Twardzina
fot. Fotolia

Nie lekceważ bolących stawów! Tak objawia się twardzina

Twardzina to choroba z grupy autoimmunologicznych. Jej głównym objawem są bolące stawy, ale daje o sobie znać też na inne sposoby. Bądź czujna - twardzina to choroba, która atakuje także dzieci. Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku, który by całkowicie eliminował tę chorobę.
Milena Oszczepalińska
Twardzina
fot. Fotolia
Twardzina to choroba ściśle związana z produkcją kolagenu. Zwykle u zdrowego człowieka z wiekiem organizm produkuje coraz mniej tego białka, przez co skóra wiotczeje. W przypadku twardziny natomiast organizm produkuje zbyt dużo kolagenu, przez co dochodzi do włóknienia skóry. Jakie są rodzaje twardziny i jak ją leczyć? Sprawdź!

Co to jest twardzina?

Twardzina to choroba, która "zamienia ludzi w kamień", jak mówi się potocznie. Dzieje się tak dlatego, że włókniejąca skóra lub narządy wewnętrzne (w zależności od tego, jaki rodzaj twardziny zaatakował organizm) stają się twardsze. Zaawansowane zwłóknienie narządów prowadzi do ich niewydolności. Na twardzinę chorują osoby w każdym wieku, zarówno dorośli, jak i dzieci.
Redakcja poleca: 7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]
Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Czym charakteryzuje się twardzina układowa?

Twardzina układowa to przewlekła choroba tkanki łącznej. Jest chorobą autoimmunologiczną. Może mieć podłoże genetyczne lub środowiskowe. Najczęściej twardzina obejmuje zarówno narządy wewnętrzne, jak i skórę, rzadko zdarza się, by skóra nie była zaatakowana przez chorobę.

Twardzina a inne choroby tkanki łącznej

Twardzina może współwystępować z innymi chorobami tkanki łącznej, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielomięśniowe, zapalenie skórnomięśniowe, toczeń rumieniowaty układowy. Wówczas objawy twardziny nakładają się z objawami pozostałych chorób.

Jak wygląda twardzina skóry?

Skóra u osoby chorej na twardzinę jest:
  • pogrubiona,
  • twardsza;
  • wygładzona.
Palce osoby chorej na twardzinę mogą być błyszczące, a na twarzy następuje zanik mimiki i trudności z otwieraniem ust.

Twardzina u dzieci

Dzieci bardzo rzadko chorują na twardzinę układową, częściej pojawia się u nich twardzina miejscowa i dotyka ona głównie dziewczęta. Dzieci w trakcie choroby muszą być regularnie poddawane kontroli lekarskiej w celu sprawdzenia stanu zdrowia i ewentualnego postępu choroby. Twardzina nie jest chorobą zakaźną, nie ma zatem zagrożenia, że dziecko zarazi się nią od rówieśników w szkole czy na podwórku.

Jak leczyć twardzinę?

Współczesna medycyna nie wynalazła jeszcze skutecznego leku na twardzinę. Jak dotąd nie wynaleziono jeszcze leków, które by eliminowały całkowicie twardzinę lub chociaż spowalniały jej przebieg. Chory musi bardzo dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, a także o to, by nie eksponować na zimnie rąk i nóg. Zakazane jest także palenie papierosów. Przez cały okres leczenia musi być pod opieką reumatologa oraz lekarza rodzinnego. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy