GRY
 
 
12 tydzień ciąży
fot. Fotolia

12. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

Dziecko rośnie jak na drożdżach – w ciągu ostatnich 3 tygodni podwoiło swoją wielkość! Licząc od czubka głowy do pośladków (to tzw. odległość ciemieniowo-siedzeniowa) mierzy teraz ok. 6,3 cm, a waży 14 g. To wielkość mniej więcej dużej śliwki.

W 12. tygodniu ciąży palce dłoni i stóp dziecka już się definitywnie rozdzieliły, a genitalia, czyli zewnętrzne narządy płciowe, stają się męskie lub żeńskie. Gdybyś teraz mogła zajrzeć do wnętrza swojej macicy, sprawdziłabyś, czy twoje dziecko to córka czy syn, a także... zobaczyłabyś pierwsze odruchy swojego maleństwa. Okazałoby się, że jest bardzo wrażliwe i na dotyk (np. muśnięcie ścianki macicy) reaguje gwałtownym poruszeniem całego ciała.

Chociaż większość układów dziecka w 12. tygodniu ciąży jest już w pełni ukształtowana, wiele narządów musi jeszcze dojrzeć. Układ pokarmowy „ćwiczy” ruchy perystaltyczne umożliwiające przesuwanie się jedzenia, a szpik kostny wytwarza białe krwinki – to właśnie dzięki nim i przeciwciałom otrzymanym od ciebie dziecko po urodzeniu będzie w stanie walczyć z zarazkami.

W 12. tygodniu ciąży przysadka mózgowa zaczyna wytwarzać hormony – sprawdź swój poziom hormonów w ciąży. Dziecko uczy się też otwierać buzię i połykać płyn owodniowy.

Na najbliższą wizytę kontrolną koniecznie wybierz się razem z partnerem. Będziecie mogli usłyszeć serduszko waszego dziecka! Nie przestraszcie się, że bije tak szybko, wykonuje aż 160 uderzeń na minutę. To jak najbardziej prawidłowe. Wielka fabryka, jaką jest organizm twojego dziecka, działa pełną parą!

12. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 12. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 12. tygodniu ciąży

12. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Dolegliwości typowe dla pierwszego trymestru ciąży zaczynają powoli mijać. W 12. tygodniu ciąży dotychczasowe zmęczenie i senność zostają zwykle zastąpione przez niezwykłą wręcz energiczność i chęć działania.

Czujesz, że mogłabyś góry przenosić (tyle że nie wolno ci dźwigać ciężarów). Twoje serce może teraz bić nieco szybciej – nie martw się, jeśli masz wysoki puls w ciąży, to organizm przystosowuje się do "obsługi" zwiększonej objętości krwi, która w nim krąży.

Ćwicz! Regularne ćwiczenia mają zbawienny wpływ na kobietę w ciąży. Wzmacniając mięśnie i poprawiając wytrzymałość swojego organizmu, przygotowujesz ciało do wysiłku porodowego. Ponadto, jeśli będziesz sprawna, po porodzie szybciej wrócisz do poprzedniej formy i łatwiej przyjdzie ci odzyskanie dawnej figury.

Możesz mieć wrażenie, że zwiększyła ilość wydzieliny z pochwy. Jeśli nie wydziela ona przykrego zapachu, jest przeźroczysta i nie wywołuje swędzenia, wszystko jest w porządku. Zaopatrz się po prostu we wkładki higieniczne i często je zmieniaj. Jeśli masz jakiekolwiek pytania o ciążę, które cię zawstydzają, warto się przełamać i o wszystko wypytać ginekologa.  

Czujesz, że ubrania zaczynają cisnąć w talii? Tak, to możliwe! W 12. tygodniu ciąży macica jest większa niż grejpfrut i może już wypychać twój brzuszek... Nie dotyczy to wszystkich kobiet, ale większość już czuje, że maluszek rośnie i potrzebuje coraz więcej miejsca na zdrowy rozwój.

12. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Twoja waga w ciąży wpływa na zdrowie dziecka – sprawdź, jak:

12. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 12 tygodniu ciąży:

12. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Infekcje intymne w ciąży

W ciąży jesteś bardziej podatna na infekcje pochwy. Za większą skłonność do stanów zapalnych dróg rodnych odpowiadają ciążowe hormony. Jeśli zauważysz inny niż zwykle zapach i wygląd śluzu, idź do lekarza. Nie warto tego bagatelizować, bo infekcje intymne mogą przyczynić się do kłopotów z ciążą. Konsekwencją ich nieleczenia może być zakażenie dziecka czy przedwczesny poród. 

  • Grzybica – występuje najczęściej, jej objawy to upławy serowate i grudkowate, a także swędzenie i pieczenie okolic intymnych. Przyczyna: „przestrojenie się” układu odpornościowego w ciąży. Można się nią zarazić od partnera podczas stosunku – dlatego w razie diagnozy, leczeniu powinni poddać się oboje partnerzy. 
  • Bakteryjna waginoza – poznasz ją po wodnistych upławach często o intensywnym rybim zapachu (waginoza może przebiegać też bezobjawowo). Możliwa przyczyna: nieprawidłowa higiena osobista (zły kierunek mycia od tyłu do przodu), przebyte zabiegi ginekologiczne.
  • Chlamydioza – nietypowe upławy, z pieczeniem przy oddawaniu moczu i bólami podbrzusza. Przyczyna: można się zarazić od partnera podczas stosunku
  • Rzęsistkowica – jej objawy to pieniste upławy o zielonkawej barwie, świąd i pieczenie. Przyczyna: można zarazić się od partnera przez wspólne używanie ręczników, a także na basenie.

  Jak zmniejszyć ryzyko infekcjom intymnym?

  • Nie używaj mydeł – tylko delikatnych płynów myjących, a najlepiej tych, które są przeznaczone do higieny intymnej kobiet w ciąży.
  • Korzystaj z prysznica a nie wanny i pamiętaj o kierunku mycia okolic intymnych – odpowiedni to przód–tył (bakterie z odbytu grożące poważną infekcją nie mają szansy wniknąć do pochwy).
  • Przeznacz osobny ręcznik do okolic intymnych i często go zmieniaj.
  • Noś bawełnianą bieliznę – materiały syntetyczne nie przepuszczają powietrza i sprzyjają rozwojowi grzybicy i innych infekcji.

Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

12. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

W ciąży na nartach

Korzyści wynikające z uprawiania sportu – także w ciąży – są oczywiste. Jednak narty to zbyt obciążający fizycznie sport, a dodatkowo niebezpieczny. Dlatego stanowczo odradzam ciężarnym szaleństwa na stoku. Poza tym, nawet jeśli przyszła mama świetnie jeździ na nartach, to inni na stoku niekoniecznie.

Czy to oznacza, że na czas ciąży trzeba zrezygnować z aktywności fizycznej? Absolutnie nie! Bo dobra kondycja fizyczna i wydolność organizmu umożliwia łatwiejsze dostosowanie się organizmu do nowej roli. Ciąża jest stanem obciążającym organizm kobiety: zwiększa się masa ciała, wzrasta objętość krwi w krwiobiegu, co powoduje obciążenie serca,  przyśpiesza się metabolizm, dostosowując się do zaspokojenia potrzeb ciężarnej i rozwijającego się płodu. A regularne ćwiczenia powodują normalizację ciśnienia tętniczego i spadek masy ciała.

Proponuję zainteresować się specjalnymi zajęciami fitness dla przyszłych mam (np. na piłkach), jogą albo pływaniem.

dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik

12. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czy to prawda, że infekcje intymne można pomylić z alergią?
Czy to normalne, że chociaż jestem w 12. tygodniu ciąży, to w ogóle nie powiększył się mój brzuch?
Dwa razy miałam lekkie plamienie. Czy to powód do niepokoju?
Mam wrażenie, że „ciągnie” mnie w dole brzucha. To normalne pod koniec pierwszego trymestru?
Mam wrażenie, że urodzę synka. Czy to możliwe, że mama przeczuwa płeć dziecka?
 

Konsultacja: lek. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Przychodnia Babka Medica, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta przyszłej mamy

Cesarskie cięcie