GRY
18 tydzień ciąży
fot. Fotolia

Który to miesiąc?

Jesteś już w 18. tygodniu ciąży? To 5. miesiąc i drugi trymestr ciąży. Lekarze i ciężarne zazwyczaj liczą ciążę w tygodniach, a wszyscy inni pytają się ciągle: który to miesiąc? ;) Teraz już wiesz. To początek wyjątkowego miesiąca - teraz już najprawdopodobniej poczujesz ruchy dziecka. Ono naprawdę istnieje! Co jeszcze zmieni się u ciebie i jak rozwija się maluch w twoim brzuchu?

Wielkość płodu

W 18. tygodniu ciąży twoje dziecko ma już około 14 cm i waży mniej więcej 140 gramów. Możesz je porównać np. do... piersi kurczaka lub sporej papryki. Od samego początku jest unikalną, jedyną w swoim rodzaju osobą, ale w 18. tygodniu ciąży potrafi to już udowodnić: ma własne, niepowtarzalne linie papilarne na paluszkach rąk i stóp!

Jak rozwija się dziecko?

Dziecko zaczyna stopniowo wypełniać macicę - jesteś ciekawa co robi i co się z nim dzieje w twoim brzuchu? Jest bardzo ruchliwy!
 • maluch ma mało miejsca - możesz już czuć pierwsze ruchy dziecka (obroty, łaskotki, kopnięcia, boksowanie),
 • ruchy są bardziej skoordynowane (wierci się, przeciąga, kręci główką, kurczy i rozprostowuje nóżki),;
 • potrafi ssać kciuk, zaciskać dłoń i rozprostowywać palce,;
 • uczy się ziewania i... czkania.
W 18. tygodniu ciąży zachodzą zmiany w układzie nerwowym dziecka: wokół komórek nerwowych powstaje osłonka mielinowa, która odgrywa dużą rolę w przewodzeniu bodźców i chroni je przed urazami mechanicznymi. Ten proces nie zakończy się szybko: będzie trwał jeszcze rok po narodzinach dziecka.

Ciąża mnoga tydzień po tygodniu

Wciąż słyszy się o zagrożeniach jakie niesie ciąża mnoga (kiedy spodziewasz się dwójki, trójki lub więcej dzieci), a czy są jakieś plusy takiej wielopłodowej ciąży? Oczywiście, że tak. Oto one:
 • najczęściej ciąża mnoga zostaje bardzo wcześnie wykryta - więc wszystko jest pod kontrolą już od samego początku;
 • wizyty lekarskie są częściej, co 2-3 tygodnie do 7. miesiąca, a potem jeszcze częściej - kontrola i bezpieczeństwo;
 • więcej badań USG i sprawdzania czy z dziećmi wszystko w porządku i czy dobrze się rozwijają;
 • lekarze bardziej szczegółowo zajmują się także twoim zdrowiem i tym co się dzieje.

Film
Co się dzieje w 18. tygodniu ciąży?

Co się zmienia u ciebie?

Masz wilczy apetyt w ciąży? Jesteś ciągle głodna? Uważaj: wbrew staremu powiedzonku podczas ciąży nie można jeść za dwoje. Trzeba jeść dla dwojga, czyli... wyjątkowo rozsądnie.
Co jeszcze dzieje się u mamy w 18. tc?

 • między 18. a 20. tygodniem (lub po) możesz czuć pierwsze delikatne ruchy dziecka (jak łaskotanie i muskanie skrzydłami motyla),;
 • możesz czuć zawroty głowy (naczynia krwionośne są rozluźnione i rozszerzone, a ciśnienie krwi niższe niż zwykle lub masz niski poziom cukru we krwi).

Jak rośnie brzuch?

Choć twój brzuch nie jest jeszcze duży, w 18. tygodniu ciąży mogą ci już dokuczać bóle pleców. Dopadają cię m.in. dlatego, że ze względu na rosnący brzuszek chodzisz i stoisz w innej pozycji niż zwykle (odwodzisz ramiona do tyłu i zginasz szyję), co zmienia punkt ciężkości ciała. Aby nie cierpieć z powodu bólów pleców, unikaj też długiego siedzenia i używaj podnóżka. Nie podnoś ciężkich przedmiotów. Jeśli koniecznie musisz to zrobić, najpierw kucnij.

O tym pamiętaj!

Pamiętaj, że to co teraz jesz jest ważne dla dziecka i dla twojego zdrowia. Teraz i w przyszłości!

 • Zapotrzebowanie na kalorie rośnie w II trymestrze zaledwie o 300 kalorii, to mniej więcej tyle, ile zyskasz pochłaniając w minutę ciastko tortowe z galaretką. Tymczasem zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze rośnie o 50 a nawet o 100 procent! W praktyce oznacza to, że jeśli chcesz dostarczyć dziecku wszystkich niezbędnych składników i nie chcesz przy tym przeobrazić się w wieloryba, musisz unikać pustych kalorii i jeść to, co naprawdę wartościowe.
 • Cukrzyca ciężarnych dotyczy wyłącznie kobiet w ciąży (choroba dotyka kilka procent kobiet w ciąży) i – co najważniejsze – zanika po porodzie.
Objawy cukrzycy ciążowej, które powinny zaniepokoić:
 • nagle pijesz więcej niż dotychczas,
 • częściej biegasz do toalety (a mocz jest obfity),
 • jesteś permanentnie zmęczona
 • w comiesięcznym badaniu moczu wykryto obecność cukru
Zobacz też: Wszystko o cukrzycy w ciąży
Jak lekarz potwierdza diagnozę? Zaraz po potwierdzeniu ciąży ginekolog zaleci ci m.in. oznaczenie poziomu glukozy na czczo. Jeśli wynik jest za wysoki, trzeba zrobić tzw. test obciążenia glukozą (sprawdza się poziom cukru we krwi w godzinę po podaniu roztworu glukozy). Dodatni wynik potwierdza cukrzycę. Koniecznie powinnaś również kilka razy dziennie mierzyć sobie poziom cukru we krwi.

Co cię może niepokoić?

W 18. tygodniu ciąży możesz niepokoić się o pogorszenie widzenia lub problemy ze wzrokiem:

 • "Czy przez ciążę pogorszył mi się wzrok?" Raczej nie. Pogorszenie widzenia (nawet do 1 dioptrii), które przydarza się niektórym przyszłym mamom, jest związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w ich organizmie i kilka tygodni po urodzeniu dziecka mija bez śladu. Ten przejściowy problem wynika ze zwiększonej elastyczności gałki ocznej.  
Jeśli jesteś krótkowidzem, podczas ciąży powinnaś być pod opieką okulisty. Na badanie należy się zgłosić najpóźniej na początku trzeciego trymestru. To szczególnie ważne, jeśli twoja wada jest duża (powyżej 6 dioptrii), jednak warto odwiedzić go niezależnie od tego jak mocne nosisz szkła.

Zobacz też: Wada wzroku a ciąża - porady okulisty

Częste pytania na tym etapie ciąży

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Lato w ciąży

Sezon na witaminy