sekund, rozpoczynające się w górze brzucha i schodzące w jego dół, powtarzające się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Z reguły kobiety zaczynają je odczuwać około 20 tygodnia ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie macicy do zbliżającego się rozwiązania. Nie są bolesne, ale mogą wywoływać uczucie dyskomfortu u przyszłej mamy – zwłaszcza pod koniec ciąży, kiedy są nawet raz na pół godziny i mogą trwać kilkanaście minut.

W późniejszych tygodniach ciąży skurcze Braxtona-Hicksa są dłuższe i silniejsze, ale zawsze przechodzą i nie zwiększa się ich intensywność jak w przypadku skurczów porodowych. Jeżeli uważasz, że skurcze trwają zbyt długo i są zbyt intensywne, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym twoją ciążę.

Napięty brzuch w trzecim trymestrze ciąży

Co oznacza twardy brzuch w ciąży na jej późnym etapie? Na szczęście nie ma powodu do obaw – zwykle jest to sygnał, że zbliża się termin porodu. Twardniejący brzuch i uczucie napięcia w jego obrębie bardzo często towarzyszy kobietom w zaawansowanej ciąży. Bóle mogą trwać nawet kilka dni, a ich przyczyną są:
 • coraz częstsze i silniejsze ruchy dziecka,
 • zwiększenie aktywności macicy – na kilka tygodni przed porodem skurcze macicy występują nawet kilkanaście razy w ciągu doby.
Uwaga! Zgłoś się do lekarza, jeżeli masz twardy brzuch w ciąży, ale nie wyczuwasz ruchów dziecka. W takiej sytuacji dziecko mogło zaplątać się w pępowinę, przez co jego ruchy są ograniczone. Potrzebna jest specjalistyczna diagnoza.

Kiedy twardy brzuch jest powodem do obaw?

Twardy brzuch w ciąży może być także powodem do zmartwień. Powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeżeli napiętemu brzuchowi towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak:
Pamiętaj: Jeżeli dzieje się to na długo przed oczekiwanym terminem urodzenia dziecka może to być oznaka porodu przedwczesnego. Wymaga to szybkiej interwencji lekarskiej, gdyż może nawet zagrażać życiu dziecka.

Jak sobie radzić z napiętym brzuchem w ciąży?

Lekarze są zdania, że od momentu pojawienia się skurczów przepowiadających, kobieta w ciąży powinna „oszczędzać się” i większą wagę przykładać do odpoczynku. Jeśli dokucza ci napięty brzuch w ciąży podczas chodzenia, postaraj się:
 • nie dźwigać ciężarów,
 • regenerować siły,
 • relaksować się.

Jeżeli nie ma przeciwwskazań, bądź aktywna, przebywaj jak najczęściej na świeżym powietrzu – dzięki temu dotleniona jest także macica, co poprawia jej elastyczność.
Uwaga! Bolącego brzucha nie głaszcz i nie masuj, ponieważ może to nasilić skurcze.
Ból i napięcie brzucha w ciąży może być też wynikiem przeciążenia aktywnością fizyczną oraz przemęczenia, dlatego warto w takiej sytuacji zrobić sobie odpoczynek i położyć się. Ważne jest, abyś leżała na lewym boku, ponieważ nie zatrzymuje się wtedy dopływ krwi do żyły głównej dolnej.

Na ból i twarde podbrzusze w ciąży, pomagają też:
 • leki rozkurczowe (zażywaj je tylko po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę),
 • ciepła, krótka kąpiel,
 • picie dużej ilości płynów, ok. 2 litrów dziennie (odpowiadają za objętość wód płodowych i minimalizują ryzyko skurczów),
 • zmiana pozycji ciała – wstań, zrób krótki spacer, usiądź lub połóż się,
 • techniki relaksacyjne i powolne oddychanie.

W czasie ciąży koniecznie zadbaj o prawidłową dietę. Spożywanie tłustych potraw może prowadzić do zaparć, które są częstą przyczyną twardnienia brzucha i jego napięcia podczas chodzenia.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy