jakich prac nie wykonywać w ciąży
fot. Fotolia

Tych prac domowych nie wolno wykonywać w ciąży!

Ciężarne kobiety często zadają sobie pytanie — czy sprzątanie w ciąży jest możliwe i bezpieczne? Planując porządki, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na mycie okien lub czyszczenie toalety przy użyciu detergentów. Okazuje się, że nie wszystko można robić.
jakich prac nie wykonywać w ciąży
fot. Fotolia
Nawet jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, niektórych prac absolutnie nie wolno wykonywać. Oto lista obowiązków domowych, których lepiej nie wykonywać w ciąży:

Odkurzanie i mycie podłóg

Może wywołać rwę kulszową, czyli bolesne zapalenie nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części pleców w dół całej nogi. Ból pojawia się wtedy, gdy nerw kulszowy – największy nerw naszego ciała, "obsługujący" mięśnie uda, łydki i stopy – jest czymś drażniony lub uciskany. Jest to powszechne w czasie ciąży z powodu przyrostu masy ciała i nacisku macicy na nerwy. Prace, które wymagają pochylania się do przodu pod kątem, mogą nam bardzo zaszkodzić. „Czasami kobiety podczas wykonywania prac domowych czują się dobrze, ale po ich skończeniu odczuwają silny ból” - mówi prof. nadz. Hope Ricciotti z Harvard Medical School w Bostonie.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Sprzątanie toalety

Tradycyjnie wiąże się to z używaniem chemikaliów, których matki nie powinny wdychać. Leslie Reichert, autorka książki „The Joy of Green Cleaning”, wyznaje zasadę: „Jeśli jakiś produkt ma bardzo intensywny zapach, należy trzymać się od niego z daleka”. Dodaje też, że przy użyciu niedrogich składników, takich jak soda lub sok z cytryny, można samemu zrobić ekologiczne środki czystości.

Wymiana kociego żwirku

Największym kocim zagrożeniem dla ciężarnych jest toksoplazmoza oraz infekcje pasożytnicze, które są bardzo groźne dla płodu. Pasożyty te mogą znajdować się w kocim kale. Aby uniknąć ryzyka zarażenia, ciężarna nie powinna sama czyścić kociej kuwety. Jeżeli jednak musimy zrobić porządek w kuwecie dla kota, koniecznie załóżmy rękawiczki, a po wymianie żwirku dokładnie umyjmy ręce.

Wieszanie zasłon i czyszczenie żyrandola

Wiąże się to z koniecznością trzymania rąk w górze, co może doprowadzić do zaburzeń krążenia, a to z kolei do utraty równowagi albo omdlenia. Tego rodzaju czynności wymagają wspinaczki, przez co stają się ryzykowne wraz ze zwiększającym się obwodem brzucha. ”Powiększające się brzuch i piersi powodują przesuwanie się ogólnego środka ciężkości ciała do przodu, dlatego kobiety stają się bardziej narażone na upadki”. – wyjaśnia Ricciotti.
 

Robienie prania

Wydawać by się mogło, że wieszanie prania nie jest szczególnie męczącym zajęciem. Lepiej jednak odpuścić sobie zarówno pranie, jak i wieszanie. Pamiętajmy, że dźwiganie kosza z bielizną, kucanie i schylanie się, stanowią zagrożenie dla naszej ciąży. Może zdarzyć się tak, że wystąpią symptomy przedwczesnego porodu, takie jak odklejanie się łożyska czy nagły wzrost ciśnienia we krwi.

Pamiętajmy, że ciąża to również nieprzyjemne dolegliwości i osłabienie organizmu, a zbytnie forsowanie się w tym stanie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia matki i dziecka. Jeżeli ciąża jest zagrożona sprzątanie w ciąży jest absolutnie zakazane. Gdy mamy jakieś wątpliwości, karta ciąży pomoże nam je rozwiać. Tak czy inaczej, do kwestii porządków domowych należy podejść z rozsądkiem.
 

Źródło: fitpregnancy.com

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 48 głosy

Zobacz także

Popularne tematy