GRY
 
 
2 tydzień ciąży
fot. Piękna

2. tydzień ciąży - Jak rośnie twoje dziecko

W jajnikach zaczyna dojrzewać komórka jajowa, która po połączeniu się z plemnikiem da początek nowemu życiu. Twój cykl miesiączkowy rozpoczął się ok. 7-10 dni temu, prawdopodobnie trwa faza niepłodności względnej. Długość tej fazy nie jest stała (stąd nazwa), ponieważ w przypadku krótkich cykli miesięcznych dojrzewanie komórki jajowej zaczyna się na tyle wcześnie, że kobieta może być płodna już pod koniec miesiączki. Jeśli cykle mają przeciętną długość (czyli jest około 28 dni odstępu między miesiączkami), wówczas ta faza jest zaliczana do okresu niepłodności.

Po niej następuje faza płodności. Podczas tej fazy dochodzi do jajeczkowania - komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Komórka jajowa po uwolnieniu z jajnika może żyć do 24 godzin, więc do poczęcia może dojść tylko w tym czasie. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przeżyć w śluzie macicy przeciętnie 2-5 dni, okres płodny może rozpocząć się już na 5 dni przed uwolnieniem komórki jajowej (tzw. owulacją). 3-4 dni po owulacji to również czas płodny.

Aby najlepiej wybrać moment na starania o ciążę, naucz się rozpoznawać swoje dni płodne. Możesz mierzyć sobie codziennie temperaturę ciała (zawsze rano, tuż po obudzeniu, w pochwie, ustach lub odbycie): przed owulacją obniża się ona nieznacznie, a bezpośrednio po owulacji wzrasta o około 0,2-0,5 stopnia C. Możesz też obserwować wydzielinę z pochwy – w momencie owulacji jest przezroczysta i rozciągliwa jak białko kurzego jaja.

Zastanawiasz się, czy to będzie chłopiec czy dziewczynka? Istnieją hipotezy, że czas, w którym dojdzie do zapłodnienia, może mieć wpływ na płeć dziecka. Według nich stosunek odbyty 2 dni przed jajeczkowaniem zwiększa szansę na dziewczynkę, w dniu jajeczkowania – na chłopca.

Podobno warto też zwrócić uwagę na dietę. Jeśli marzycie o córeczce, powinniście jeść jak najwięcej produktów zawierających wapń i magnez (np. przetwory mleczne, jaja, makaron, czekoladę). Prawdopodobieństwo poczęcia chłopca zwiększyć ma natomiast dieta bogata w sód i potas (słone potrawy, mięso, ryby, śliwki, rodzynki, daktyle).

2. tydzień ciąży - Film
Co się dzieje w 2. tygodniu ciąży
Co się dzieje w 2. tygodniu ciąży

2. tydzień ciąży - Co się zmienia u ciebie

Czy jesteś przygotowana do ciąży? Jeśli ją planujesz, ideałem byłoby porozmawiać o tym ze swoim lekarzem. Warto wcześniej zrobić badania i zaszczepić się, np. przeciw różyczce. Oto lista najważniejszych badań przed ciążą:

Badanie krwi. To podstawowe badanie, dzięki któremu lekarz będzie mógł określić ogólny stan twojego zdrowia: wykryć niedokrwistość i ewentualny stan zapalny w organizmie, zmierzyć poziom cukru we krwi, ocenić pracę nerek i wątroby.

Badanie moczu. Mocz bada się na obecność krwi, białka, glukozy i bilirubiny, ocenia się osad, a w przypadku wykrycia bakterii - robi się posiew.

Określenie grupy krwi. Warto określić grupę krwi i współczynnik Rh przyszłej mamy i przyszłego taty. Jeśli współczynnik Rh kobiety jest ujemny, a mężczyzny dodatni, może dojść do konfliktu serologicznego. To ważne zwłaszcza w drugiej ciąży, gdy uaktywniony podczas pierwszego porodu system immunologiczny matki zaczyna zwalczać krwinki z Rh+ dziecka. Ale spokojnie, konfliktowi serologicznemu można skutecznie zapobiegać.

Badania hormonalne. Przed ciążą warto zbadać poziom hormonów płciowych oraz hormonów tarczycy. Zaburzenia hormonalne mogą być nie tylko przyczyną niepłodności, ale także poronienia i ciążowych powikłań.

Badanie USG narządu rodnego. Niektóre nieprawidłowości w budowie narządów rodnych mogą utrudniać zajście w ciążę.

Wymaz z szyjki macicy. Przed ciążą lekarz powinien pobrać wymaz z szyjki macicy, aby wykonać cytologię oraz badanie bakteriologiczne, czyli sprawdzić czystość pochwy.

Badanie na obecność przeciwciał przeciw toksoplazmozie. Przed ciążą zbadaj poziom przeciwciał przeciwko pierwotniakowi Toxoplasma gondii. Dowiesz się, czy przebyłaś tę pasożytniczą chorobę; jeśli tak, twój organizm wytworzył przeciwciała. Najgroźniejsze jest zarażenie toksoplazmozą w czasie ciąży - może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub nawet poronienia.

Badanie na obecność przeciwciał przeciw wirusowi cytomegalii. Przed ciążą możesz również sprawdzić, czy przechodziłaś cytomegalię. Jeśli okaże się, że jesteś nosicielką cytomegalowirusa, łatwiej będzie zapobiec zarażeniu dziecka. Choroba jest niezwykle groźna dla płodu.

Badanie na obecność przeciwciał przeciw różyczce. Jeśli nie chorowałaś w dzieciństwie na różyczkę ani nie byłaś na nią szczepiona, zbadaj poziom przeciwciał i koniecznie zaszczep się przed ciążą. Zespół wrodzonej różyczki u dziecka może skutkować wieloma wadami rozwojowymi.

Badanie na obecność antygenu Hbs. To badanie pozwoli określić, czy jesteś nosicielką wirusa żółtaczki wszczepiennej WZW typu B. W przypadku pozytywnego wyniku, lekarz powinien zlecić kolejne badania, aby wykluczyć zapalenie wątroby.

Badanie na obecność wirusa HIV. To badanie nie jest obowiązkowe, ale warto zrobić je przed ciążą, nawet jeśli jesteś przekonana, że nie mogłaś się zarazić. To bardzo ważne, bo w przypadku dodatniego wyniku można zmniejszyć ryzyko zarażenia dziecka aż do 1%!

Badania genetyczne. Rozważ wykonanie badań genetycznych, jeśli planujesz ciążę po 35. roku życia albo w rodzinie twojej lub partnera występowały choroby genetyczne.

Jeżeli to będzie konieczne, lekarz zajmie się leczeniem chronicznych schorzeń lub przewlekłych infekcji (np. chorób kręgosłupa u przyszłej mamy, zapalenia pochwy lub dróg moczowych).

Lekarz poinformuje cię też, czy nadal możesz zażywać leki, które przyjmowałaś do tej pory.

2. tydzień ciąży - O tym warto wiedzieć

Infekcje intymne mogą zagrozić płodowi. Zobacz, jak je leczyć:

2. tydzień ciąży - Ważne w tym tygodniu

Te tematy mogą Cię zainteresować w 2 tygodniu ciąży:

2. tydzień ciąży - Co cię może niepokoić

Śluz płodny

Po skończonej miesiączce szyjka macicy jest zaczopowana korkiem z gęstego śluzu. W kolejnych dniach, gdy komórka jajowa dojrzewa, pojawia się śluz lepki i biały, który stopniowo zmienia się w śluz przejrzysty i śliski. Zwiększa się też jego ilość. Kobieta czuje wilgoć i jakby naoliwienie w przedsionku pochwy.

Wreszcie śluz wygląda jak białko surowego jaja kurzego. To właśnie jest śluz płodny - rozciągliwy i przezroczysty. Czas, jaki upływa od momentu pojawienia się śluzu do chwili, w której staje się on śluzem płodnym, trwa ok. 6 dni. Pod koniec obecności śluzu płodnego następuje owulacja.


Encyklopedia zdrowia w ciąży od A do Z

2. tydzień ciąży - Nasz ekspert wyjaśnia

Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę.

Czasem, choć nie zawsze, występują typowe objawy zaburzeń hormonalnych:

  • nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki,
  • całkowity okresowy brak miesiączek,
  • krwawienia międzymiesiączkowe,
  • nadmierne owłosienie ciała,
  • otyłość typu męskiego.
Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje.

Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu.

Ginekolog lub endokrynolog, podejrzewając zaburzenia hormonalne u pacjentki, po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje badania hormonalne. Pomocne bywa też USG. Leczenie może trwać kilka miesięcy.

prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog

2. tydzień ciąży - Częste pytania na tym etapie ciąży

Jakie są przyczyny nieregularnych cykli miesiączkowych?
Czy można zaplanować płeć dziecka?
Jak się kochać, żeby zajść w ciążę?
Kiedy po raz pierwszy zrobić test ciążowy?
Czy można mieć objawy ciąży tuż po zapłodnieniu?

Doładuj
Przeładuj

Narzędzia dla mam

Więcej

Starania o ciążę

Cesarskie cięcie