GRY
 
 

Jesteś w ciąży? Sprawdź, ile przytyjesz i od czego to zależy

Jest wiele kobiet, które w ciąży zdrowo przybrały na wadze. I to właśnie im łatwiej wrócić do dawnej sylwetki. Bo zdrowo w tym wypadku znaczy tyle, ile trzeba.

ile przytyjesz w ciąży
fot. Fotolia
Gdy prof. John Hopkins z Uniwersytetu Columbia prowadził badania wśród mieszkanek Nowego Jorku, okazało się, że ponad połowa pań głodziła się przed staraniami o dziecko, aby w ciąży nie przytyć za dużo! Trzeba wiedzieć, że to zagraża zdrowiu dziecka (organizm mamy jest „zmęczony” ciągłym odchudzaniem). Na szczęście moda na „szczupłą” ciążę już mija. Coraz więcej kobiet (także hollywoodzkich gwiazd) z dumą prezentuje krągłości. Co nie znaczy, że ich waga w ciąży rośnie bez ograniczeń. Tyją tak, by bez kłopotu wrócić po porodzie do formy. Jeśli tobie też na tym zależy, sprawdź, o czym musisz wiedzieć.

Czy utyję w ciąży tyle, co moja mama?

Niekoniecznie. Skłonność do tycia w ciąży nie jest zapisana w genach. Od nich może zależeć jedynie rozmiar dziecka (a zatem i twoja waga w ciąży). Jeśli ty lub ojciec dziecka przyszliście na świat jako duże noworodki, to i wasz potomek zapewne będzie ponadprzeciętnie duży. Wbrew pozorom otyłe kobiety nie rodzą większych dzieci. Wręcz odwrotnie! Często ich organizm jest tak złakniony pożywnych i zdrowych składników pokarmowych, że w pierwszej kolejności bierze je dla siebie, a nie wzmacnia dziecka. Maluchy rodzą się wtedy mniejsze. Skoro kobiety w twojej rodzinie przybierały na wadze podczas ciąży za dużo, to raczej sygnał dla ciebie, żeby zwrócić szczególną uwagę na swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Im jesteś aktywniejsza, tym lepiej.
Redakcja poleca: Czy w ciąży powinnaś jeść za dwoje? - film
Czy w diecie w ciąży ważna jest nie tylko jakość spożywanych posiłków, ale i ich ilość? Sprawdźmy!

Powrót do figury sprzed ciąży jest możliwy?

Oczywiście! Podczas ciąży nie zachodzą w organizmie żadne procesy odkształcające na stałe sylwetkę. To, czy wrócisz do wagi sprzed ciąży, zależy od ciebie. Jedyne newralgiczne miejsce to brzuch – gdy kobieta przytyje zbyt dużo, skóra na nim nie obkurcza się już do wyjściowych rozmiarów. I chociaż cieszysz się, kiedy rośnie brzuch w ciąży, bo to oznacza rozwój dziecka, może on być dla ciebie później także problemem.

Czy wiek wpływa na tycie w ciąży?

Tak. Z wiekiem u każdego człowieka przemiana materii zwalnia, co zwiększa ryzyko tycia. Dlatego trzydziestolatki łatwiej przybierają w ciąży na wadze niż dwudziestolatki. Zwykle dłużej też tracą nadwagę po porodzie. Jest jeszcze jeden czynnik, na który nie mamy wpływu – rodzaj komórek tłuszczowych. Każdy z nas rodzi się z określoną ich liczbą, kiedy tyjemy – komórki puchną, a gdy chudniemy – zmniejszają swą objętość. Niektórzy mają jeszcze tzw. komórki uśpione, które uaktywniają się pod wpływem zawirowań hormonalnych, np. spowodowanych ciążą. Wówczas komórki te puchną, ale nie wracają już do pierwotnego rozmiaru – dlatego niektórym kobietom trudno wrócić do dawnej wagi.

Ile w takim razie można przytyć w ciąży?

To zależy od wagi wyjściowej. Średnio kobieta tyje 12–13 kg w pojedynczej ciąży. Punktem odniesienia będzie dla ciebie tzw. rekomendowany przybór wagi. Najpierw jednak określ BMI, czyli wskaźnik masy ciała. Podziel swoją wagę (w kilogramach) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu.
  • Jeśli zgodnie z BMI masz niedowagę (wynik poniżej 18,5), w ciąży powinnaś przytyć 12,5–18 kg.
  • Gdy twój ciężar mieści się w normie (wynik 18,5–24,9), do końca ciąży możesz przybrać na wadze 11,5–16 kg.
  • Jeżeli masz nadwagę (wynik 25–29,9), ideałem będzie wzrost wagi o 7–11 kg.
  • Zaś u kobiet otyłych (wynik powyżej 30) waga może się zwiększyć maksymalnie o 7 kg.
Trzeba pamiętać, że duża nadwaga w ciąży to nie jest tylko problem estetyczny. Zwiększa ona ryzyko pojawienia się nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Tusza zwiększa też skłonność do zakażeń – gorzej goją się rany po nacięciu krocza i cesarskim cięciu. Z drugiej jednak strony niedowaga także jest niebezpieczna, bo może zaburzyć rozwój płodu.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj