fot. Fotolia

Twoje dziecko jest rozdrażnione i agresywne? Czy wiesz jaka może być przyczyna?

Znasz to? "Moje dziecko jest niegrzeczne", "Nie mogę sobie już z nim poradzić". Jeżeli tak, dowiedz się dlaczego tak się dzieje. Wyniki badań brytyjskich uczonych mogą Cię zaskoczyć!
fot. Fotolia
Najłatwiej jest zaszufladkować dziecko jako "niegrzeczne". Rozdrażnienie, zmęczenie, stres, wszystko to wrzucamy do jednego worka, bo efekt w sumie jest taki sam. A może warto jednak zastanowić się, dlaczego dziecko zachowuje się tak, a nie inaczej i znaleźć przyczynę. Nie ma przecież niegrzecznych dzieci, tylko są dzieci, którymi niewłaściwie się zarządza ;-)

Naukowcy przez kilkadziesiąt lat badali, jaki wpływ na organizm i zachowanie dziecka,  może mieć wpływ dieta oraz spożywane pokarmy. Brytyjscy uczeni doszli do zaskakujących wniosków. Zbadali, czy przyjmowanie w diecie i pokarmach kwasu omega-3, ma znaczenie. Okazało się, że tak i to bardzo!

Co to  są kwasy omega-3?

Kwasy omega-3 są składnikiem budulcowym komórek układu nerwowego.  Odgrywają ogromną rolę w rozwoju funkcji poznawczych, takich jak spostrzeganie, pamięć, czy myślenie. Odpowiadają także za rozwój psychoruchowy dziecka, a także ostrość widzenia. Są jak widzicie, ogromnie ważne w diecie naszych maluszków.

Dowiedz się: 5 najlepszych źródeł kwasów omega-3

Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Co się stanie, gdy ich zabraknie?

Dzieci niestety niechętnie jedzą produkty, w których występują kwasy omega-3. Tłuste ryby morskie takie jak łosoś, mintaj, czy tuńczyk, nie są numerem 1 na liście przysmaków naszego dziecka. Jeżeli nie uda Ci się namówić dziecka na nowe smaki, powinnaś pomyśleć o suplementacji. Dziecko do 3.roku życia potrzebuje dla prawidłowego rozwoju aż 200 mg kwasów tłuszczowych na dobę!

Gdy zabraknie w diecie dziecka wartościowych kwasów, może pojawić się rozdrażnienie, zmęczenie,  a nawet agresja. U najmłodszych atopia, ostre zapalenie skóry oraz zahamowanie wzrostu. Starsze dzieci mają problem z koncentracją i funkcjami poznawczymi. Dzieci gorzej się uczą, mają problem z koncentracją, czytaniem i ortografią. 

W Polsce także przeprowadzono badania, dowodzące jak kwasy omega-3 są potrzebne dzieciom w wieku szkolnym. W Poznaniu w pięciu szkołach, przez 3-mce podawano wybranym uczniom suplementy diety. W tych grupach, w których dzieci przyjmowały kwas omega-3, zauważono poprawę koncentracji, lepsze zachowanie oraz szybsze nauczanie tej samej partii materiału.

Warto zapoznać się z cudownym działaniem kwasu omega-3 na nasze dzieci! Regularne spożywanie ryb, lub suplementów spowoduje, że słowa: "Moje dziecko jest niegrzeczne i nie uważa na lekcjach" pozostanie już tylko złym wspomnieniem.

Przeczytaj także: Twoje dziecko nie jest niegrzeczne, gdy...
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy