Dziecko w 41 tygodniu ciąży
fot. Piękna

Tak wyglądam, mamo!

Twarz dziecka, które rozwija się w twoim brzuchu, zarysowuje się stopniowo. Maluch przypomina najpierw prehistorycznego stwora niż człowieka. Ale już u 16-tygodniowego płodu można zobaczyć delikatne brwi.
Dziecko w 41 tygodniu ciąży
fot. Piękna
Przyglądając się noworodkowi i małemu niemowlęciu odczuwamy wzruszenie i rodzi się w nas instynkt opiekuńczy. Taką naszą reakcję zaprogramowała sama natura. Dziecko, tak jak wszystkie małe ssaki, ma okrągłe czoło, duże oczy, pełne policzki, mały nosek. Jego widok porusza najtwardsze serca. I nie sposób zostawić go bez opieki! Zanim jednak spojrzysz swojemu nowo narodzonemu maleństwu w niebieskie oczka, jego twarz przejdzie prawdziwą metamorfozę.
 

Gdy dziecko ma cztery tygodnie...

... jego twarz to w zasadzie tylko czoło, które znajduje się nad miejscem w którym wkrótce powstaną usta. Aby zarysowała się twarz dziecka, najpierw muszą powstać... łuki skrzelowe. Dopiero potem rozwinie się podniebienie, język, części szczęki i żuchwy, mięśnie twarzy itd. Na przedniej stronie głowy pojawiają się małe zgrubienia – płytki ektodermalne powonienia. Przemieszczają się one do środka, do wnętrza głowy i stają się zagłębieniami węchowymi. Nad nimi wykształcają się tymczasem wybrzuszenia nosowe. Oba wybrzuszenia zbliżają się do siebie i już około 40. dnia można sobie wyobrazić, że wkrótce, w 14. tygodniu ciąży ostatecznie ukształtuje się nosek.

Również wtedy można zauważyć zawiązek rozwijającego się oka. Z przodu głowy rozpoczął się już rozwój zatok ocznych. A mniej więcej tam, gdzie należałoby się spodziewać szyi, widać blaszkę uszną. To z niej wykształci się małżowina uszna, która będzie tak niepowtarzalna jak odciski palców. Obserwując jej kształt (duża lub mała, odstająca lub przylegająca) będzie można w przyszłości zauważyć rodzinne podobieństwo –  jest ona dziedziczona tak jak kręcone lub proste włosy.
 
Redakcja poleca: Co się zdarzy w 8. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Ósmy tydzień to już końcówka drugiego miesiąca ciąży. Twoje dziecko jest już kompletnym, choć miniaturowym człowiekiem. Chcesz wiedzieć, jak wygląda? I o czym sama powinnaś pamiętać? Sprawdź!

Jak wygląda buzia po pięciu tygodniach ciąży?

Siatkówka oka jest ciemna z powodu pigmentu, który zawiera. Powstała już soczewka okryta siatkówką. Bezpośrednio na oku widoczny jest bardzo delikatny zawiązek powieki. Ucho znajduje się jeszcze dosyć nisko.

Po 6. tygodniu powstają guzki małżowiny usznej, po sześć z każdej strony głowy! Zlewają się one i już w 8. tygodniu małżowina ma kształt malutkiego krążka.
 

Twarzyczka malca, który stał się płodem

Maluch ma 3 cm i nie jest już zarodkiem, ale płodem. Powstało już wszystko, co dziecko musi mieć, nawet jego mięśnie wykonały już pierwsze ruchy. W międzyczasie nastąpił dalszy rozwój twarzy, ale dolna szczęka jeszcze się nie ukształtowała i dlatego uszy wyglądają tak, jakby były umieszczone niżej niż należy. Dolna część twarzy rośnie szybciej. Wydłuża się szyja dziecka, które nabiera proporcji dorosłego człowieka.

Powieki malca są przymknięte, dlatego przypomina człowieka, który za chwilę zaśnie. Powieki rosną ku sobie i sklejają się, aby chronić oko przed wodami płodowymi. Około 26. tygodnia dziecko może już ponownie otwierać oczy.

Małżowina uszna dziecka nie ma jeszcze charakterystycznych wzgórków i zagłębień. Rozwijają się ono stopniowo, a jednocześnie małżowiny przesuwają się stopniowo w kierunku swojego docelowego miejsca.
 

Malec ma już 19 tygodni

Dziecko skończyło już cztery miesiące. Broda jest jeszcze mała, a rozstawienie oczu zbyt szerokie dla tak wąskiej twarzy. Same oczy również wyglądają na za duże – powieki wystają tuż nad brwiami. To efekt stosunkowo dużych gałek ocznych. Spokojnie, z czasem te różnice się wyrównają.

Pod koniec czwartego miesiąca uszy mają już prawie swój ostateczny kształt. Buddyści wierzą, że z kształtu płatków małżowiny usznej można wywnioskować o charakterze człowieka. Długie i odstające płatki mają świadczyć np. o dobroci...
 

Jak wygląda twarz dziecka w 7. miesiącu ciąży?

Jego buzia jest już doskonała. Wygląda niemal tak, jak będzie wyglądała po narodzinach. Co prawda, gdyby malec przyszedł na świat już teraz, przypominałby nieco... staruszka. To dlatego, że poduszeczki tłuszczowe, dzięki którym zaokrągla się twarz, powstają w ostatnich tygodniach życia.

Oczy nienarodzonego dziecka nie mają jeszcze tęczówki, która później określi ich kolor. Są tak jak u noworodka niebieskie (barwniki zaczynają się gromadzić krótko po urodzeniu).
 

Nienarodzone dziecko robi miny

O tym, że maluch już w łonie mamy marszczy czoło, nadyma policzki czy zwija usta w ryjek świadczy choćby to, że o samopoczuciu wcześniaka można wnioskować na podstawie jego mimiki. Gdy coś je boli, na jego czole tworzą się podłużne zmarszczki, gdy coś zaciekawi – na małym czółku pojawiają się zmarszczki poprzeczne, a gdy jest spokojny i zadowolony, ma gładką buzię.

Poznaj: 10 niezwykłych rzeczy, które robi dziecko w brzuchu mamy

Konsultacja: dr Jan Dobrowolski, ginekolog położnik
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy