Dziewczynka bawi się na podłodze i siedzi w niebezpiecznej pozycji "W"
fot. Fotolia

Twoje dziecko siedzi w ten sposób? Może zrobić sobie krzywdę!

Jeśli twoje dziecko bawi się na podłodze lub ogląda telewizję, jest bardzo prawdopodobne, że siedzi w ten sposób. Ostrzegamy: pozycja "W" może być niebezpieczna!
Hanna Szczesiak
Dziewczynka bawi się na podłodze i siedzi w niebezpiecznej pozycji "W"
fot. Fotolia
Siedzenie w pozycji "W" jest wśród dzieci bardzo popularne – gdy bawią się na podłodze, układają puzzle czy oglądają bajki w telewizji. Choć wygląda uroczo, siedzenie w takiej pozycji może być dla malucha niebezpieczne.

Dr Claudia Chaloner, fizykoterapeutka, uczy rodziców, dlaczego pozycja "W" jest niebezpieczna i jak nauczyć dziecko prawidłowego siedzenia. 

"Ta pozycja jest niedobra nie tylko dla bioder, kolan i kostek, ale także źle wpływa na mięśnie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała i opóźnia stabilizację kręgosłupa, której potrzebujemy. Szczególnie wtedy, gdy chcemy podnosić jakiekolwiek ciężary czy uprawiać sport" – mówi dr Chaloner. Siedząc w takiej pozycji, wywołujemy zbyt duży nacisk na stawy biodrowe. Nasze mięśnie tułowia nie pracują, bo nie musimy utrzymywać pionowej postawy. 

Pozycja "W" może spowodować:
  • opóźniony rozwój umiejętności motorycznych,
  • opóźnioną umiejętność stabilizacji kręgosłupa,
  • zbyt duże naprężenie mięśni i ścięgien,
  • inne problemy ortopedyczne.
Nie należy jednak zwracać dziecku za każdym razem uwagi, kiedy źle siedzi. Zamiast tego, rodzice powinni chwalić dziecko, gdy siedzi w innych, bezpiecznych pozycjach. Klęczenie (z pupą opartą na piętach), siad prosty czy siedzenie po turecku są dla malca bezpieczniejsze i należy go zachęcać, żeby siadał w ten sposób.
  • Gdy oglądacie bajki, siedź na kanapie z wyprostowanymi nogami i zwróć uwagę malucha, żeby siadał podobnie.
  • Gdy bawicie się na podłodze, siedź po turecku lub z nogami na boku – dziecko widząc, jak siedzisz, będzie się uczyć prawidłowej pozycji.

Zauważyłyście, żeby wasze dzieci siedziały w pozycji "W"?

Czytaj także: Rozwój układu kostnego dziecka

źródło: netmums.com
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy