dzieci sa jak sportowcy
fot. Adobe Stock

Twoje dziecko w ogóle się nie męczy i ciągle rozpiera je energia? Już wiemy dlaczego!

Zastanawiałaś się kiedyś, jak to jest możliwe, że twoja pociecha potrafi cały dzień biegać, skakać i nie widać po nim zmęczenia? Teraz już wiadomo, jaki sekret skrywa się za tą wyjątkową wytrzymałością organizmu dziecka. Przeczytaj, będziesz zaskoczona!
Ewa Janczak-Cwil
dzieci sa jak sportowcy
fot. Adobe Stock
Francuscy naukowcy z Université Clermont Auvergne i Australijscy badacze z Edith Cowan University zbadali, co kryje się za tym, że dzieci wydają się wyjątkowo odporne na zmęczenie. Swoimi odkryciami podzielili się na łamach naukowego periodyku Frontiers in Physiology.

Jak działa ciało dziecka?

Podczas wielu aktywności fizycznych dzieci mogą męczyć się szybciej niż dorośli. Wszystko dlatego, że ich układ krążeniowo-oddechowy nie jest jeszcze w pełni sprawny i ma trudności z przyzwyczajeniem się do pewnych rodzajów wysiłku. Poza tym pokonanie jakiegokolwiek dystansu wymaga od maluchów zrobienia większej liczby kroków niż ma to miejsce w przypadku osoby dorosłej. Jednak te niedostatki organizm dziecka przezwycięża dzięki pewnym wyjątkowym cechom. Jakim?
Redakcja poleca: Rozwój umiejętności motorycznych dziecka [WIDEO]
Jak wspierać rozwój motoryczny dziecka podczas zabawy i zwykłych domowych czynności? Zobacz, co radzi Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy.

Sekret tkwi w mięśniach!

Mięśnie dzieci są dużo bardziej odporne na zmęczenie niż mięśnie przeciętnych osób dorosłych. Na dodatek organizm dziecka dużo szybciej regeneruje się po dużym wysiłku fizycznym niż ciało jego rodzica. Takie wnioski wysnuli naukowcy, poddając wysiłkowi dzieci oraz przeciętnych, niewytrenowanych dorosłych.
Mięśnie kilkulatka i tempo, w jakim regeneruje się jego organizm, są więc podobne do tych, jakie obserwuje się u sportowców.

Jak dbać o sprawność dziecka?

Na podstawie wspomnianych badań naukowcy zasugerowali, jak rozwijać sprawność fizyczną u dzieci. Jeśli chcesz więc zadbać o sprawność dziecka, możesz nie skupiać się na kształtowaniu jego wytrzymałości – tę, twoja pociecha ma w małym palcu! Warto za to skoncentrować się na rozwijaniu u niej:
  • szybkości
  • siły mięśni
  • prawidłowej techniki ruchu

Na jakie zajęcia sportowe warto posłać dziecko?

Na takie, które skupiają się przede wszystkim na kształtowaniu wyżej wymienionych trzech aspektów sprawności fizycznej. Nie będzie więc to ani trening biegowy, ani jazdy na rowerze – te aktywności możecie wykorzystać do wspólnego spędzania czasu. I pewnie nie raz twoje dziecko zaskoczy cię tym, że gdy ty już będziesz mieć dość, ono odsapnie chwilę i od razu będzie gotowe do kolejnej porcji wysiłku. Zapisz malca na przykład na: Niech w czasie tych zajęć wzmacnia mięśnie, ćwiczy precyzję ruchu, refleks i szybkość. Dzięki temu wyrośnie, jeśli nie na sportowca, to na zdrowego i sprawnego dorosłego!

Zobacz także:
źródło: sciencedaily.com
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy