GRY
 
 
11 tydzień ciąży

11. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 11. tygodniu ciąży twoje dziecko waży mniej więcej 9 gramów, a mierzy około 5 cm. Jego skóra nie jest już mlecznobiała – nabiera koloru, choć wciąż jest cienka i przezroczysta. W tym tygodniu dziecko też bardzo intensywnie rośnie.

Ciało dziecka coraz bardziej się prostuje, wydłuża się jego tułów. Głowa jest co prawda wciąż większa od reszty ciała (stanowi mniej więcej jego połowę), ale widoczny staje się podbródek i wydłuża się oraz wydłuża szyja.

W 11. tygodniu ciąży powstają mieszki włosowe i łożyska paznokci (same paznokietki zaś zaczną jednak rosnąć dopiero za kilka tygodni). Paznokcie dziecka powstają na pojedynczych paluszkach, które pooddzielały się na dłoniach i stopach zaledwie kilka czy kilkanaście dni temu. Dziecko ma już też swoje unikalne linie papilarne.

W łożysku rozrasta się sieć naczyń krwionośnych (już wkrótce przejmie ono rolę żywiciela dziecka), ciałko żółte zaś stopniowo zanika. W jamie brzusznej dziecka tworzą się jelita. Żadne USG w ciąży nie pozwoli jeszcze stwierdzić płci maleństwa, ale jeśli twoje dziecko jest dziewczynką, to rozwijają się już u niej jajniki – u chłopców zaś stopniowo wydłuża się penis.

Twoje dziecko tak bardzo się teraz zmienia – rączki i nóżki trzyma przed sobą, ma uszka, które wyglądają niemal jak uszy noworodka (choć jeszcze nie są osadzone we właściwym miejscu) i nozdrza na koniuszku nosa. W 11. tygodniu ciąży ukształtowane są też już jego język, podniebienie oraz sutki.

Uwaga! Między 11. a 13. tygodniem ciąży wykonuje się badania prenatalne: USG z oceną ryzyka wad genetycznych wg FMF albo test PAPPA

11. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 11. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 11. tygodniu ciąży

11. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Oprócz wielu zmian korzystnych, jakie zachodzą teraz w twoim wyglądzie (jak to bywa u większości przyszłych mam, prawdopodobnie i twoja cera jest ładniejsza, włosy gęstsze, a piersi pięknie się zaokrągliły), możesz także zauważyć „uboczne" skutki ciąży, czyli... obfitsze kształty.

Jeśli do 11. tygodnia ciąży przytyłaś więcej niż kilogram, przyjrzyj się swojej diecie. W pierwszym trymestrze twoja waga nie powinna się jeszcze widocznie zmieniać, choć jest to także uzależnione od tego, ile ważyłaś przed ciążą. Jeśli miałaś niedowagę, organizm może teraz chcieć „nadrobić" te brakujące kilogramy. Może też być tak, że wskutek silnych wymiotów nieco schudłaś. Staraj się kontrolować apetyt. Podjadaj zamiast się najadać. Obfite posiłki mogą znacznie zwiększać uczucie wzdęcia. Sprawdź nasz przykładowy jadłospis na pierwszy trymestr ciąży i zamiast dwóch, trzech posiłków dziennie, jadaj pięć lub sześć.

W 11. tygodniu ciąży mogą ci odpuścić poranne mdłości – licz się jednak z tym, że zamiast nich możesz zacząć odczuwać zwiększony apetyt. 11. tydzień ciąży to również czas, kiedy pojawiają się uciążliwe zaparcia. Pamiętaj, by aktywnie spędzać czas (sport i ćwiczenia w pierwszym trymestrze są równie ważne jak wcześniej!), pić dużo wody i jadać w większych ilościach warzywa i owoce – to najlepsza profilaktyka kłopotów z leniwymi jelitami.  

Piersi coraz silniej reagują na szalejące hormony. Są jeszcze bardziej wrażliwe, pełne i ciężkie. Możesz odczuwać w nich mrowienie. Widoczne stają się gruczoły łojowe wokół brodawki – wyglądają jak permanentna gęsia skórka.

Nic nie jest w stanie zmienić faktu, że zmienność nastrojów to twoje drugie imię. Cóż, spróbuj zaakceptować to, że nawet płaczliwość, rozdrażnienie i nieracjonalność to składowe każdej ciąży, ale... na szczęście wkrótce się skończą.

Twoje samopoczucie i chęci na seks mogą zmieniać się z dnia na dzień. I jest to całkowicie normalne. Nie wszystkie pozycje seksualne będą już dla ciebie wygodne. Jeśli twój stosunek do seksu dziwi cię lub niepokoi, porozmawiaj o tym z partnerem – wzajemne zrozumienie i... poczucie humoru pomogą wam poradzić sobie ze wszystkimi problemami.

W 11. tygodniu ciąży twoja macica jest mniej więcej wielkości sporego grejpfruta.

11. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Seks w ciąży – kiedy można, a kiedy nie wolno:

11. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 11 tygodniu ciąży:

11. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Nudności w ciąży

To jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości ciążowych. Nudności zaczynają dawać przykre objawy już w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy organizm zwiększa produkcję progesteronu i relaksyny. Hormony te rozluźniają mięśnie gładkie (z których zbudowany jest m.in. przewód pokarmowy), przez co wszystko, co zjesz, zalega w przewodzie i powoduje niestrawność.

Jak złagodzić objawy nudności? Oto nasze rady:
  • Unikaj potraw: kwaśnych, pikantnych, tłustych, bardzo gorących, również słodyczy. Omijaj dużym łukiem kawę i napoje gazowane.
  • Jedz częściej, ale mniej. Minimum pięć, sześć posiłków.
  • Spróbuj migdałów. Wystarczy schrupać od razu kilka sztuk, a potem następne co dwie, trzy godziny. Naprawdę pomagają (pod warunkiem że nie jesteś na nie uczulona).
  • Pij dużo wody (niegazowanej), by poprawić trawienie, ale nie podczas posiłku. Czasami na zgagę pomaga szklanka mleka lub porcja jogurtu.
  • Nie kładź się po posiłku. Kolację zjedz co najmniej dwie godziny przed snem. Pomaga też spanie z głową ułożoną wyżej.
Jeśli nudności nie dają ci żyć i mimo naszych rad nie jest ci lepiej, skontaktuj się z lekarzem. Również wtedy, gdy pojawiły się inne niepokojące objawy w ciąży, np. obfite wymioty, zaparcia czy gorączka. Lekarz zapewne zaleci przyjmowanie leków, które osłabiają działanie kwasów żołądkowych. Jednak nie przyjmuj ich bez konsultacji z ginekologiem.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

11. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Ból głowy w ciąży

Powodem bólu głowy w ciąży są zazwyczaj wzrost ciśnienia i zmiany hormonalne w organizmie przyszłej mamy. Jeśli przed ciążą miała ona problemy z nadciśnieniem, powinna je teraz regularnie mierzyć – np. raz w tygodniu.

Jeżeli męczy cię ból głowy w ciąży, zanim sięgniesz po tabletki przeciwbólowe, dobrze, byś sobie wymasowała skronie i wybrała się na spacer. Gdy to nie pomoże, należy skontaktować się telefonicznie z ginekologiem. Zaleci on odpowiednie leki.

Jeśli nie jest możliwy kontakt z lekarzem, proszę wziąć lek z paracetamolem. Co pocieszające, powtarzające się w pierwszym trymestrze ciąży bóle głowy często odpuszczają, kiedy mama zaczyna drugi trymestr ciąży.

11. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Jak pokonać poranne nudności? Przez nie co dzień spóźniam się do pracy...
Na piersiach od tygodnia mam wyjątkowo widoczne żyłki. Czy to powód do niepokoju?
Co czuje dziecko, kiedy uprawiamy z mężem seks?
Dlaczego niektóre kobiety w ciąży są takie pogodne, a ja wściekam się co chwila o byle drobiazgi? 
 


Konsultacja: lek. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Przychodnia Babka Medica, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 
 

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie