kobieta w ciąży, szpital, skurcze macicy w ciąży, poród przedwczesny, badania w ciąży

Czy w Polsce wszędzie rodzi się „po ludzku"?

Choć z przestrzeganiem praw kobiety w ciąży nadal bywa różnie, warto o nie walczyć. Przestańmy być grzecznymi dziewczynkami godzącymi się na wszystko, co nas spotyka.
Tatiana Audycka-Szatrawska
kobieta w ciąży, szpital, skurcze macicy w ciąży, poród przedwczesny, badania w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna znaleźć w sobie siłę, by powalczyć o rzeczy naprawdę ważne – o swoje prawa! O prawa pacjenta, bo przecież jest nim także kobieta, która trafia na salę porodową. Przypominajmy lekarzom i położnym, że powinni widzieć w nas, przyszłych mamach, także ludzi, a nie tylko zadanie do wykonania, medyczny przypadek. Powtarzajmy sobie: „Moje prawa zapisane są w Karcie praw pacjenta. Będąc w ciąży, mam zapewnioną szczególną opiekę. Gwarantuje mi to polski kodeks prawny. Brzmi poważnie, prawda? Bo tak jest.

Jak realizowane są prawa kobiety podczas porodu?

 • Prawo do poszanowania swojej godności oraz intymności - jak się nie wstydzić, gdy wokół szpitalnego łóżka kręcą się obcy ludzie (na przykład studenci medycyny), a lekarz każe się rozebrać? I jak mówić o intymnych sprawach, gdy wszyscy nastawiają uszu? W takiej sytuacji myśli się o jednym: „Zapaść się pod ziemię, i to jak najszybciej”.

  Jak powinno być: w izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Pojedyncze sale porodowe (uwaga: bezprawne jest pobieranie za nie opłat), a jeśli takich nie ma, to we wspólnych powinny być izolujące ścianki (po to, by narodzinom dziecka towarzyszył tylko twój partner, a nie również partnerzy innych kobiet). W czasie obchodu możesz liczyć na osłonięcie łóżka parawanem, zamknięcie drzwi do pokoju oraz przekazanie informacji w dyskretny sposób. Możesz nie zgodzić się na to, by przy badaniu czy porodzie były osoby, których obecność nie jest konieczna (lekarz powinien spytać cię o to). Lekarz ani położna nie mają prawa zwracać się do ciebie krzykiem ani wulgarnie czy komentować w przykry dla ciebie sposób przebiegu porodu.

  Zobacz film: Jak wygląda sala porodowa
  • Prawo do porodu z bliską osobą. Pamiętaj: szpital, który pobiera opłat za obecność bliskiej osoby podczas narodzin twojego dziecka, robi to bezprawnie (taką opinię wydał Rzecznik Praw Obywatelskich).

   Jak powinno być? Przy narodzinach maleństwa towarzyszy ci osoba, którą wybrałaś. Nie musi to być mąż czy partner. Możesz rodzić również z teściową, siostrą czy przyjaciółką.
    
  • Prawo do przytulenia maluszka po porodzie - zdrowy noworodek powinien przebywać razem z mamą i zostać przystawiony do jej piersi, i to w ciągu pierwszych dwóch godzin po jego narodzinach.

   Jak powinno być? Na sali poporodowej jesteś z noworodkiem przez cały czas. Jeśli masz problem z karmieniem maleństwa, położna pokaże, jak zrobić to najlepiej, a także nauczy cię, jak przewijać i pielęgnować maluszka. Prawda, że miło jest poczuć się otoczoną taką troską?
    
  • Prawo do kontaktu z rodziną - szpital nie może utrudniać ani zabraniać kontaktu nowo narodzonej mamy i dziecka z rodziną (bez istotnego powodu, a takim może być np. epidemia grypy w mieście).
    
  Redakcja poleca: Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film
  Jeśli wciąż masz wątpliwości czy szkoła rodzenia jest ci potrzebna, ten film jest dla ciebie. O za i przeciw mówi nasz psycholog Adriana Klos.

  Gdzie możesz się poskarżyć na nieprzestrzeganie twoich praw?

  Zacznijmy od tego, że jak najbardziej możesz to zrobić, jeżeli twoje prawa zostały naruszone. Co prawda pewnie szkoda już się stała, ale pozostanie satysfakcja, jeśli wobec winnych zostaną wyciągnięte konsekwencje – i świadomość, że być może pomogłaś w ten sposób innym kobietom.
  1. Skargę składaj do dyrekcji szpitala, Biura Praw Pacjenta (22 572 61 55 lub www.bpp.waw.pl), Naczelnej Rady Izby Lekarskiej lub Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych (www.nil.org.pl albo www.izbapiel.org.pl).
  2. W skardze trzeba napisać, w jakim szpitalu się rodziłaś, kiedy przyszło na świat dziecko i od kiedy do kiedy przebywałaś w szpitalu. Należy opisać zdarzenie i wyrazić prośbę o wyciągnięcie konsekwencji. Więcej na www.rodzicpoludzku.pl.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy