Twoje prawa na porodówce [LIVECZAT Z EKSPERTEM]

Czym jest i jak przygotować plan porodu? Co to są standardy okołoporodowe i dlaczego są takie ważne? O tych kwestiach mówiła w liveczacie na profilu facebookowym Mamo, To Ja Joanna Pietrusiewicz z Fundacji „Rodzić po ludzku”.
„Standard organizacyjny opieki okołoporodowej to jeden z najważniejszych dokumentów, który reguluje nasze prawa w okresie okołoporodowym”, tłumaczyła Joanna Pietrusiewicz. Ekspertka podkreśliła również, że jest to ogólnie obowiązujące prawo, niezależnie od tego, czy dziecko przychodzi na świat w placówce publicznej czy prywatnej. Zaznaczyła, że Polska wyróżnia się taką regulacją na tle innych krajów.

Standard opieki okołoporodowej

Pietrusiewicz wyjaśniła, że są to nie tylko prawa kobiety rodzącej, ale również obowiązki personelu medycznego. „Standard dzieli się na trzy części – prawa kobiety w ciąży, prawa w porodzie oraz po porodzie. Bardzo ważne jest zapoznanie się z nimi – wówczas wiemy, jakie badania nam przysługują i na jakim etapie. Pamiętajmy jednak, że jest to absolutne minimum”, tłumaczyła ekspertka.

Położna Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Podczas liveczatu Joanna Pietrusiewicz podkreśliła, że jednym z ważniejszych zapisów Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej jest ten dotyczący położnej środowiskowej, której opieka została zagwarantowana już od 21. tygodnia ciąży. „Jednym z jej zadań jest edukacja: albo w formie indywidualnej, albo w ramach tzw. szkoły rodzenia. Na takie spotkania powinien skierować nas lekarz, ale warto jednak wziąć sprawy w swoje ręce i popytać, poszukać fajnej położnej w swojej okolicy”, radziła Pietrusiewicz i przypomniała również, że od kilku lat w Polsce możliwe jest prowadzenie ciąży przez położną.

Prawa Pacjenta

"Drugim takim ważnym aktem regulującym opiekę okołoporodową są prawa pacjenta. Po to, żeby wyrównać relację jaka istnieje pomiędzy lekarzem, położną a kobietą, która nie ma wiedzy i czuje się zagubiona. Dlatego właśnie lekarz i położna mają pewne obowiązki”, podsumowała prezes Fundacji "Rodzić po ludzku".

Ranking porodówek dostępny jest: tutaj


Zapraszamy na kolejne spotkanie! Obserwuj nasz fanpejdż na fb! 

 

Materiał powstał we współpracy z marką Johnson’s


 

Zobacz także

Popularne tematy