jeśli wrzeszczysz na dzieci - jesteś dobrą mamą
fot. facebook.com/mrsconstancehall

Krzyczysz na dzieci, a dzieciaki wrzeszczą do ciebie? Weź głęboki oddech... jesteś dobrą matką!

W waszym domu jest głośno, krzyczycie, dajecie upust swoim nie zawsze najłagodniejszym emocjom. Dzieci szaleją, a nastolatkowie, na zmianę się obrażają lub dostają szału. Często tracisz panowanie nad sobą i wrzeszczysz na wszystkich? Czy na pewno jesteś dobrą mamą?
Weronika Zagojska
jeśli wrzeszczysz na dzieci - jesteś dobrą mamą
fot. facebook.com/mrsconstancehall
Okazuje się, że kobiety, które nie dają po sobie poznać żadnych negatywnych emocji przy dzieciach nie są najlepszymi mamami... Nigdy nie nakrzyczałaś na swoje dziecko (choć chciałaś, tylko dusiłaś to w sobie), a ono nigdy się tobie w niczym nie sprzeciwiło i zawsze jest cichutkie, prawie nie okazuje swojej frustracji? Coś może być nie tak, jeśli chodzi o wyrażanie emocji i komunikację w waszym domu.

Krzyk nie zawsze jest zły?

Znana australijska blogerka, Constance Hall, która nigdy nie lukruje macierzyństwa, pokazuje je takim jakim po prostu jest, przytoczyła przełomową dla niej rozmowę z terapeutką dziecięcą. Psycholożka uważa, że to nie "głośne" domy, "głośni" rodzice okazujący swoje emocje i wrzeszczące dzieci potrzebują najbardziej jej pomocy.
Redakcja poleca: Nienawidzę macierzyństwa! Dlaczego ten stan wzbudza w nas tak skrajne emocje? - tłumaczy psycholog [WIDEO]
Co zrobić, kiedy macierzyństwo tak nas przerasta, że zaczynamy je nienawidzić? - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, że dlaczego tak silne emocje bardzo często towarzyszą młodym mamom i co zrobić, aby wyjść z tego stanu.

Dzieci płaczą i jęczą, a matki przeklinają i tracą cierpliwość - to zdrowe!

Constance Hall opublikowała całą, krótką, ale bardzo dającą do myślenia wymianę zdań na ten temat. Przeczytajcie!

Kilka tygodni temu terapeutka dziecięca, którą znam spojrzała na moje dzieci i powiedziała:
"Jesteś taką dobrą mamą".
Poczułam się jak totalny oszust i wypaliłam od razu: „Nie czuję się dobrą matką. Dzieci często doprowadzają mnie do takiego szału, że tracę panowanie nad sobą i kładę się spać zastanawiając się, skąd mam wziąć cierpliwość na następny dzień”.
Nigdy nie zapomnę, co mi na to odpowiedziała:
"Niemowlęta płaczą, w taki sposób się komunikują. Małe dzieci krzyczą, starszaki marudzą, a nastolatkowie ciągle jęczą.
Wtedy mamy przeklinają przez zęby za każdym razem, kiedy muszą na to odpowiedzieć. I to jest sposób w jaki komunikują się matki.
Ale wiesz co? To jest lepsze niż cisza.
Dom przepełniony krzykiem dzieci i walczącymi nastolatkami oraz rodzicami, którzy odwrzaskują na każdy jęk, marudzenie i płacz to dla mnie ten zdrowy dom.
To właśnie ciche niemowlęta, przerażone maluchy, nastolatki, które nie chcą wracać do domu i rodzice, którzy nie komunikują się wcale ze swoimi dziećmi – o nich najbardziej się boję.

I to nie dzieci doporowadziły cię do wariactwa, ty byłaś ześwirowana już wcześniej. Dlatego właśnie je wszystkie masz (Constance Hall jest mamą aż 5 dzieciaków! – przyp. red.)”.


I właśnie dzięki temu, Constance Hall poczuła się znowu dobrym rodzicem. I ja razem z nią!
A ty weź głęboki oddech - jesteś dobrą matką!

Zobacz też: Skąd ta złość na dziecko i jak sobie z nią radzić?
 

Zobacz też: Jestem zbyt zmęczona, by być matką! Ty też tak masz?

Kiedy krzyk i złość nie są dobre?

Oczywiście nie każdy krzyk i złość wyrażane w obecności dziecka i do dzieci są dobre. Ten, który celowo rani lub jest po prostu przemocą psychiczną wobec bliskich kwalifikuje się do przepracowania u terapeuty. Ale też brak jakiejkolwiek komunikacji wymaga terapii. Jeśli twoi rodzice byli właśnie tacy i tak cię wychowywali, być może, nawet nieświadomie, powielasz takie wzorce w stosunku do swoich dzieci. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, możesz wypracować nowe schematy komunikacji. To czasami niezwykle trudne, ale możliwe. Warto wówczas poszukać profesjonalnej pomocy.

Zobacz też: Jesteś ciągle zła, krzyczysz? Możesz być chora!

A jak jest w twoim domu? Wrzeszczycie, jest głośno i nie boicie się wrażać swoich emocji? Czy panuje zawsze "przykładna" cisza i spokój, a twoje dzieci nigdy nie bywają niegrzeczne?

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy