14 tydzień ciąży
Fotolia

14 tydzień ciąży - co się dzieje u mamy i dziecka?

14 tydzień ciąży to początek drugiego trymestru ciąży. Dziecko mierzy już 9-10 cm i waży 35-50 g. Twój brzuch rośnie, ale ruchy dziecka w 14 tygodniu ciąży są wciąż niewyczuwalne. To ostatni moment na niektóre badania prenatalne, np. USG.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


14 tydzień ciąży – który to miesiąc?

14 tydzień ciąży to już czwarty miesiąc i początek drugiego trymestru ciąży. Pamiętaj, że tygodnie ciąży liczymy od ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia. Taki wiek ciąży lekarz wpisał do twojej karty ciąży. Jeśli masz wątpliwości, jak liczyć wiek ciąży, skorzystaj z naszego kalkulatora ciąży.

Zazwyczaj w drugim trymestrze większość kobiet czuje się lepiej zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wszelkie dolegliwości pierwszego trymestru, jak mdłości, bóle brzucha czy senność, łagodnieją lub zanikają. Pewnie masz już za sobą badanie USG (a jeśli nie, umów się na USG genetyczne). W najbliższych dniach czeka cię jedynie morfologia krwi i badanie moczu. 

14 tydzień ciąży – wielkość płodu

W 14 tygodniu ciąży dziecko mierzy 9-10 cm i waży 35-50 g. Wielkość płodu na tym etapie życia można porównać do średniej pomarańczy lub brzoskwini. Od tego momentu każdy płód zaczyna rozwijać się we własnym tempie – jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej.

Jak rozwija się dziecko w 14 tygodniu ciąży?

Dziecko wygląda mniej więcej tak jak zaciśnięta pięść, która powoli zaczyna się otwierać. Dziecko przyjmuje bardziej wyprostowaną postawę, wydłuża się jego szyja, a głowa oddala się od klatki piersiowej. W 14 tygodniu życia płodowego na czubku głowy dziecka pojawiają się pierwsze włosy. Jednocześnie powstają zawiązki brwi i rzęsy oraz owłosienie ciała − tzw. meszek płodowy zwany lanugo. Meszek płodowy ma za zadanie ogrzać dziecko. Działa jak puszysta kołderka. Najczęściej zanika w końcówce ciąży wraz z pojawieniem się tkanki tłuszczowej, choć zdarza się, że noworodek rodzi się cały owłosiony. Dotyczy to szczególnie dzieci urodzonych przed terminem. 

Poza tym w 14 tygodniu ciąży: 

  • Tarczyca dziecka zaczyna produkcję hormonów: u chłopców pojawia się prostata, u dziewczynek jajniki powoli zstępują z brzucha do miednicy.
  • Dziecko zaczyna ssać kciuk i może zacząć robić pierwsze minki.

USG w 14 tygodniu ciąży

14-tygodniowy płód jest bardzo ruchliwy. Ma jeszcze dużo miejsca w pęcherzu płodowym i chętnie z tego korzysta. Nieustająca aktywność wzmacnia jego mięśnie i rozwija układ nerwowy. Ruchy dziecka możesz zobaczyć na USG. Fizycznie jeszcze ich nie poczujesz, ponieważ dziecko jest jeszcze zbyt małe. Płeć dziecka na razie także pozostaje tajemnicą – poznasz ją około 20 tygodnia ciąży.

To już ostatni moment, aby wykonać USG genetyczne. USG w 11-14 tygodniu ciąży to obowiązkowe badanie dla wszystkich ciężarnych. Pozwala wykryć między innymi nieprawidłowości wskazujące na wady genetyczne płodu.

Zdjęcie USG w 14 tygodniu ciąży

USG 14 tydzień ciąży

Inne badania w 14 tygodniu ciąży

Na początku czwartego miesiąca ciąży najczęściej jesteś już po drugiej wizycie u ginekologa. Masz skierowania na wszystkie potrzebne badania.

W 14 tygodniu ciąży możesz:

  • zrobić niektóre badania prenatalne, np. test PAPP-A
  • zaplanować kolejną morfologię krwi i badanie ogólne moczu
  • umówić się na następną wizytę kontrolną do lekarza za około 2 tygodnie (16 tydzień ciąży)
  • umówić się na kontrolę do dentysty.
Jeśli twoja ciąża przypada na okres od października do kwietnia, warto rozważyć szczepienie przeciwko grypie. To szczepienie zalecane dla ciężarnych, można się jemu poddać na każdym etapie ciąży. 

14 tydzień ciąży – objawy i dolegliwości

Jeśli do tej pory cierpiałaś na mdłości i wymioty, w 14 tygodniu wreszcie odczujesz ulgę i zaczniesz mieć ochotę na jedzenie. Ryzyko poronienia spadło już do minimum, dlatego będziesz spokojniejsza, opuszczą cię wszelkie lęki związane z ciążą. Możesz w pełni cieszyć się swoim stanem.

Objawy typowe dla 14 tygodnia ciąży:

  • Odczuwasz spory przypływ energii.
  • Twoje piersi nadal się powiększają, ale już powoli przestają boleć (być może powinnaś już kupić sobie nowy stanik w większym rozmiarze).
  • Dziąsła bolą i puchną (krwawienie dziąseł w ciąży jest bardzo częste).
  • Buty zaczynają cisnąć − niestety okazuje się, że w ciąży rośnie nie tylko brzuch, ale i stopy. To z powodu zatrzymywania płynów w organizmie i spowodowanych tym obrzęków, a także z powodu działania ciążowych hormonów. Relaksyna to hormon, który rozluźnia więzadła i stawy w okolicy miednicy, aby dziecko mogło przejść przez kanał rodny. Przy okazji rozluźniają się stawy w twoich stopach. Skutkiem tego stopy mogą urosnąć nawet o pół lub cały rozmiar. Niestety po porodzie nie zawsze wracają do poprzedniego rozmiaru.
  • Masz lekki problemy z oddychaniem, nie możesz złapać tchu (niewielkie duszności w ciąży to także norma).
  • Pojawia się ból dłoni w nocy − to może być zespół cieśni nadgarstka. Jego główne objawy to: ból, mrowienie i drętwienie dłoni, szczególnie nocą. Przyczyną jest ucisk obrzękniętych tkanek na nerwy. Na szczęście to nie jest niebezpieczne, a jedynie uciążliwe, zwłaszcza jeśli pracujesz przy komputerze lub wykonujesz dłońmi inne powtarzalne czynności.

Wkrótce odkryjesz, że nie tylko wygodna bielizna, ale i buty to ciążowy must-have! Twoje stopy muszą dźwigać więcej kilogramów, a pod koniec ciąży mogą mocno puchnąć. W takich butach powinno być ci wygodnie:

Zdarza się (bardzo rzadko!), że u niektórych kobiet właśnie w drugim trymestrze ciąży zaczynają się ciążowe mdłości i wymioty. Jeśli to już za tobą, na pewno im nie zazdrościsz.

Problemy ze snem w 14 tygodniu ciąży

Wiele kobiet w ciąży cierpi na różnego rodzaju problemy ze snem (częste budzenie w nocy, bezsenność). Ich pochodzenie jest najczęściej fizjologiczne i emocjonalne. W 14 tygodniu ciąży najczęściej przeszkadza we śnie:

  • zgaga
  • problemy z oddychaniem i śluzówkami
  • obawy związane z porodem i rozwojem dziecka.

problemy ze snem w ciąży skąd się biorą - inforgrafika
WZ/Alicja Rotfeld

Brzuch w 14 tygodniu ciąży

W 14 tygodniu ciąży można zauważyć pierwsze ciążowe krągłości. Macica szybko się powiększa, więc  brzuch u większości ciężarnych zaczyna się uwypuklać. Niedługo będziesz mogła chwalić się nim przed całym światem. Jeśli nie widać jeszcze, że jesteś w ciąży, nie martw się. Zmiany w sylwetce i tycie w ciąży to kwestia indywidualna: zależą od stopnia napięcia mięśni jamy brzusznej przyszłej mamy. Najpóźniej brzuch zaokrągla się u kobiet, które mają silne mięśnie brzucha – tworzą one swego rodzaju gorset dla powiększającej się macicy.

Ile powinnaś przytyć w 14 tygodniu ciąży?

Średnio kobiety w ciąży pojedynczej tyją 11-13 kg. W pierwszym trymestrze ciąży zdrowy przyrost wagi wynosi ok. 1-2 kg. W 14 tygodniu ciąży nie zobaczysz więc dużych zmian w swoim wyglądzie. W rozpoczynającym się właśnie drugim trymestrze ciąży przytyjesz więcej − około 6 kg.

Twardy brzuch w 14 tygodniu ciąży

Twardnienie brzucha w drugim trymestrze ciąży zazwyczaj wiąże się z ruchami rosnącego dziecka, problemami żołądkowymi lub skurczami Braxtona-Hicksa. W 14 tygodniu ciąży możesz odczuwać też kłucie w brzuchu – jest to objaw wywołany rozciąganiem się macicy. 

Ale uwaga, w 14 tygodniu ciąży występują też zagrożenia. Jeśli masz twardy brzuch, a napięciu towarzyszą skurcze, krwawienie lub plamienie, szybko skonsultuj się z lekarzem. To mogą być objawy odklejania się łożyska lub poronienia. Nie lekceważ też bólu brzucha i podbrzusza.

Zwolnienie lekarskie w 14 tygodniu ciąży

14 tydzień ciąży to dobry moment, by poinformować o ciąży w pracy. Formalne powiadomienie musi być poparte zaświadczeniem lekarskim. W związku z odmiennym stanem przysługują ci szczególne prawa:

  • nie można cię zwolnić (chyba, że to okres próbny i na umowę na mniej niż miesiąc);
  • jeśli dostałaś wypowiedzenie, kiedy byłaś już w ciąży, ale o niej jeszcze nie wiedziałaś – jest ono nieważne!

Będąc w ciąży, nie możesz

  • pracować dłużej niż 8 godzin dziennie,
  • pracować w nocy,
  • jeździć w delegacje (chyba że się na to godzisz),
  • wykonywać prac niebezpiecznych.

Jeśli pracujesz w systemie zmianowym (np. masz zmiany dwunastogodzinne), pracodawca musi ci zapewnić inną pracę, którą możesz wykonywać w dzień, trwającą maksimum osiem godzin. Jeśli nie jest to możliwe, musi zwolnić cię z obowiązku świadczenia pracy (będziesz w domu, ale dostaniesz normalną wypłatę). Tak samo wygląda sytuacja, jeśli lekarz uzna, że nie powinnaś wykonywać dotychczasowej pracy.

W czasie zwolnienia lekarskiego w ciąży ciężarna dostaje 100 proc. wynagrodzenia, a nie 80, jak zwykły pracownik. Jeśli podczas pracy masz zrobić badania lekarskie, szef musi cię na nie zwolnić, a za ten czas dostaniesz także 100 procent pensji.

Prawo do skorzystania z L4 w ciąży przysługuje wszystkim ciężarnym posiadającym ubezpieczenie chorobowe, czyli zatrudnionym na umowę o pracę oraz zatrudnionym na umowę-zlecenie, umowę o dzieło lub inną umowę cywilnoprawną pod warunkiem opłacania ubezpieczenia chorobowego w ZUS-ie.

14 tydzień ciąży bliźniaczej

W 14 tygodniu ciąży bliźniaczej rozwój dzieci znacznie przyspiesza. Układ nerwowy maluszków jest już rozwinięty, więc ruchy dwóch par rąk i dwóch par nóg mogą być już wyczuwalne dla mamy! Ruchy dzieci można teraz porównać do ruchów ośmiorniczki.

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
25% na wszystkie produkty
25% na wszystkie produkty
Aż 25% zniżki na wszystkie pro... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
+
25% na wszystkie produkty
Online

Aż 25% zniżki na wszystkie produkty kosmetyczne cenionej marki RevitaLash oferującą m.in. najlepszą na rynku odżywkę do rzęs. Oferta i szczegóły dostępne na revitalash.pl. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY25
Zobacz
Rabat do -30%
Rabat do -30%
Rabat do -30% w sklepach stacj... więcej»
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
+
Rabat do -30%
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% w sklepach stacjonarnych i na www.hegos.eu. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 699,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 499,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:HEGOS2024
Zobacz
-20% na biżuterię
-20% na biżuterię
Rabat 20% na biżuterię Artelio... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię Artelioni dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
REKLAMA