bliźniaki, bliźnięta, dzieci, noworodki, niemowlaki
fot. © Elena Stepanova - Fotolia.com

Ty też dasz radę!

Opieka nad bliźniakami to ciężka praca. Masz prawo być czasem wykończona i rozdrażniona. Co zrobić, by ułatwić sobie życie?
bliźniaki, bliźnięta, dzieci, noworodki, niemowlaki
fot. © Elena Stepanova - Fotolia.com

1. Poproś o pomoc

Potrzebują jej często mamy jednego dziecka, a więc tym bardziej ty. Do opieki zaangażuj męża (świetnie sprawdzi się w czasie kąpieli maluszków i gdy będą miały kolkę, bo jest zazwyczaj spokojniejszy), swoją mamę, siostrę (może zajęłyby się gotowaniem?). Rozważ zatrudnienie opiekunki choć na kilka godzin. Taka pomoc jest szczególnie ważna w pierwszych miesiącach.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?

2. Wprowadź stały plan dnia

Tobie ułatwi organizację domowego życia, a twoim maluchom da poczucie bezpieczeństwa.

3. Pogódź się z faktem, że dziecko czasem płacze

Robią to nie tylko bliźniaki, a ty przecież nie jesteś w stanie się rozdwoić. Jeśli karmisz jednego smyka, a drugi zaczyna głośno protestować, nie panikuj, tylko dokończ karmienie, a potem zajmij się drugim malcem.

4. Wejdź na stronę www.blizniaki.net

Tam znajdziesz mnóstwo porad dotyczących wychowania dwójki dzieci. Poza tym będziesz mogła podzielić się swoimi opiniami i troskami z innymi rodzicami bliźniaków. A może nawet zawrzesz przyjaźń?

5. Powieś na lodówce zdjęcie ośmioraczków

Uczyniła tak jedna z mam bliźniaków. Za każdym razem, gdy jej się wydawało, że na pewno nie da już rady, spoglądała na zdjęcie. I wtedy zawsze się szybko uspokajała, myśląc sobie, że przecież inni mają jeszcze trudniej :-) Jak widać, proste sposoby też mogą działać!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy