GRY
 
 
19 tydzień ciąży
fot. Fotolia

19. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W 19. tygodniu ciąży twoje dziecko od czubka głowy do pupy ma już mniej więcej 15 cm długości. Waży około 225 gramów. To już imponujące ćwierć kilograma!

W 19. tygodniu ciąży ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa – biała substancja, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Czemu ona służy, bo przecież nie urodzie dziecka (kto widział noworodka w mazi, wie, o czym mówimy:))? Otóż maź płodowa chroni skórę przed skutkami stałego kontaktu z płynem owodniowym. Gdyby jej nie było, dziecko przyszłoby na świat pomarszczone i zmacerowane jak opuszki twoich palców, gdy za długo zabawisz w wannie...

Intensywnie rozwijają się zmysły. Co słyszy dziecko w brzuchu? W 19. tygodniu dziecko słyszy bicie twojego serca i inne dźwięki dochodzące z twojego ciała: szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. Jeszcze nie słyszy odgłosów z zewnątrz, ale już wkrótce będą do niego docierać także głosy innych ludzi, muzyka, hałas. To czas, kiedy możesz zacząć dziecku śpiewać, np. kołysanki. Gdy wejdzie ci to w nawyk, noworodek po narodzinach będzie ciekawie nadstawiał ucha głównie na dźwięk twojego głosu.

W 19. tygodniu ciąży dziecko jest bardzo zajęte: kopie, robi obroty i fikołki... Gdyby już potrafiło śpiewać, jego przebojem numer jeden byłaby piosenka „Wyginam śmiało ciało”. Ta gimnastyka świetnie rozwija jego układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości.

19. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 19. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 19. tygodniu ciąży

19. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Prawdopodobnie co rusz spotykają cię teraz ciążowe niespodzianki, np. to, że nagle nabrałaś niezwykłej ochoty na seks. Lekarze ten wzrost popędu tłumaczą zwiększonym przepływem krwi przez okolice miednicy, który poprawia jej wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił ci wyraźnych ograniczeń, kochajcie się na zdrowie. Seks z brzuszkiem to kolejne nowe, ciekawe doznania!

19. tydzień ciąży nie zawsze oznacza wzrost libido. Należysz do kobiet, u których chęć na zbliżenia wcale się nie zwiększyła, a wręcz zmalała? A może po prostu martwisz się, co podczas waszego stosunku czuje dziecko? Spokojnie! Zarówno w czasie stosunku jak i orgazmu dziecko czuje jedynie delikatne kołysanie. Przed mechanicznymi urazami chronią je mięsień macicy, pęcherz płodowy i płyn owodniowy. Bądź spokojna. Tylko jeżeli podczas ciąży pojawiają się jakieś problemy (np. plamienie w ciąży, bóle brzucha, itd.), lekarz może zalecić wstrzemięźliwość seksualną.

W 19. tygodniu ciąży twoje ciało zmienia się w szybkim tempie. Choć zawsze byłaś zmarzluchem, teraz najchętniej rozebrałabyś się do rosołu? Jest ci gorąco, ponieważ podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Uważaj jednak – rozszerzone naczynia to także szybka utrata ciepła. Uważaj, żeby się nie przeziębić.

Z powodu zwiększonej aktywności melanocytów, wskutek opalania na twojej skórze łatwiej niż kiedykolwiek mogą powstać przebarwienia na twarzy (zobacz, co to jest ostuda). Po ciąży powinny zniknąć, ale po co ci one? Lepiej chronić skórę przed słońcem i nie mieć problemu nawet przez jakiś czas.

19. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Co to jest stan przedrzucawkowy? To musisz wiedzieć!

19. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 19 tygodniu ciąży:

19. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Grzybica pochwy w ciąży

Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych. Przyszła mama jest bardziej podatna na grzybicę i inne infekcje intymne przede wszystkim dlatego, że ciąża wiąże się ze zmianami hormonalnymi i zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcje intymne mogą pojawić się również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Grzybicą łatwo jest też zarazić się na basenie lub od zarażonego partnera.

Objawy grzybicy pochwy:

 • białe upławy, widoczne na bieliźnie lub wkładce
 • świąd w okolicy pochwy
 • pieczenie i ból, które mogą nasilać się wieczorem lub nocą
 • gęsta, przypominająca twaróg wydzielina na bieliźnie, często o charakterystycznym, ostrym zapachu.
 • rozpulchnienie i wyraźne zaczerwienienie błony śluzowej sromu, a na niej białawy nalot.
Grzybicę trzeba leczyć, bywa nawet, że wiele razy podczas jednej ciąży. Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje w tym celu globulki dopochwowe), ale i jej partner (otrzymuje maści lub tabletki).

Jak wspomóc leczenie grzybicy pochwy:
 • zrezygnuj z seksownej, koronkowej bielizny i zamień ją na bawełnianą. Ta pierwsza uniemożliwia przepływ powietrza i powoduje nadmierną wilgotność w okolicach narządów płciowych, a właśnie wilgoć i wysoka temperatura sprzyjają rozmnażaniu się grzybów.
 • pij kefir lub jogurt naturalny, bo zawierają dobre bakterie probiotyczne.
 • kąpiel zastąp prysznicem, a pływanie na basenie – spokojnymi spacerami
 • odstaw mocno pachnące, drażniące kosmetyki, kup mydło glicerynowe lub w aptece łagodny płyn do higieny intymnej.
 • pamiętaj o prawidłowym kierunku podmywania się: z przodu do tyłu, nigdy odwrotnie
 • dobieraj odpowiednie dla przyszłych mam kosmetyki do higieny intymnej
 • do higieny intymnej nie używaj myjki tylko dłoni, a po kąpieli osuszaj intymne okolice ręcznikiem przeznaczonym wyłącznie do tego celu.
Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

19. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Plamienie w II trymestrze ciąży

Ślady krwi na bieliźnie przyszłej mamy nie zawsze oznaczają, że dzieje się coś złego. Jednak tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, czy można nad nimi przejść do porządku dziennego. Dlatego nawet jeśli krwawienie w ciąży jest niewielkie, zawsze wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem. Także gdy jedynie wiąże się z przemęczeniem. 

Pojawienie się krwi może wiązać się z:

 • zagrożeniem przedwczesnym porodem  – towarzyszy mu wówczas ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze często można powstrzymać, jednak pod warunkiem, ze przyszła mama trafi w porę do szpitala.
 • niewydolnością szyjki macicy (czyli samoistnym rozwieraniem się szyjki macicy bez  skurczów macicy,  które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu). W tym przypadku także konieczne są badania w szpitalu.
 • kłopotami z łożyskiem, np. gdy łożysko przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy (mówi się wówczas o łożysku przodującym) –  i w tym przypadku przyszła mama bezwzględnie musi trafić do szpitala. Leczenie zależy od tygodnia ciąży i polega albo na hamowaniu skurczów macicy i krwawienia albo (gdy krwawienie jest bardzo obfite lub ciąża jest donoszona) na zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.
Krwawienie, któremu towarzyszy silny ból i złe samopoczucie (osłabienie, duszności)  może pojawić się, gdy prawidłowo usytuowane łożysko zbyt wcześnie odkleja się od ściany macicy (co z kolei może być spowodowane m.in. nadciśnieniem lub silnym urazem). W takiej sytuacji przyszła mama musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

lek. med. Artur Kucharski, ginekolog-położnik

19. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Czeka mnie długa podróż samochodem. Czy mogę się w nią wybrać w 19. tygodniu ciąży?
Czy w zaawansowanej ciąży mogę chodzić w stringach?
Jak leczyć przeziębienie w ciąży?
Czy są jakieś triki, które pozwolą mi mimo tuszy i dużego brzucha ładnie wychodzić na zdjęciach?
Dostałam dużą piłkę – czy w ciąży warto na niej ćwiczyć?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie