19 tydzień ciąży - jak wygląda dziecko
Fotolia

19 tydzień ciąży – co się dzieje u mamy i dziecka?

19 tydzień ciąży to już prawie połowa ciąży. Dziecko jest coraz większe, ale nadal ma sporo miejsca w macicy. Waga dziecka osiąga ćwierć kilograma, a tobie mogą dokuczać bóle brzucha. Możesz odczuwać ruchy płodu, szczególnie gdy jesteś bardzo szczupła lub to twoja kolejna ciąża. Przed tobą ważne badanie - USG połówkowe. Sprawdź, jak rozwija się teraz dziecko i o co zadbać na tym etapie ciąży.
dr n. med. Mariusz Sadowski
Konsultacja merytoryczna

Spis treści


19 tydzień ciąży – który to miesiąc?

19 tydzień ciąży to piąty miesiąc i drugi trymestr ciąży. Niebawem przekroczysz półmetek ciąży. Do porodu zostaje około 21 tygodni (ciąża może potrwać jeszcze od 19 do 23 tygodni).

Choć przez całą ciążę łatwo się wzruszasz, jesteś teraz bardziej stabilna emocjonalnie. Choć wahania nastroju typowe dla początku ciąży już się uspokoiły, ciążowe hormony mogą wpływać teraz na twój organizm inaczej. Jesteś bardziej zagrożona infekcjami intymnymi. Powinnaś też unikać przebywania w słońcu, które może doprowadzić do powstania przebarwień na skórze.

19 tydzień ciąży –rozwój dziecka

Dziecko rośnie jak na drożdżach. Ma już mniej więcej 15 cm długości (od czubka głowy do pupy) i waży około 225 g. Wielkością przypomina mango lub banana.

Ciało dziecka zaczyna pokrywać maź płodowa. To biała substancja, która powstaje z wydzieliny gruczołów łojowych i złuszczonego naskórka. Chroni skórę płodu przed skutkami stałego kontaktu z płynem owodniowym. Gdyby jej nie było, dziecko przyszłoby na świat pomarszczone i zmacerowane jak opuszki palców zbyt długo moczonych w wodzie.

Trwa intensywny rozwój płodu. Na tym etapie życia płodowego dziecko słyszy bicie serca matki i inne dźwięki dochodzące z jej ciała, takie jak szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy dochodzące z żołądka i jelit. 

Ułożenie płodu stale się zmienia, dziecko w pełni korzysta z wolnej przestrzeni, którą jeszcze ma i energicznie się porusza, co widać na USG. Płód kopie, robi obroty i fikołki, a poprzez to rozwija układ nerwowy, stymuluje rozwój mięśni, stawów i kości.

Ruchy dziecka w 19 tygodniu ciąży są bardzo delikatne i słabo wyczuwalne. Trudno więc określić, jak często powinny występować. Intensywniejsze staną się ok. 20 tygodnia ciąży. Brak ruchów dziecka również nie powinien niepokoić . U niektórych kobiet pojawiają się dopiero ok. 22 tygodnia ciąży. 

Tak wygląda dziecko w 19 tygodniu ciąży. To renderowane zdjęcie z USG z 19 tygodnia ciąży.

zdjęcie dziecka w 19 tygodniu ciążyfot. SciePro/Adobe Stock

Brzuch w 19 tygodniu ciąży

W 19 tygodniu ciąży nie da się już ukryć ciążowego brzucha. Już za moment macica sięgnie wysokości pępka, to właśnie tam znajduje się dziecko. Później wyraźne uwypuklenie pojawi się wyżej, w środkowej części brzucha.

Odpowiednią wielkość ciążowego brzucha można zobaczyć na zdjęciach brzucha. Pamiętaj jednak, że każda kobieta jest inna, inaczej wygląda też jej ciążowy brzuch. To samo dotyczy masy ciała. Waga mamy w 19 tygodniu ciąży może wzrosnąć około 1-2 kg. W całym drugim trymestrze powinnaś przytyć około 6 kg. 

Ból podbrzusza w 19 tygodniu ciąży spowodowany jest rozciągającymi się mięśniami i więzadłami. Macica powiększa się, aby pomieścić dziecko. Wiele kobiet odczuwa też teraz ból brzucha w okolicy pępka oraz charakterystyczne kłucie w dole brzucha. To efekt ucisku macicy na moczowód, jego skutkiem jest też zahamowanie przepływu moczu. Ulgę może przynieść położenie się na przeciwległym boku niż ten, w którym występuje kłucie.

Niepokój powinien wzbudzić silny, regularny ból oraz twardnienie brzucha. To mogą być objawy odklejania się łożyska.

Badania w 19 tygodniu ciąży

Do 20 tygodnia ciąży włącznie powinnaś zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną i wykonać następujące badania laboratoryjne:

  • badanie ogólne moczu
  • morfologię krwi
  • przeciwciała anty-Rh.

Między 18 a 22 tygodniem ciąży powinnaś wykonać też bardzo ważne badanie USG. To tzw. USG połówkowe. Jest to badanie obowiązkowe w ciąży. Jego celem jest dokłada ocena dziecka uwzględniająca jego budowę wewnętrzna i zewnętrzną. USG połówkowe wykrywa też wady płodu.

Do 20 tygodnia masz również czas na zrobienie badania w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test potrójny – βHCG, Estriol, AFP). Nie jest ono obowiązkowe (refundowane), ale lekarz może w pewnych sytuacjach polecać jego wykonanie. Badanie jest wskazane, gdy w rodzinie występowały choroby genetyczne.

19 tydzień ciąży –  objawy i odczucia

Twoje ciało zmienia się w szybkim tempie. Co może cię zaskoczyć w 19 tygodniu ciąży?

  • Kobiety, które wcześniej były „zmarzluchami”, przestają marznąć. Dzieje się tak, ponieważ podczas ciąży rozszerzają się naczynia krwionośne, a przez naczynia w skórze przepływa więcej krwi. Pamiętaj, że rozszerzone naczynia to także szybka utrata ciepła. Uważaj, aby się nie przeziębić.
  • Możesz odczuwać silniejszą ochota na seks. Lekarze tłumaczą wzrost popędu zwiększonym przepływem krwi w miednicy, co poprawia wrażliwość na bodźce. Jeśli ginekolog nie zalecił wyraźnych ograniczeń, przyszli rodzice mogą się kochać do woli, korzystając z polecanych pozycji seksualnych w ciąży.
  • Z powodu zwiększonej aktywności melanocytów po opalaniu na skórze przyszłej mamy mogą powstać przebarwienia (tzw. ostuda ciążowa). Po ciąży powinny zniknąć, ale zawczasu lepiej chronić skórę przed słońcem i nie mieć problemu nawet przez krótki czas.

Skurcze i krwawienie w 19 tygodniu ciąży

Krwawienie w ciąży nie zawsze oznacza, że dzieje się coś złego (może mieć np. związek z przemęczeniem). Ale tylko lekarz jest w stanie określić jego przyczynę. Nawet jeśli krwawienie jest niewielkie, zawsze wymaga pilnego kontaktu z ginekologiem.

Krwawienie w 19 tygodniu ciąży może oznaczać:

  • zagrożenie przedwczesnym porodem – towarzyszy mu wówczas ból brzucha albo okolicy krzyża. Skurcze macicy często można powstrzymać, jednak pod warunkiem, ze przyszła mama trafi w porę do szpitala.
  • niewydolność szyjki macicy, czyli samoistne rozwieranie się szyjki macicy bez skurczów macicy, które może prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W tym przypadku także konieczne są badania w szpitalu.
  • kłopoty z łożyskiem, np. gdy łożysko przykrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy (mówi się wówczas o łożysku przodującym) – w tym przypadku przyszła mama bezwzględnie musi trafić do szpitala. Leczenie zależy od tygodnia ciąży i polega albo na hamowaniu skurczów macicy i krwawienia, albo (gdy krwawienie jest bardzo obfite lub ciąża jest donoszona) na zakończeniu ciąży przez cesarskie cięcie.

Krwawienie, któremu towarzyszy silny ból i złe samopoczucie (osłabienie, duszności), może pojawić się, gdy prawidłowo usytuowane łożysko zbyt wcześnie odkleja się od ściany macicy (co z kolei może być spowodowane m.in. nadciśnieniem lub silnym urazem). W takiej sytuacji przyszła mama musi znaleźć się jak najszybciej w szpitalu.

Rady na ten tydzień ciąży

  1. Na wizycie kontrolnej porozmawiaj z lekarzem o wszystkim, co cię niepokoi. 
  2. Chroń się przed infekcjami intymnymi. Grzybica pochwy w ciąży to częsta przypadłość ciężarnych. Przyszła mama jest na nią bardziej podatna, bo ciąża wiąże się ze zmianą naturalnie kwaśnego odczynu środowiska pochwy. Infekcje intymne mogą pojawić się również pod wpływem stresu, złej diety, przyjmowania antybiotyków, złej (niedbałej) lub wprost przeciwnie – nadmiernej higieny. Grzybicą łatwo jest też zarazić się na basenie lub od zarażonego partnera. Grzybicę trzeba leczyć (nawet wiele razy podczas jednej ciąży). Kuracji powinna się poddać nie tylko przyszła mama (dostaje w tym celu globulki dopochwowe), ale i jej partner (otrzymuje maści lub tabletki).
  3. Ostrożnie dobieraj kosmetyki. Latem zwróć szczególną uwagę na kosmetyki przeciwsłoneczne. Najlepsze są te przeznaczone dla kobiet w ciąży i z bezpiecznym składem, czyli mineralne. Niektóre chemiczne składniki wielu codziennych kosmetyków nie są obojętne dla zdrowia. Zwróć uwagę na szminkę i wybielającą pastę do zębów (mogą zawierać szkodliwy ołów), ogranicz malowanie paznokci (lakiery to prawdziwy chemiczny koktajl). Warto o tym pamiętać. Sprawdź naszą infografikę, których kosmetyków lepiej unikać, oczekując dziecka?

kosmetyki zakazane w ciąży - lista do wydruku
Elena Grikurova-Wojnowska/MTJ

19 tydzień ciąży bliźniaczej

W 19 tygodniu ciąży bliźniaczej przyszła mama czuje się podobnie jak kobieta w ciąży pojedynczej. Jej brzuch jest jednak zwykle nieco większy, a ona sama powinna być w stałym kontakcie z lekarzem i stawiać się na wyznaczone, dość częste wizyty kontrolne. Przyszła mam bliźniąt powinna dużo odpoczywać i dbać o swoje samopoczucie. Polecamy ćwiczenia oddechowe, które sprzyjają relaksowi.

Zobacz także:

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* i prezent**
Rabat 30%* od 299 złotych i pr... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
Rabat 30%* i prezent**
Online
Stacjonarnie

Rabat 30%* od 299 złotych i prezent** od 499 złotych w salonach Estēe Lauder oraz na www.esteelauder.pl. *Wykluczenia: linia AERIN, Luxury Collection, Re-Nutriv, zestawy, nowości, produkty mini i przecenione. Nie łączy się z innymi rabatami. **Oferta ważna do wyczerpania zapasów. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
Do -40% na ulubione produkty!
Do -40% na ulubione produkty!
Rabat do 40% na wszystkie prod... więcej»
Zobacz
+
Do -40% na ulubione produkty!
Online

Rabat do 40% na wszystkie produkty ze specjalnej zakładki www.pakamera.pl/szalenstwozakupow. Odkryj niepowtarzalne produkty polskich marek w wyjątkowych cenach i ciesz się zakupami. Rabat łączy się z innymi promocjami i kodami. Szczegóły na stronie.  


Najniższa cena bransoletki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 129 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 103 zł.  

Pozostałe produkty widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
REKLAMA